• BIST 1.123
 • Altın 475,633
 • Dolar 7,8288
 • Euro 9,1832
 • Malatya : 20 °C
 • Ankara : 15 °C
 • İzmir : 20 °C
 • İstanbul : 17 °C
 • Elazığ : 18 °C
 • Adıyaman : 21 °C
 • Trabzon : 24 °C

Türkiye’de Kürt, Malatya'da Vagon Fabrikası Sorunu Bitmez

20.08.2011 12:57
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Türkiye’de Kürt Sorunu, Malatya'da Vagon Fabrikası Sorunu bitmez

Türkiye'nin Kürt sorunu ile Malatya Vagon Onarımı için yapılan binanın başlangıç tarihleri hemen, hemen aynı. Yıllara denk geliyor.

Basiretsiz siyasiler yıllardan beri bu sorunları her daim sıcak tutmayı becerdiler.

Olan kime oldu? (cevabı malumunuz)

Kürt sorunu dış mihraklardan kaynaklı ve bu mihraklar çözüme kavuşturulmasın diye ellerinden geleni ittifak içerisinde yapıyorlar.

Olan kime oluyor? (bunun cevabı da malumunuz)

Vagon Onarımı için yapılan bina sorununun tek müsebbibi proje aşamasından bu yana TBMM’de görev yapan siyasiler değil. Adını nerdeyse kapılarına altın harflerle yazdıran sivil toplum kuruluşları yöneticileridir.

Sivil Toplum Kuruluşları tüzüklerinde yer alan maddeleri incelediklerinde göreceklerdir vazifelerini. Maalesef bizde bu durum TBMM’ye seçerek gönderdiklerimizin eteğine yapışarak gezmeyi görev bilen Sivil Toplum Yöneticilerimizden öteye gitmedi.

Bu yöneticiler yalnız ve yalnız kendi çıkarları (maddi-Manevi) doğrultusunda yönettiler ve yönetiyorlar.

Yaşı kırk ve üzeri olup da Malatya’da yaşayan Malatyalılar birbirlerini yakinen tanır ve bilir. Bu gerçekten yola çıkacak olsak bile her şey gün gibi ortadadır.

Evet, TBMM’de yeni dönem başlayacak.

Dönemin ilk gündemi Terör olacak yani Kürt sorunu.

Yerelde gündem ise “Seçilenler kısa bir müddet önce seçmenlerine vaatlerinde bulundu. Vaatlerin kapalı kapılar ardında olmayanları kamuoyunca biliniyor, birde bilinmeyenler var. Bunların yerine getirilmesi için ortam yaratmak lazım.”

Hal böyle iken vaatleri kısa sürede çözebilmek için yerel idarecilerle seçilmişlerin barışık olması gerekir.

Barışık değilse ne olur?
Bekleyip göreceğiz.

2002 den beri yaşadığımız hala hafızalarımızda, vekiller yerel yöneticilerle hiçbir zaman barışık olmadı.

Olan kime oluyor? (bunun cevabı da malumunuz)

Yeni dönemde seçilmişler idarecilerle barışık değil.

Bu durum ortadan kalkmalı. Kalkmalı demek çok basit bu nasıl gerçekleşir inanın bilmiyorum.

Bildiğim tek gerçek bu duruma son verilmezse Malatya’nın yerinde sayacağıdır.

Sonsöz: Her iki konuyuda sorun haline getirenleri Allah'a havale ediyorum. Bildiği gibi yapsın.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
murat
05 Eylül 2011 Pazartesi 15:37
bitmez
türkiyede kürt davası malatyada vagon davası istanbulda trafik davası bitmez murat abi.
Malatyalı Bilal
27 Ağustos 2011 Cumartesi 05:58
Murat Ağabey
Murat ağabey yaşca benden çok küçüksün ama sen bütün Malatyalıların ve benim Murat Ağabeyimsin;Seni zevkle okuyorum ancak biraz geç aralıklarla yazıyorsunuz.ve yazılarınızı çok bekliyoruz.
Murat Ağabey büyük şehir yazında olamayacağız dedin ve senin dediğin çıktı olamadık siyasiler yine tükürdüklerini yaladı, Şimdi Tokinin yapacağıda şüpheli olan 25.000 kişilik gecekondu stadından hala ses yok 25.000 kişiye kadar olan stadlarda ulusal yarışmalar yapılamadığından gecekondu stadı diyorlar. Stadın akibeti ne oldu .Unutuldumu.
CEVAP: Değerli Okuyucum sağolasın. Yazılarım gecikiyor fakat iinan mubarek günlerde yoğunluktan dolayı yazamıyorum. Stad konusu milletvekilleri ve yetkili kurumlar tarafından yeterince konuşuldu. TBMM göreve başladıktan sonra yakınen ilgileneceğimden emin olabilirsiniz. (Murat Çelik)
Reis Salim Mersin
23 Ağustos 2011 Salı 20:04
Birlikde Güzel Günlere VARMISINIZ
Ali Bey beni anladığınız için teşekkür ederim fikrimde zikrimde anlattığım gibidir başka gidecek vatanımız yok buna sahip çıkmakda bizlere düşüyor.İhsan Kalender Ağabeyimizin yorumlarını zevkle okuyorum işin güçün rast gitsin .Abi hain başına söylenecek çok şey var ama burada yazılmıyor Murat Çelik abimizede bizlere bu fırsatı verdiği için teşekkür ederim neyse şimdiden tüm Müslüman Aleminin Ramazan Bayramını Kutlar Allaha emanet olun. Mersinden saygılar
Hacıabdizade
23 Ağustos 2011 Salı 17:34
..
Vallahi üzülüyorum Malatya' nın geleceğine, şimdisinden ötürü.. Yerel yönetimdir bir şehri şehir yapan.. Fakat o da biz de yok..
ALİ YİĞİT
23 Ağustos 2011 Salı 02:44
İHSAN KALENDER KARDEŞİME
Ülkemize yapacağımız en büyük iyilik aklı selim davranmaktır.Bu ülke hepimizin bizler Elhamdulillah iyiyi kötüyü ayırd edecek bir imana sahibiz.İmanımız gereği her müslüman bizim din kardeşimizdir.Emri bil maruf nehyi anil münkeri yerine getirdiğimiz zaman her şey yoluna girecektir.Yeter ki bizler kardeşliğimize nifak sokmaya çalışanlara fırsat vermeyelim.Hayırlı Ramazanlar.
ALİ YİĞİT
23 Ağustos 2011 Salı 01:02
REİS BEY AYNI KONUDA HEMFİKİRİZ
Sn Reis Salim Bey açıklayıcı bilgilerin için teşekkürler benimde anlatmak istediğim bu zaten bu vatan hepimizin.Hayırlı Ramazanlar.
İhsan KALENDER
23 Ağustos 2011 Salı 00:53
İTLERE HAKARET VAR..!..
REİS SALİM kardeşim,APO'ya İT benzetmesi yaparak DEĞERLİ İTLERİMİZİN hepsinde ÖZÜR DİLEMELESİNİZ!..
İhsan KALENDER
23 Ağustos 2011 Salı 00:20
TEBRİKLER ALİ YİĞİT
Bu kadar mükemmel bir YORUM okuttuğunuz için TEBRİKLER ediyorum.DUYGU ve DÜŞÜNCELERİMİZE TERCÜMAN olmaklığınız bakımından kutluyorum.Herkesi aynı kefede tartmanın gereği yok.İHANET ETMEYEN HER MÜSLÜMAN KÜRT BİZİM KARDEŞİMİZDİR.
Reis Salim Mersin
22 Ağustos 2011 Pazartesi 20:54
Yorumumu kendilerince yorumlayanlara
Malatyamda dahi anlamak istememekte israr eden bazı hemşerilerimin olduğunu gördükçe üzülüyorum vagon fabrikası yapıldığından beri kaderine terkedilmiş alıcısını bekliyor eninde sonunda bir yandaş kapacak ya kasapoğlu ya imamoğlu veya şakiroğlu kimin oğlu olursa olsun yeterki içraat olsun ikinci konuya gelince vatanını milletini bayrağını seven hiç bir kürt kardeşimize kimsenin lafıda yok sözüde bunu bir kere kafanızın içine eyice sokun kimse laf cambazlığı yapmasın etnik köken beni hiç ilgilendirmiyor hepsi benim nazarımda insan bu böyle biline Türkiyemizin hangi şehrinde terörü desteklemeyen etnik kimliği ne olursa olsun kime karışılmış hiç kimseye laf söylenmez ve sataşılmamıştır takii eline paçavra bezini alıp apo denen iti övünceye kadar bunda hemfikir olan varsa baş tacı ondan ötesine kimse seslenmez ben görmedim ve duymadım Ali bey bir anısını anlatmış madem öyle bende askerdeki kürt kimlikli arkadaşlarımı anlatayım metriste 26 piyade alayında Muşlu Cebrail arkadaşım vardı bunun türkçesi yoktu kendine gelen türkçe mektuplarını biz okur ve cevap yazardık hiç bir ayrımız gayrımız yoktu atışlarda sağ eliyle tetiğe basması için söylenirdi fakat beceremezdi ne zaman ki komutana ben solağım daha eyi atış yaparım tercümesi yapıldı harbiden hedefi on ikiden vurmaya başladı yani anlıyacağın kimseye etnik temelde baskı yapılmazdı akşam yemeğinden sonra türkçe dersler verilirdi sebebide memleketimizin bir tarafına gittiği zaman mağdur olmasın anlaşabilsin garib kalmasın mantığı ile hareket edilirdi senin anlattığın bazı münferih olaylar olmuştur ama bunu genellemek yanlış olur.Yazarımız kürt sorunu var demiyor bunu kaşıyanlara alet edenlere sitem ediyor ben böyle anlıyorum sende farklı anlıyorsun buda ülkemizin zenginliği derim.Bak arkadaşım son günlerde alternatif CUMA namazları adı altında dinimizi bile kirli emellerine alet etmedilermi edenleri sende eyi biliyorsun bende temennimiz bunlara alet olmamak olanlarıda uyarmak yanlışın neresinden dönülürse o kardır boşuna dememişler neyse ben çoğu yorumlarımda açıkça yazıyorum kimsenin etnik kökeni beni ilgilendirmez yine söylüyorum Bayrağıma,Vatanıma,Dinime,kim karşı geliyor bu memlekette yiyip içip sonradan hainlik düşünüyorsa onlaradır sözüm yoksa Alevi,Sünnü,Türk,Kürt,Çerkez ve diğerleri ne olursa olsun YETER Kİ HAİN BÖLÜCÜ VATAN DÜŞMANI olmasın şunuda belirteyim Bu vatanı sevmeyeninde bu ülkede işi yok kim kendilerine kuçak açıyorsa çekip gitsinler engel olan yok bilmem kendimi anlatabildimmi
Turan Büyükerşan
22 Ağustos 2011 Pazartesi 02:50
Ali Bey
Gerçekten bravo "Asker arkadaşın türkçe bilmediği için dayak yiyiyor ve sen kürtçe bilmiyorsun. Hayret Arkadaşın türkçe sen ise kürtçe bilmediğin halde nasıl da söylediklerini anlamış ve bize de bu anınızı (fantazinizi) anlatmişsiniz. Harbiden güzel bir anı ama eminim bir yerlerden duymuşsun. Keşke sizin yaşadığınız olsaydı enazından gerçeklik payı olurdu, sizde uydurmak zorunda kalmazdınız. Yinede hayal gücünüzden dolayı tebrik ediyorum.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim