• BIST 83.243
  • Altın 149,216
  • Dolar 3,8261
  • Euro 4,1052
  • Malatya : 3 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 7 °C
  • İstanbul : 7 °C
  • Elazığ : 2 °C
  • Adıyaman : 9 °C

Van Depremi ve Eğitimde Yaşanan Depremler

01.11.2011 19:44
Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

VAN DEPREMİ VE EĞİTİMDE YAŞANAN DEPREMLER

Van’da meydana gelen deprem bir çok şeyle yüzleşmemiz gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

Gerçeklere gözümüzü kapamak, deve kuşu gibi kafamızı kuma sokmakla gerçekler, hakikatler değişmiyor maalesef…

Mesela bu depremde bir çok okul yıkıldı ve bir çok öğretmenimiz de şehit oldu.

Neden bu kadar okul ve yurt yıkıldı.

Bu okullar, kim tarafından, ne zaman yapıldı?

Denetimini kimler yaptı, yapıyor?

Çoğu vergilerimle veya hayır adı altında bolca reklam yapılarak yaptırılan ancak çoğu vergilerinden düşürterek yaptırılan bu eğitim yuvaları eğitime ne kadar kullanışlı? Ne kadar güvenli?

Bütün bunların ortaya çıkılması, ilan edilmesi, cezalandırılması lazım.

Ben Van’da çalışan bir gazeteci olsam, üşenmem yıkılan bütün kamu binalarının kimler tarafından, ne zaman, nasıl yapıldığını araştırır haber yaparım.

Kişinin kendi işyerini, ofisini, evini yaptırılken hiçbir şeyden taviz vermezken, iş; hayra, mütehatliğe gelince geleceğimizin emanetcileri olan bu gencecik nesillerin hayatlarını tehlikeye atmak ne insani ne de hukuki bir durumdur?

Bir diğer mesele ise,

Allah’tan deprem Pazar günü gerçekleşti.

Şayet hafta içi olsaydı istenilmeyen daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalırdık.

Ama depremin hep hafta sonu geleceğine dair elimizde belge, güvence yok.

Azrail’in mesaisi yok ve her han depremle veya başka bir felaketle kapımızı çalabilir.

Hafta içi meydana gelen bir depremde birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar çeşitli yaş gruplarının bir arada olduğu bir okulda tahliye nasıl gerçekleşecek?

Öğrenciler depremden ölmezseler bile, ezilerek ölürler.

Maalesef kesintisiz sekiz yıllık zorunlu eğitimin marifetiyle nur topu gibi bir problem, buhran her gün kapımızda…

Kanı kaynayan, hayatının en canlı, en hareketli, en buhranlı yıllarını yaşayan 7. ve 8. Sınıftaki gençler ile kabuğunu yeni yeni kıran yeni bir dünyaya merhaba diyen cıvıl cıvıl birinci sınıftaki, ikinci sınıftaki çocuklarımız aynı okulda, aynı çatı altında, aynı bahçede, aynı koridorda koşuyor, oynuyor…

Bu başlı başına bir facia değil midir?

Ben ikinci sınıfa giden kızıma öğretmenini iyi dinlemesini, arkadaşlarıyla güzel geçinmesini değil de, kendinden yaşça büyük olan (6,7,8 sınftaki) öğrencilerin ayakları altında ezilmemesini, onların oyun alanlarına girmemesini, onlarla oynamamasını, yalnız kalmamasını öğütleyip duruyorum.

Bu çözüm mü?

Elbette değil ancak bir veli olarak başka ne yapabilirim ki?

Hafizan Allah bir de deprem veya herhangi bir felaket esansında oluşan izdiham esnasında meydana gelecek tehlikeyi siz düşünün.

Van depreminin Pazar günü olmasını bir şans bilip bu konu tez elden gözden geçilmeli bence.

Kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitimin sıkıntıları ve tehlikeleri sadece bununla mı sınırlı?

Elbette değil?

Onu başka bir yazımızda ele alırız inşallah.

Bir diğer konu ise

Neden acaba bu kadar öğretmenimiz bu depremde hayatını kaybetti?

Araştırmacı ruha sahip bir gazetecinin bu depremde şehit olanların sosyal, ekonomi, mesleki statülerini ele alan bir araştıma yapmasını yine çok isterdim.

Deprem değil, bilinçsizlik öldürüyorsa, nesillerimize eğitmek ve bilinçlendirmekle görevli öğretmenlerimizin bu kadar şehit vermesi bir tezatlık değil midir?

Acaba başka bir neden, faktör mü var?

İnternette gözüme ilişen bir haber beni düşündürdü doğrusu?

Van’da kiralık ev 500 liradan başlıyor…

Acaba öğretmenlerimiz kendi ekonomilerine göre bir ev kiralamaya çalışırken hayatlarının tehlikeye attıklarının farkındalar mı?

1500-1600 lirayla çalışan bir öğretmen, (ki o da kadrolu, ya ücretli olanları hiç sormayın) gurbet ellerden birkaç. kuruş biriktirip eşini, aşını kurmaya çalışırken, öğrencilerinin karşısında mahcup olmayacak bir kıyafetle çıkmaya çalışırken, toplumda itibarını korumaya çalışırken çoğu zaman ya ucuz konut, yahut sağlıksız beslenme, ya da kendini yenileyememe problemimi ile karşı karşıyadır.

Yine diyorum ki keşke araştırmacı bir gazeteci cumhuriyet tarihi boyunca öğretmenlerin ekonomik ve sosyal statülerini dönem dönem veya yıl yıl araştırsa da gerçekleri bir görsek ne iyi olur…

Çok öğretmen atama yapmakla iftihar etmek, çok çocuk sahip olmakla gururlanmak gibi bir şeydir.

Halbuki çok çocuk sahibi olanlara kızıp “yahu bakamayacağınız çocuğu ne diye dünyaya getirip de vebaline giriyorsunuz” dediklerini çokça işitmiştirsiniz.

Keşke bir araştırmacı gazeteci çıksa da araştırsa dediğim bu üç konuya, araştırmacı kimliği ile Malatya’mızda büyük bir boşluğu dolduran Murat ÇELİK ağabeyimiz bir el atsa ne güzel olur diye düşünmüyor da değilim yani…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
10 Kasım 2011 Perşembe 13:49
TÜRKÇEYİ İYİ KULLANIRDIM AMMA!..
Türkçeyi iyi kullandığımı sanırdım!..
Şahinbey
10 Kasım 2011 Perşembe 00:02
Vay be...!!!
ABD, İngiltere, İtalya ve Fransayı yönetenlerin bu kadar akılsız olduğunu yeni öğrendim. Hem de İslam Birliğini kuracak kadar akılsız...??? Demek ki yıllarca İslam dünyasının en acımasız düşmanı bildiğim bu ülkeler meğerse Müslümanların dostu imiş. Bu muhterem ittifaka karşı çıkan iki ülke kaldı İran ve Suriye, onlarıda bertaraf edince İslam Birliği tam tekmil tamamlanacakmış...??? İngilizlerin Anadolu da 1920 de kurduğu Hilafet Ordusunu düşündükçe... Allah Türk ve İslam toplumuna verdiği aklı kullanmayı nasip eylesin demekten kendimi alamıyorum...???
İhsan KALENDER
09 Kasım 2011 Çarşamba 11:11
YİNE OLMADI ŞAHİN BEĞ
Libyadaki TERÖRİSTLERE bavulla para götürüyoruz diyerek iddia eden sizsiniz.İşte buna dair bir belge İBRAZ edemiyorsunuz.Amma yerine BELGE diye bir **ŞER İTTİFAKI**ile fikir beyan ediyorsunuz.LİBYADA TERÖRİST yok.Ya ne var? HALK DEVRİMİ yada HAK DEVRİMİ var.LİBYALILARIN PARASINI OĞULLARINA ve YAKINLARINA PEŞKEŞ ÇEKEN bir ÖLÜ KADDAFİ VAR.HALKI ise MAĞDURİYET içindeydi.EMPERYAL GÜÇLER yada LEŞ KARGALARI,LİBYANIN ZENGİNLİKLERİNE el atmak isteseler bile,bundan sonra çok zor olacak.Libyadaki HALK,eski UYUŞUK HALK değil.ARAP DÜNYASI **YENİDEN DİRİLİŞ**içindedir.Bu DİRİLİŞ,İSLAM BİRLİĞİNİN yeniden YAPILANMASI demektir.Bu DİRİLİŞ, MÜSLÜMANLARIN,DÜNYADA yep-yeni bir GÜÇ olduklarının İŞARETİDİR.EMPERYALİSTLERİN HAYALİ VE HEVESİ KURSKLARINDA KALACAKTIR.Asıl mesele de budur.Bölgemizde en yakın ve en AZGIN emperyal İSRAİLDİR.DİĞERİ DE ABD'dir.İSLAM BİRLİĞİ bu ŞER ODAKLARIYLA SAVAŞACAKTIR.VE ALLAHIN İZNİ VE YARDIMIYLA GALİP GELECEKTİR.ÇÜNKÜ PEYGAMBER EFENDİMİZ BU ZAFERİN MÜJDESİNİ VERMİŞ İDİ.Hiç düşündüz mü ki;BUNCA DEĞİŞİMLERİN HİKMETİ nedir diye?..Bakınız kısa zamanda neler oldu neler!..Kala kala bir SURİYE kaldı.Kısa zaman içinde BEŞAR gidecek ve SURİYE de İSLAM BİRLİĞİYLE ENTEGRE olacaktır.İşte bu GÜÇ,ŞER ODAKLARINI ve EMPERYAL GÜÇLERİ ÇOK ENDİŞELENDİRİYOR vede KORKUTUYOR.Yoksa siz bu GELİŞMEYİ hafife mi alıyorsunuz?..ALLAHUEKBER NİDALARININ TEL-AVİVİ sarstığı,WASHİNTON'u TİTRETTİĞİ bir SÜRECE GİRDİK.ŞEHİTLERİMİZİN de BU AMANSIZ SAVAŞA KATKI SAĞLAYACAĞINI BİLİYORMUYDUNUZ?..DEĞİŞİM VE GELİŞİMLERDEKİ HİKMETLERİ İRDELEYEREK,BASİRETİNİZİ TOPARLARSANIZ DİYORUZ.TÜRK-ARAP İTTİFAKI dünyada bir İLK-TİR.DÜNYANIN da ENDİŞESİ bu İTTİFAKTIR.
Şahinbey
07 Kasım 2011 Pazartesi 22:35
Belge...!!!
Yıl 1918 Mondros Mütarekesini takip eden zamanda ingiltere, Fransa, İtalya ve destekçi ABD Anadolu'yu işgal ederler muhteremler bize MEDENİYET getireceklerdi. Damat Ferit ve Muhterem Zatı da yanlarına almışlardı. Sonunda SEVR Bayramını kutladılar...Yıl 2011 İngiltere, Fransa , İtalya, ABD Libya'yı bombalamaya başladılar. Hayırseverler Libyalılara DEMOKRASİ getireceklerdi. Bomba yağdırdılar yüzlerce insanı katlettiler, kendilerine yeni Damat Feritler buldular. Bize İslam Halifesinin yolundan çıkanlar kafirdir diye uçaklarla Anadolunun her yerine bildiriler attılar. Libyalılara bak size Şeriatı getirdik diye sevinmelerini tavsiye ettiler.
BUNLAR TESADÜF MÜ...??? Tabi Libyalı Damat Feritlerle imzalanan petrol anlaşmaları ortaya çıkmaya başladı...ABD nin Libya da İslamı yüceltmesini istediğini iddia edecek saf vatandaşlarımız var mı Allah aşkına...???
İhsan KALENDER
06 Kasım 2011 Pazar 21:13
HANİ BELGEN?..
Libyada ki MUHALİFLER, HAK adına HUKUK adına SAVAŞAN MÜCAHİTLERDİR.Niye mi?..Kendi OĞULLARININ zevk VE sefası için MİLYAR DOLARLARI HEBA etmekten çekinmeyen bir BABA,MİLLETİNDEN kuruşu ESİRGEYENDİR.Şayet TÜRKİYE,muhaliflere bir lira bile,göndermiş ise İSBAT ile MÜKELLEFSİNİZ.Yazıklar olsun.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Mobil 0542. 238 20 26 whatsapp 7/24 0542. 238 20 26 MalatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim