TFF’den Fatih Terim’e cevap

TFF’den Fatih Terim’e cevap

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray-Çaykur Rizespor ve Fenerbahçe-Kasımpaşa maçlarında yaşanan olaylarda başlangıçların her iki maçta da benzer...

A+A-

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray-Çaykur Rizespor ve Fenerbahçe-Kasımpaşa maçlarında yaşanan olaylarda başlangıçların her iki maçta da benzer nitelik taşımasına karşın, olayların devamında küfür içerikli hakaretler söz konusu olduğundan dolayı disiplin işleminde farklılık olduğunu açıkladı.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Konyaspor maçından sonra bir basın mensubunun, Fenerbahçe Futbol A Takım Direktörü Emre Belözoğlu ile Yardımcı Antrenör Volkan Demirel'in Kasımpaşa maçında tribünle yaşadıkları diyaloglardan dolayı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilmemesinin sorulması üzerine, "Bu sorunun muhatabı ben değilim. Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Baykan. Ona sorun" diye cevap vermişti. Türkiye Futbol Federasyonu da bu konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

TFF'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Galatasaray ile İttifak Holding Konyaspor arasında dün akşam oynanan maç sonrasında düzenlenen basın toplantısında Galatasaray Teknik Sorumlusu Fatih Terim'in Başkan Vekilimiz Sayın Mehmet Baykan ile ilgili haksız itham içeren ifadeleri olmuştur. Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, müsabakalara ilişkin disiplin sevkleri, müsabakalarda görevli, temsilci ve hakem raporları esas alınarak TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yapılmaktadır.

Fenerbahçe ile Kasımpaşa arasında 25.04.2021 tarihinde oynanan Süper Lig müsabakasında Kasımpaşa analistinin Fenerbahçe İdari Direktörü Emre Belözoğlu'na yönelik sözleri olduğu, aynı esnada Emre Belözoğlu'nun sözlü olarak karşılık verdiği, Fenerbahçe Antrenörü Volkan Demirel'in bahsi geçen analistin bulunduğu tribüne çıkmak istediği rapor edilmişse de, bu eylemlerin yatıştığı ve yapılan söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı Hukuk Müşavirliği'nde görevli disiplin müfettişleri tarafından değerlendirilmiş ve herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır.

Olayların başlangıç kısmının benzer olduğu Galatasaray ile Çaykur Rizespor arasında 19.03.2021 tarihinde oynanan müsabakada Çaykur Rizespor Antrenörü Yılmaz Bal'ın "Sakin ol" şeklindeki söylemine Galatasaray Teknik Sorumlusu Fatih Terim'in "Bana mı dediniz, kim o?" şeklinde cevap verdiği rapor edilmiş ve yapılan bu söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı tespit edilmiş ve bu eylemlerinden dolayı herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır.

Ancak, olayın akabinde Fatih Terim ve Galatasaray Antrenörü Ümit Davala'nın küfür içerikli hakaret eden sözler sarf ettiği müsabaka görevlileri tarafından raporlanmış ve bu nedenle Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. Maddesinde yer alan hakaret eylemi nedeniyle hem Fatih Terim hem Ümit Davala PFDK'ya sevk edilmişlerdir.

Yukarıda belirtildiği üzere olayların başlangıcı her iki müsabakada da benzer nitelik taşımasına karşın, olayların devamında küfür içerikli hakaretler söz konusu olup bu eylem nedeniyle yapılan disiplin işlemi farklılık arz etmektedir.

Somut delillere ve gerekçelere dayanarak yapılan sevk işlemleri hakkında yapılan değerlendirmelerde soyut ve gerçek dışı ifadelerle kişileri töhmet altında bırakan ima ve açıklamalardan kaçınılmalıdır. Bu vesileyle, futbol ailesini bir kez daha dünya ve ülkemizin yaşadığı bu zor zamanlarda sağduyulu değerlendirmelerde bulunmaya davet ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler