Murat  Çelik

Murat Çelik

Türkiye ile Malatya'nın Ortak Kaderi

A+A-

Türkiye, 1959 yılında Ortak Pazar'a girmek için başvuruda bulunduk. 12 Eylül 1963'te Ankara Anlaşması sonrası 1970 yılında gümrüklerle ilgili 12 ve 22 yıllık listeleri içeren Katma Protokol'ü imzaladık. 1973 yılında geçiş dönemi başladı. Ve o gün bugündür türlü sözleşmelerle ertelenme ve ötelenmelerle bugünlere geldik çok şükür.

İlk kez, Resmi olarak 4 Şubat 2003'de verilen Malatya'nın büyükşehir olma yasa teklifi nihayet 2007'de Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine alındı.

Malatya'nın büyükşehir belediye statüsüne kavuşturulması için TBMM'ye 4 Şubat 2003'de verilen yasa teklifi yapılan oylamada, Malatya'nın büyükşehir olma teklifi reddedildi.

Reddedilmesine emeği geçen zamanın milletvekillerinden AK Parti Milletvekili Ahmet Münir Erkal (RED), AKP'li Ali Osman Başkurt, AKP'li Fuat Ölmeztoprak ile Anavatan Partili Süleyman Sarıbaş ve Anavatan Partili Miraç Akdoğan'dır.

Allah selamet versin CHP Milletvekili Muharrem Kılıç ve Mevlüt Aslanoğlu Malaty'nın büyük şehir olması yönünde ki görüşlerini açıklarken. AK Parti Milletvekili Ahmet Münir Erkal red oyu verdi. Diğer saygı değer Milletvekillerimizden AKP'li Ali Osman Başkurt, Fuat Ölmeztoprak ile Anavatan Partili Süleyman Sarıbaş ve Miraç Akdoğan'ın oturuma katılmadı.

Şimdi kalkmış yine gündeme getirmeye, hatta büyük şehir statüsü almayı hak etmiş iller gibi pay almaya çalışıyoruz, bu tamamen suni gündem oluşturmanın dışına çıkacabilecek, ciddiye alınacak görüş değildir.

Bırakalım suni gündemlerle Vatandaşın kafasını karıştırıp umut dağıtmayı.

Zaman çok çabuk geçiyor, haftaya Ramazan ve ardından okullar açılacak.

Kış gerçeği unutulmayacak bir mevsim.

Parası olan için kış mevsimi çok güzel bir mevsim, parası olmayan yani Malatya gibi 22.000 ailenin sosyal yardımlaşmadan geçinen, 20 Bini geçecen işsiz sayımızla, ürettiği ürünün satışından artan para ile çocuk okutan, kışlık çayını, şekerini tedarik etmeye çalışan Çiftiçimizin çok kötü bir mevsim.

Odun ve kömür ile ısınmak zorunda olan onbinlerce aileyi kucağında barındıran Malatya'nın Vekilleri, zaman çok çabuk geçiyor Sizde bunun pekala farkındasınız yaklaşan seçim öncesi enazından seçilirken vaad ettiklerinizi gerçekleştirin yeter.

Farkındmısınız bilmem ama yukarda saydıklarımndan ötürü, Malatyalı "Kürt Açılımı" konusunu irdelemeye vakit ayıramıyor.

Ama bu demek değildir ki ayırmayacak...

Türkiye nasıl yıllardır Avrupa Birliği'ne girme hevesi ile AB hayalleri ile avutuluyorsa, Malatya'da Seçtiği vekillerin kurbanı olarak eline geçen fırsatı kaçırdığı halde yine seçtiği Vekiller tarafından "Büyükşehir" rüyası ile avutulmaya çalışılıyor.

Hayırlısı olsun, Biz nasıl olsa Şükretmeye alışkın Milletiz, elimizden alınanların niye, neden niçin sorusu yöneltmek yer elimizde olanlarla yetinmeye çalışır ve şükrederiz.

Şükürler olsun Yaradanın verdiği nimetlere...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum