• BIST 1.333
 • Altın 461,036
 • Dolar 7,7692
 • Euro 9,4424
 • Malatya : 9 °C
 • Ankara : 14 °C
 • İzmir : 18 °C
 • İstanbul : 14 °C
 • Elazığ : 11 °C
 • Adıyaman : 12 °C
 • Trabzon : 14 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Ufuk2020 Programı’nda Türkiye’nin AB’den aldığı destek miktarı ilk kez ödediği katkı payını aştı

29.10.2020 10:53
Ufuk2020 Programı’nda Türkiye’nin AB’den aldığı destek miktarı ilk kez ödediği katkı payını aştı
Türkiye, Avrupa'nın bilim ve teknoloji alanındaki politika uygulamalarının uyumlu ve ortak hale getirilmesi amacıyla oluşturulan Ufuk2020 Programı'nda bugüne...

Türkiye, Avrupa'nın bilim ve teknoloji alanındaki politika uygulamalarının uyumlu ve ortak hale getirilmesi amacıyla oluşturulan Ufuk2020 Programı'nda bugüne kadar 267,1 milyon avro hibe desteği alarak, ilk kez ödediği katkı payının üzerinde bir performansa imza attı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu TÜBİTAK'ın koordinasyonunu yürüttüğü AB Çerçeve Programı Ufuk2020'ye Türkiye 2014 yılında dahil oldu ve bugüne kadar 265,8 milyon avro ulusal katkı payı ödedi. Avrupa'nın önde gelen kurumlarıyla ortaklıklar kurup, büyük ölçekli iş birliği projelerinde yer almayı mümkün kılan programda Türkiye, son iki yılda güçlü bir ivme kazandı. Bu yıl açıklanan çağrı sonuçlarıyla birlikte toplamda 267,1 milyon avro hibe desteğiyle ilk defa AB çerçeve programlarında ödenen katkı payından daha fazla bir kaynak Türkiye'ye geri dönmüş oldu.

"Bir ilke imza atıldı"

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu başarıda TÜBİTAK'ın öncü bir rol oynadığını ifade etti. Bakan Varank, "Türkiye uzunca bir süredir AB çerçeve programlarına katılıyor. Bu programlarda bir havuz sistemi söz konusu. Biz ülke olarak her sene bu havuza belli bir miktar katkıda bulunuyoruz. Ancak bu katkıların fon olarak bize dönüşü maalesef istediğimiz seviyelerde olmuyordu. Avrupa Birliği'nin 2014-2020 yıllarını kapsayan Ufuk2020 Programı'nda bir ilke imza attık. Son 2 senede TÜBİTAK liderliğinde attığımız adımlar meyvelerini verdi. Böylece 2000'li yılların başından bu yana tam üyesi olduğumuz AB çerçeve programlarında ilk kez sisteme koyduğumuzdan daha fazlasını, hem de program daha bitmeden geri aldık" dedi.

"Ufuk2020'den daha alacağımız var"

2020 yılında AB Komisyonu ile yaptıkları müzakerelere de değinen Bakan Varank, bu sene Ufuk2020'ye katkı payı ödemediklerini belirtti. Bakan Varank, "Ufuk2020 kapsamında şimdiye kadar 267,1 milyon avro hibe desteği aldık. Program sonuna kadar bu miktarın daha da artmasını bekliyoruz. Bu beklentimizin temelinde başvurusu hala devam eden 1 milyar avro bütçeli Yeşil Mutabakat Çağrısı ile diğer çağrılar var. Özetle Ufuk2020'den program sonuna kadar başka bütçeler de gelecek" dedi.

"Mekik diplomasisi yürüttük"

TÜBİTAK'ın son yıllarda ulusal destek programlarında vizyoner bir dönüşüme imza attığını vurgulayan Bakan Varank, "Araştırma ve yenilik ekosistemimizde etki odaklı ve birlikte geliştirmeyi esas alan bir yaklaşımı takip ediyoruz. Son 2 senede yenilik ekosistemindeki tüm paydaşlarla adeta bir mekik diplomasisi yürüttük. TÜBİTAK, uluslararası işbirliklerine katılımı özendirmek için çok çeşitli destek ve ödül programları düzenledi. Ufuk2020 çağrıları resmi olarak açılmadan önce, uzmanlarımız ilgili paydaşları tespit etti, onlarla temasa geçti ve başvuruda bulunmalarını teşvik etti. Ayrıca AB'de alanında başarılı oyuncular ile ülkemiz paydaşlarını bir araya getiren, uluslararası proje pazarı etkinlikleri düzenledik. Başarılı kuruluşlarımızla yeni başvuruda bulunacaklar arasında tecrübe paylaşımını mümkün kıldık. TÜBİTAK'ın yürüttüğü bu faaliyetler firmaları cesaretlendirdi, başvurulara daha iyi hazırlanmalarını sağladı ve ülkemize katma değer olarak geri döndü" diye konuştu.

"Yeni işbirliklerinin önü açılıyor"

Koordinatörlük Programı kapsamında verdikleri destekler sayesinde Türk firmalarının projelere ortak olmanın ötesine geçtiğinin altını çizen Bakan Varank, "Firmalarımız artık Avrupa'dan çok sayıda kuruluşun dahil olduğu büyük konsorsiyumları lider firma olarak koordine etmeye başladı. Ufuk2020, şirketlere finansa erişimin yanında çok daha başka avantajlar da sağlıyor. Program kapsamında ortaya çıkardığınız ürünü AB piyasalarına çok daha kolay satabiliyorsunuz. Çünkü ortaya Avrupa Komisyonu referanslı bir ürün koymuş oluyorsunuz. Hiç şüphesiz bu durum küresel ticareti kolaylaştırıcı bir etki de oluşturuyor. Ayrıca konsorsiyumlarda yer almanız, ortaklarınızla orta vadede yeni ticari işbirliklerinin de önünü açıyor" dedi.

TÜBİTAK'tan her adımda destek

TÜBİTAK, Türkiye'den yapılan başvuruları teşvik etmek ve başvurulardaki başarı oranını artırmak amacıyla araştırmacılara yönelik seyahat desteği, proje ön değerlendirme ve eğitim destekleri ile çok ortaklı projelerde koordinatörlük görevi üstlenen Türk paydaşlara eğitim, proje yazma, ön değerlendirme ve organizasyon gerçekleştirme desteklerini sürdürüyor. Son yıllarda AB çerçeve programlarındaki başarılarda TÜBİTAK tarafından verilen desteklerle beraber özellikle 2019'da İstanbul'da düzenlenen ICTurkey ve Brüksel'de düzenlenen Geleceğin Şehirleri uluslararası proje pazarlarının, Ulusal Koordinasyon Ofisi'nin ulusal ve uluslararası paydaşlarla yaptığı görüşmelerin ve yönlendirdiği ağ kurma faaliyetlerinin etkisi büyük oldu. Türkiye Araştırma Alanı'nda (TARAL) yer alan paydaşlardan gelen talepler üzerine TÜBİTAK tarafından bilgi ve eğitim günleri düzenlenmesinin yanı sıra, ulusal irtibat noktalarında programa başvuru yapmak isteyen her türlü kurum, kuruluş ve araştırmacıya AB Çerçeve Programı uzmanları ve başarılı kuruluşların katkılarıyla bilgilendirmeler yapıldı. Yine Avrupa'da alanında deneyimli proje koordinatörlerinin çeşitli etkinlikler vasıtasıyla Türkiye'ye davet edilerek, üniversite ve sanayi kuruluşlarıyla görüştürülmesi, yetkinliklerin anlatılması, Türk firmalarının daha güçlü konsorsiyumlarda yer almasını sağladı.

Avrupa Birliği takdirle karşıladı

TARAL'ın Avrupa Araştırma Alanı (ERA) ile eşgüdüm çalışmalarından ve Türkiye'nin Ufuk2020'deki başarısından Avrupa Komisyonu'nun 2020 Yılı Türkiye Raporu'nda da takdirle söz ediliyor. Raporda, Türkiye'nin bilim ve araştırma faslı hazırlıklarının çok ileri düzeyde olduğu belirtildi.

2020 yılında tamamlanacak Ufuk2020 Programı kapsamında gösterilen başarının 2021-2027 yılları arasında yürütülecek 9. Çerçeve Programı Ufuk Avrupa kapsamında artarak devam etmesi amaçlanıyor. Ufuk2020 Programı ve TÜBİTAK destekleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için kurumlar Ufuk2020.org.tr sitesinden faydalanabiliyorlar.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim