Önder Er

Önder Er

Vatandaşın çilesine dur demek lazım

A+A-
Yaklaşık olarak yirmibeş yıldır güzel memleketimden ayrı gurbet ellerde memuriyetimden ötürü hayatımı idame ettirmeye çalışmaktayım. Çalıştığım süre içerisinde memleket hasreti ile yılda üç beş gün gelip kalma şansım oluyordu. Tabi bu süre içerisinde zaman kısıtlı olduğu için Malatyamızın sorunlarını göremiyordum. Yıllar sonra emekli oldum ve Malatyamıza gelip iki hafta kalma imkanım oldu. Bu iki hafta içerisinde  Malatyamızın birçok sorunlarının olduğunu gözlemledim. Şimdi bu sorunlardan bence ilk anlatılması gereken konunun bir tanesini siz değerli okurlarımız ile paylaşmak ve yazımın yetkili merciler tarafından da okunup çözüm bulacağını ümit ederek kaleme almak istedim. 
İki Cuma üst üste Kabristanlık ziyareti için kendi aracımın olmamasından dolayı toplu taşıma aracını kullandım ve Vatandaşımızın  eziyetler içerisinde Şehir Mezarlığına gitme telaşında olduğunu gördüm. Resmen film sahnesi gibiydi. Yaşlı Teyzelerim ve Amcalarım adeta aracın camına yapışmış bir vaziyette  bir an önce gitmek istedikleri yere varma umudu gözlerinden okunuyordu. Bunu görene kadar Şehir Mezarlığının bu denli yoğun olacağını tahmin edemezdim. Otobüsteki bu kalabalık yüzünden ezilme tehlikesi atlatan kapı açılıp kapanırken ayağı aracın kapısında sıkışan eli öpülesi Dedelerimizin acı yüz ifadeleri hala gözümün önünden gitmiyor. 
Buradan Malatya Büyükşehir Belediyesine seslenmek istiyorum. Vatandaşlarımızın bu çilesine son verelim artık. Yaşlı insanlarımızın rahat bir ortamda Kabir ziyaretlerine gidip gelebilmeleri için Cuma günleri Namaz vaktinden önce ve sonra Şehir Mezarlığına Otobüs seferlerimizi artıralım. Bu yaşlılar adına isteğimimin Büyükşehir Belediyemize zor olmaması gerek. Bu insanlar rahatlıkla eziyet çekmeden kabristanlık ziyaretne gidip geldikçe onların hasıl olduğu sevaptan siz görevlilerde nasipleneceksiniz inanın bana. 
Müslüman bir toplum olarak bazı inançlarımız ve değerlerimiz bulunmakta. Bunların arasında bulunan Mezarlık ziyaretleri önem arzetmektedir ben böyle düşünüyorum en azından. Bu ziyaretlerimizin daha huzurlu bir şekilde gerçekleşebilmesi için ulaşıma çözüm bulunması, mezarlık içerisinde hayrat olarak kullanıma sunulan çeşmelerin bakım ve onarımının yapılarak çoğu bozuk olan muslukların değiştirilmesi vatandaşlarımız için kaliteli bir hizmet verilmesi yönünde bir adım atılmış olacağı düşüncesindeyim. Umarım bu yazım yetklilerimize masumhane bir talep olur . Bir an önce bu ve buna benzer sorunların çözümü için gerekli adımların atıldığını görmek ve sorunların çözüldüğü yönünde haber yapmak için sabırsızlanıyorum şimdiden.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum