• BIST 1.119
 • Altın 455,906
 • Dolar 7,6147
 • Euro 8,8690
 • Malatya : 31 °C
 • Ankara : 29 °C
 • İzmir : 29 °C
 • İstanbul : 26 °C
 • Elazığ : 28 °C
 • Adıyaman : 31 °C
 • Trabzon : 24 °C

Türkiye ile Malatya'nın Ortak Kaderi

17.08.2009 00:26
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Türkiye, 1959 yılında Ortak Pazar'a girmek için başvuruda bulunduk. 12 Eylül 1963'te Ankara Anlaşması sonrası 1970 yılında gümrüklerle ilgili 12 ve 22 yıllık listeleri içeren Katma Protokol'ü imzaladık. 1973 yılında geçiş dönemi başladı. Ve o gün bugündür türlü sözleşmelerle ertelenme ve ötelenmelerle bugünlere geldik çok şükür.

İlk kez, Resmi olarak 4 Şubat 2003'de verilen Malatya'nın büyükşehir olma yasa teklifi nihayet 2007'de Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine alındı.

Malatya'nın büyükşehir belediye statüsüne kavuşturulması için TBMM'ye 4 Şubat 2003'de verilen yasa teklifi yapılan oylamada, Malatya'nın büyükşehir olma teklifi reddedildi.

Reddedilmesine emeği geçen zamanın milletvekillerinden AK Parti Milletvekili Ahmet Münir Erkal (RED), AKP'li Ali Osman Başkurt, AKP'li Fuat Ölmeztoprak ile Anavatan Partili Süleyman Sarıbaş ve Anavatan Partili Miraç Akdoğan'dır.

Allah selamet versin CHP Milletvekili Muharrem Kılıç ve Mevlüt Aslanoğlu Malaty'nın büyük şehir olması yönünde ki görüşlerini açıklarken. AK Parti Milletvekili Ahmet Münir Erkal red oyu verdi. Diğer saygı değer Milletvekillerimizden AKP'li Ali Osman Başkurt, Fuat Ölmeztoprak ile Anavatan Partili Süleyman Sarıbaş ve Miraç Akdoğan'ın oturuma katılmadı.

Şimdi kalkmış yine gündeme getirmeye, hatta büyük şehir statüsü almayı hak etmiş iller gibi pay almaya çalışıyoruz, bu tamamen suni gündem oluşturmanın dışına çıkacabilecek, ciddiye alınacak görüş değildir.

Bırakalım suni gündemlerle Vatandaşın kafasını karıştırıp umut dağıtmayı.

Zaman çok çabuk geçiyor, haftaya Ramazan ve ardından okullar açılacak.

Kış gerçeği unutulmayacak bir mevsim.

Parası olan için kış mevsimi çok güzel bir mevsim, parası olmayan yani Malatya gibi 22.000 ailenin sosyal yardımlaşmadan geçinen, 20 Bini geçecen işsiz sayımızla, ürettiği ürünün satışından artan para ile çocuk okutan, kışlık çayını, şekerini tedarik etmeye çalışan Çiftiçimizin çok kötü bir mevsim.

Odun ve kömür ile ısınmak zorunda olan onbinlerce aileyi kucağında barındıran Malatya'nın Vekilleri, zaman çok çabuk geçiyor Sizde bunun pekala farkındasınız yaklaşan seçim öncesi enazından seçilirken vaad ettiklerinizi gerçekleştirin yeter.

Farkındmısınız bilmem ama yukarda saydıklarımndan ötürü, Malatyalı "Kürt Açılımı" konusunu irdelemeye vakit ayıramıyor.

Ama bu demek değildir ki ayırmayacak...

Türkiye nasıl yıllardır Avrupa Birliği'ne girme hevesi ile AB hayalleri ile avutuluyorsa, Malatya'da Seçtiği vekillerin kurbanı olarak eline geçen fırsatı kaçırdığı halde yine seçtiği Vekiller tarafından "Büyükşehir" rüyası ile avutulmaya çalışılıyor.

Hayırlısı olsun, Biz nasıl olsa Şükretmeye alışkın Milletiz, elimizden alınanların niye, neden niçin sorusu yöneltmek yer elimizde olanlarla yetinmeye çalışır ve şükrederiz.

Şükürler olsun Yaradanın verdiği nimetlere...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
izzet çelebi
18 Ağustos 2009 Salı 21:50
SAÇILIM. SADAKA , AÇILIM .
SAYIN ÇELİK İzin verirseniz makalenize üç başlık altında katkı yapalım .önce saçılım paketiyle ülkenin 80 yıllık birikimi haraç mezat satıldı elde parasıda yok .o parayla yapılan yatırımda yok .Sonra yatırım olmayınca fakir ve dar gelirli kesim geleceğin oy potansiyeli olarak görülerek yandaş belediyeler hata valilikler aracılığıyla sadaka ekonumisi hayata geçirilerek belli kesim midesinden kendilerine bağlandı .dağtılan yardımlar babalarının parasıymış edasıyla yapıldı . her yıl artarak daha fazla aileye yardım yapıldığını iftiharla söylüyorlar bu yıl şu kadar milyon ton kömür dağıtılacak gibi demekki fakir ve yardıma muhtaç olanların sayısı artıyor bunun neresi övünülecek anlamadım. işsizlik fonunda biriken para 50 milyar tl oldu bunu işten çıkarılan kriz mağdoru işçilere verilmesi dar gelirliye verilmesi gerekirken lütfen takip edin başka amaçlar için bütçeye azar azar aktarılıyor .zaten krizi başta kabul etmediler zorla kısmen ve kerhen kriz teğet geçti diyede dalgasını geçti sayın değerli başbakanımız .sonrada ensesi ve para demeti kalın olan değerli makam sahiplerimiz çarşı pazara çıkın para harcayın sizi gidi sizi sizde para çok diye kızdılar .içinden çıktıkları halkından bu kadar bi haberdiler .bu başarısızlıklarını örtbas etmek içinde AÇILM FORYASINA BAŞLADILAR .Halkın sıkıntısı gömme gitsin diye . ama aç insan açılımdan anlarmı zaman gösterecek .adamların elinde silah niyetlerini alenen açıklıyorlar. biz adım adım nihayi hedefimiz olan bölünmeyi gerçekleştireceğiz diyorlar ve kürtçe televizyon kaset .mahalle adı . isim kitap dershane vs yinede tatmin olmadılar göreceksiniz bu isteklerin ardı arkası gelmeyecektir .biz eleştirdiğimizde diyorlarki akp ye düşmanlık içindesiniz . hayır o partide çok tanıdığımız var hepsini severiz fakat yanlışı eleştirmek hem görevimiz hemde hakımız heleki vatanın bekası söz konusuysa .MALATYA DA ÇOK İYİ EĞTİM GÖRMÜŞ İDEALİST .MİLLİ DEĞERLERE ÇOK DÖŞKÜN HEMŞERİMİZ VAR BU KONUYA BU KADAR SESİZ KALMALARINA BENDE ANLAM VEREMEDİM .ONLARINDA FİKİRLERİNDEN FAYDALANMAK İSTERDİM DOĞRUSU BEKLİYORUZ .saygılarımla
YERELLİ
18 Ağustos 2009 Salı 21:30
MALATYA
Sayın M.ÇELİK, bu güzel tespitleriniz için sizi kutlarım. Katılmamak elde değil. Doğru söyleyenler için yaşasın onuncu köy. Hedefleri büyütmek, bugünden yarınları görmek, fani olan bu dünyada baki kalmak, herkesin harcı değildir. Kim ne ekerse onu biçer. Tarlada yüzü olmayanın da harmanda gözü olmaz .” … Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir; Oluklar çift; birinden nur akar, birinden kir. Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya;
Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, ……… ” Malatya!
GERÇEKLER
17 Ağustos 2009 Pazartesi 15:17
AÇILIM MI ?
Sayın Çelik, Malatyanın sorunlarının bir kısmını işlemissiniz ,doğru. Açılım konusunda ise aman milletvekillerimize bir soru sormayın onlarda bizim gibi , ne olduğundan , ne olacağından haberleri yok . O iş Türkiye genelini ilgilendiriyor ,siyasetin tepesindekileri ilgilendiriyor siyaset bir sanattır bazende KIVIRABİLİRLER. Dağ fare doğurdu diye bir lafımız var, bende derimki FARE DAĞ DOĞURURMU? Fareye dağı doğurtursalar dediklerini yaparlar.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim