Murat  Çelik

Murat Çelik

Ya ABD'li kardeşimiz ararsa?

A+A-

Malum geçtiğimiz günlerde AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin Beyin organizasyonu ile Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Valiliği Yazı İşleri Müdürü Durmuş Doğan"ın yanı sıra birkaç kamu kuruluşlarından yetkililer ve hala gizemini koruyan iş adamlarımız ABD"ye gitti ve döndüler.

 

Tabi ABD"ye gitmişken Malatya içinde bir şeyler yaptıklarını açıkladılar, mesela kayısının ABD"de tanınmadığını hatta kayısının çok ucaza satıldığını bile söylediler, bizde yazdık kamuoyunu bilgilendirdik. Şimdi kamuoyunun bilgisi dahilinde ABD"de kayısımız çok ucuza satılıyor.

 

Birçok kişi gibi bende düşündüm “ABD"de kayısımızın durumunu öğrenmek için ABD"ye gitmeye ne gerek var , internet denen bir nimet var, birkaç tıkla bu durum öğrenilebilir, hatta bu durumu bilen bir çok kişide var zaten”, neyse bu işin kayısı tarafı…

 

En önemli konu bence artık ABD"den bir kardeşimiz var deniz ötesi ülkesinden. Bu kardeşlik gurur verici, şahsen ben ABD"li bir şehirle Kardeş olmamıza çok sevindim. O kadar çok sevindim ki internet haberciliği yapmamız vede İnternet Haberciler Derneği (İHADER) başkanı olmam nedeni ile haberlerimizi İngilizce olarak yapma önerimi yönetim kurulu toplantımızda gündeme getireceğim.

 

ABD"li Kardeşlerimizin, kardeş şehir Malatya hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir diye düşündüm. Umarım İHADER Yönetim Kurulu bu önerimi değerlendirir.

 

Evet, bu Sivil Toplum Derneği olarak yapmak istediklerim.

 

Bizden önce Malatya Belediyesi atılım yapmış bile gerçi, geçmiş dönem yani Malatya eski Belediye Başkanı H. Cemal Akın döneminde düşünülmüş, olmaya ki bir ABD"li veya İngiltereli Vatandaş belediyeyi arar diye.

 

Şimdi ne alaka diyenleriniz var Okuyanlar arasında hemen cevaplayayım;

 

Malatya Belediyesi yeni binaya taşınmakla birlikte birçok yeni araç gereç ve sistemi yeniledi. Bunun yanı sıra doğal olarak Telefon santralinide…

 

Malatya Belediyesine ait 377 10 00 nolu telefonu arayanlar bilir, “LÜTFEN DAHİLİ NUMARALI TUŞLAYIN VEYA OPARÖTÜR BEKLEYİN” VE HEMEN AKABİNDE ABD"Lİ VEYA İNGİLİZCE KONUŞAN KARDEŞLERİMİZ İÇİN “PLEASE ENTER THE EXTENSİON  NUMBER OR WAİT FOR OPERATOR NOT AT ALL” anonsu yapıyor sistem.

 

Biliyorum, içinizden düşüyorsunuz ne var bunda acaip olan?

 

Biliyorum dedim çünki bende düşündüm ve İngilizce konuşan ve konuştuğunu anlayan, ileride ABD"li Kardeşlerimiz ilimize geldiğinde karşılıklı konuşabilecek bir arkadaşımdan rica ettim, “Allah aşkına gel şu belediyeyi ara bakalım neler olacak diye. Sağolsun Oruç olmasına rağmen kırmadı ve aradı.

 

İşte O tarihi olay:

 

-LÜTFEN DAHİLİ NUMARALI TUŞLAYIN VEYA OPARÖTÜR BEKLEYİN… “PLEASE ENTER THE EXTENSİON  NUMBER OR WAİT FOR OPERATOR NOT AT ALL

 

Hello

 

-Malatya Belediyesi

 

Do You know English?

 

- Malatya Belediyesi

 

Can You speak English?

 

-Malatya Belediyesi

 

Hello….

 

………..

 

Ve kapatıyor Arkadaşımız…

 

Düşündürücü olduğu kadar üzücü!

Türkçe ve İngilizce yapılan bu anonsları için geçen süre içerisinde arayanların hesabından gidiyor.

 

İngilizce konuşan Muhatap olmadığına göre, bu anons neden yapılıyor?

 

En önemli konu daha çiçeği burnunda kardeşliğimiz ilk günlerinde “ABD"Lİ BİR KARDEŞİMİZ ARARSA MAHÇUP OLACAĞIZ”

 

İşte o zaman Vah, vah vede vahhhhhhh diyeceğiz ki buda hiç hoş olmaz benden söylemesi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum