• BIST 107.792
  • Altın 151,812
  • Dolar 3,7027
  • Euro 4,3496
  • Malatya : 18 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İzmir : 21 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • Elazığ : 17 °C
  • Adıyaman : 22 °C
  • Trabzon : 19 °C

Türkülerimiz

30.04.2011 09:57
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Adanacılar yürüdü,
Dağları duman bürüdü,
Sür de şoför makineyi,
Polat Yaylası göründü.
* * *
Malatya’nın sevilen bir türküsünden dörtlükle yazıma başladım. Çünkü konumuz bugün türkülerimiz...
Adana’da görev yaptığım yıllarda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’muzdan Çukurova’ya inen pamukçular gerçeğini yakından görmüştüm. Bahar döneminde pamuk kazımı, hasat mevsiminde de pamuk toplamak için Çukurova’ya inmek hayli ilginçti çocukluk yıllarımda...
Bu günün taşeronları, o günlerin işçi simsarları yani elçileri köy köy belde belde gezer ırgatları belirlerdi. Sonra kamyonlarla ver eline Çukurova... Canlar Allah’a emanet...
Yıllar öncesinde doğup büyüdüğüm kasabam, Polat da Çukurova’ya göç verdiği gibi mevsimlik işçi göçüne de sahne olurdu...
İmrenirdim gidenlere... Oysa gidenler arazisi az olan ekonomik durumu kötü insanlarımızdı... Ancak yine de o günlerde araca binmeyen biri olarak kamyona bilip seyahat etmek bile çok cazip geliyordu bana...
En çok da amcam oğluna imrenirdim... O da giderdi Çukurova kafilesiyle... Gelişlerinde ise heyecanla anlattığı, Çukurova’nın kızgın güneşi altındaki çocukluk aşkları bambaşka idi... Tıpkı bir sinema filmi gibi gözlerimizin önünden geçerdi...
Çukurova’ya böyle göç yüklenir de öyküleri, türküleri olmaz mı? Elbette olurdu ki, bunlardan biri de “Adanacılar yürüdü” isimli türkümüzdür...
Polat’ın kendine has şivesiyle dertli dertli söylenirdi… En çok da görme özürlü Aşığımız Hanifi Ünver’in sesiyle efkarlanırdık:
Adanacılar yürüdü, / Dağları duman bürüdü, / Sür de şoför makineyi, / Polat Yaylası göründü.
Yıllar sonra bu türkümüzün Arguvan ağzı edasıyla “Adacılar da yürüdü” şekline dönüştürüldüğünü görünce ilk işim Aşık Hanefi Ünver’in 40 yıl ötesinde dillendirdiği türküyü buldum. Bu konuda dostlarımın yardımına müteşekkirim. Sonra da bu işlerin uzmanı bir kardeşime dertlendim.
O da, benim gibi türkülerin sözlerinin değiştirilerek, ya da okunuşunda değişiklik yaparak başka yörelere mal edilmesinden çok şikayetçi. Ama biliyorum ki, türkülerimiz söylendiği ve dillendirildiği yerde herkesin ortak malı olup çıkıyor. Tıpkı Polat ağzı türküler gibi...
Türkü otoritesi değerli dostum Mehmet Balkış Beyefendi bir Polat türküsü olduğu kesin olan ancak Sivas/Kangal türküsü olarak repertuarlara giren “Dağlar seni delik delik delerim” türkümüzü hatırlatarak telefonun öte ucundan şöyle dedi:
“Haklısınız üstadım... Türküleriniz maalesef başka yörelerin olup çıkıyor. Adacılar da yürüdü türküsü benim de dikkatimi çekti. Polat ağzı Adanacılar yürüdü türküsünü önceden bildiğim için ben de senin gibi itiraz ettim. Arguvanlı dostlarıma arabaya ne dediklerini sorduğumda “Tomofil” dediler. Oysa Polat yöresinde arabanın adı “Makine”dir. Tıpkı “Sorkun”un bir yer adı olduğu gibi… İtirazında çok haklısın. Adanacılar da yürüdü türküsü öz be öz Polat’ın malıdır.”
Teşekkür ettim, türkü üstadına... Sonra da bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Bilgisayarlarımın tuşlarına dokunurken Ankara’da düzenlenen “Polat Türkü Paneli”nde bir dostumuzun dertlenmemize yaptığı sert çıkış aklıma düşüverdi:
“-Siz Polat türkülerine sahip çıkmazsanız birileri sahip çıkar. Hiç kızmayın!”
Ne dersiniz Polat Ovası sevdalıları, türkülerimizi kendi yörelerine mal edenler çok da haksız değiller değil mi?

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
POLAT
02 Mayıs 2011 Pazartesi 13:54
BAĞLANTI
SORKUNNUNUN DAŞI YASTI
AKŞAM OLDU GÖLGE BASTI
O YARDA SU DAN GELİYOR
GASABETİ BENİ BASTI.
TÜRKÜ AĞZI OLARAK MALATYADA TÜRKÜ KÜLTÜRÜ ARDUVAN VE POLAT AĞZI VARDIR .POLATLI OLARAK İLCEMİZE KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM.SELAMLAR
AĞA
02 Mayıs 2011 Pazartesi 13:51
KALEMİN GÜÇLÜ OLSUN!!!!!!!
ÜSADIM SİZE ÇOK TEŞEKÜR EDERİM.YAZINIZI OKUYUNCA O GÜNLERİ YAŞAYAN BİRİ OLARAK FİLİM ŞERİDİ GİBİ GÖZÜMÜN ÖNÜNE GELDİ.POLATLI OLUPDA % 50 ADANAYA PAMUK TOPLAMAYA VE KAZMAYA GİTMİŞTİR.O TÜRKÜYÜ ADANADAN KARA VAĞONLU TRENLE GELİRKEN BİZLER UYURKEN BİLAKİS SABAHA KARŞI SÖYLERLERDİ BİZE UYKUDA YURKEN YARI UYANIK O SÖZLER YÜREĞİMİZİN YARALARDI.O GÜNKÜ İNSANLARIN HASRETİNİ AYRILIĞI MEMLEKET ÖZLEMİNİ SERGİLİYORLARDI.ARGUVANLILAR DA ADANA'YA DEĞİLDE TOKAT BURSAYA TA KIRMAYA GİDERLERDİ.ANÇAK MÜZİK PİYASASI MALATYADA ARGUVANLARIN ELİNDE OLÖMASI NEDENİYLE BİZDEDE BU KONUYA SAHİP ÇIKACAK BİR ÖNDERİMİZ OLMAMASI NEDENİYLE KENDİLERİNE MAL ETMEKTEDİR.
BU NEDENLE SİZİ YÜREKTEN KUTLARIM. İNŞALLAH POLATLI OLUP DA POLAT VEYA İL DIŞINDA YAŞAYAN POLATLILAR BU KONUYA ÖN AYAK OLURLARDA GEÇMİİMİZE SAHİP OLURLAR TEMENNİSİ İLE SAYGILAR SUNARIM.
İhsan KALENDER
02 Mayıs 2011 Pazartesi 13:01
TÜRKÜLERİMİZ ve KÜLTÜRLERİMİZ !
ÜSTADIM,Türkülerimiz, BİR DEVRİN BİR DÖNEMİN *SESLİ BELGELERİDİR* Sizin de belirttiğiniz gibi. Kimi türküler AŞKI,kimi türküler SEFALETİ,kimi türküler MAHRUMİYETİ ve AYRILIĞI,kimi türküler VUSLATI ifade etmiştir.Yani TÜRKÜLERİN içeriğinde *YOK* yoktur! İşin ERBAPLARI bunu gayet iyi bilir. İster POLAT ağzı deyiniz,ister ARGUVAN ağzı deyiniz bizim (benim)için pek de önem arzetmez! Amma dinlerken O DEVRİ O ÇAĞI O ATMOSFERİ terennüm ederiz. ZAMAN YOLCULUĞUNA çıkarız. Mesela; * MENDİLİME İŞLEDİĞİN NAKIŞI,NAKIŞINA DA BAKAR BAKAR AĞLARIM* diyor. Düşünün hele! İLETİŞİM yok! Telefon yok,telgıraf yok, hatta mektup bile yok!AMMA,GOYNUNDA sakladığı,yanından hiç ayırmadığı,Yavuklunun MENDİLİNİN NAKIŞI VAR!Bir de şimdiki ASKERLERE bakalım; CEP telefonu var!İNTER-NETİ var! Şimdiki NESİL O TÜRKÜLERİ yorumlaya-bilir mi? Dinlemezler bile!
SAİD YALÇIN
02 Mayıs 2011 Pazartesi 01:47
o bizim türkülerimiz
Ramazan abi öncelikle yazı için teşekkürler.Bende türkü hastasıyım.türkünün anayurdu POLATTIR Bunu bilmeyen mi var.ama öz değerlere siz değerli yazarlarımızla sahip çıkacağız inş.
mrskrt
01 Mayıs 2011 Pazar 21:22
bizim türkülerimiz
Sahiplenmeliyiz kendi öz değerlerimizi, Polat türkülerini... sıkıldık artık başka yörelere patentlenmesinden.
İhsan KALENDER
30 Nisan 2011 Cumartesi 23:44
ÇALINTI DEĞİL ALINTI !
Üstadım, CÜMLE ALEM bilir ki,TÜRKÜ'NÜN menşei POLAT'tır,
Ramazan Durmuş
30 Nisan 2011 Cumartesi 18:10
İnsan Ağabeye
Türkü herkesin ortak malı.. Ama yöreleri ve şiveleri ile söylerseniz güzelleşir. Teslim Budak söyler öbürü söyler ama müziğine kendince akort verir yöre ismini Arguvan ya da bir başka yere götürür ise bu olay önemsiz değil önemli hale gelir. Saygıyla..
Adnan POLAT
30 Nisan 2011 Cumartesi 17:51
POLAT TÜRKÜLERİNİ ARAKLAYIP KAÇIRIP KENDİLERİNE MALETMEK HASİYETLİ İNSA
POLAT TÜRKÜLERİNİ ALIP ÇALIP ARAKLAYIP BİRAZ DEĞİŞTİREREK,FALAN YÖRENİN DEMEK İNKARCILIK VE HIRSIZLIK OLMUYORMU?VARSIN KİM SÖYLERSE SÖYLESİN ANCAK POLAT TÜRKÜSÜ DESİNKİ HAKLININ HAKKI YERİNİ BULSUN VE İNSANLARIMIZ ATALARININ AĞIT VE TÜRKÜLERİNİN ARAKLANMASINI HAZMEDEMİYOR.
İhsan KALENDER
30 Nisan 2011 Cumartesi 15:47
GUZU SİZİN DE..!..
Sizin GUZULAR,Polat'ta doğmuş, Arguvanda DAVAR olup satışa arzedilmiş! Nerde doğduğu değil,nerde böyüdüğü önemli! ADANACILAR, ADACILAR olmuş olmasına da, varsın olsun! Siz bu türküyü bir de TESLİM BUDAK'ın sesinden dinleyin bakalım! Merhum öyle gözel yorumlamış ki sormayın! * sür be şöför arabayı yarın yaylası göründü * diyor!
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim