Murat  Çelik

Murat Çelik

Ya karar çıkmazsa?

A+A-

 

Malatya büyük şehir olabilecek mi gündemimiz şimdi bu 12 Mart’a kadar.

Büyükşehir lafları ile yatıp büyükşehir lafları ile uyandırılacağız.

Gerçi Bizler için iyi en azından yazıp çizecek, sorup cevap bekleyeceğimiz konu çıktı.

Bir süredir sessizlik hakimdi Malatya’da, büyükşehir konusunda. Kimse ses çıkartmıyor hatta unutulmaya yüz tutmuştu, taaa ki Başbakan Erdoğan’ın Denizli’de  yaptığı konuşmada Denizli’ye büyükşehir olacaksınız diyene kadar.

Ve bu açıklamayı Malatya Güncel’den yayınladık. Malatyalıların duyması içindi bu haberin manşetten verilmesinde ki art niyetimiz.

Öyle de oldu, Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık nöbetçi vekil olarak Malatyalı Basın mensuplarının sorularına muhatap oldu.

Tam anlamı ile siyasetçiye yakışır açıklama yaptı Çalık; "Büyükşehirle ilgili verdiğimiz mücadeleyi biliyorsunuz. Başbakanımızın bizlerle yaptığı konuşmaları sizlerle paylaştık. 12 Mart'a kadar meclise gelmesinin istediğimiz 10 tane meclis tasarısı vardı. Yapmış olduğumuz Anayasa değişiklik paketinin ve Avrupa Birliği uyum süreci içerisinde yapacağımız değişikliklerin de sırada çıkarılması gerektiğini söyledik. Bunlardan birinin de Büyükşehir ile ilgili olan yasanın olduğunu başbakanımıza ilettiğimizi sizlere açıkladık. Amacımız 12 Mart'tan önce bu Büyükşehir yasasını çıkarmak. Başbakanımız da böyle söylüyor. Ama muhalefetin önleyici ve engelleyici tavır ve tutumlarıyla ilgili sıkıntı olursa her halükarda Malatya Büyükşehir olacak. Bizim amacımız 12 Mart'tan önce yasayı meclise getirmek ve Haziran'da yapılacak olan seçimlerden önce Malatya'yı Büyükşehir yapmak".

Sayın Çalık Meclise gönderdiğimiz en kıdemli Politikacı hal böyle iken de açıklama arasında sorumluluğu tamamen iktidara bırakmadığını gözlemledim.

Belki yanlış anlıyorum, inşallah da yanlış anlıyor olayım.

Kafamda gezen kırk tilkiden biri oldu Sayın Çalık’ın paragraf arasına sıkıştırdığı “Ama muhalefetin önleyici ve engelleyici tavır ve tutumlarıyla ilgili sıkıntı olursa her halükarda Malatya Büyükşehir olacak” sözleri.

İnşallah kafamda gezen tilkilerin kuyrukları birbirine dolaşmaz.

Malatyalı her zaman kendisine yapılan iyiliği de unutmaz kötülüğü de.

Şahsen ben Malatya’nın seçim öncesi büyükşehir statüsüne alınacağına inanmıyorum.

Nedeni ise şimdiye kadar 7 Milletvekilinden ayrı seslerin çıkması.

Mutabakat sağlanmadan söz önceliği bende olsun diyen her vekil ayrı bir tarih verdi büyükşehir olmamızla ilgili.

Büyükşehir olacak mıyız evet olacağız ama seçim öncesi değil.

Yasa tasarısı 12 Mart’a kadar mecliste görüşülecek, yasalaşması ise yapılacak Genel seçim sonrası oluşacak hükümete bırakılacak. Seçim öncesi 5 ilin büyükşehir yapılması sırada bekleyen diğer 7 ilin küsmesine neden olacağı için Başbakan bu riske girmez.

Yani Türkçe meali, seçim propagandası için malzeme çıkartılacak ve Malatyalılara seçime kadar “bakın yasalaşması için seçiminizi doğru yapın” önerileri haşlanıp pişirilip servis yapılacak.

Tabi bu benim fikrim, İnşallah mahcup olurum ve 13 Mart’ta köşemden özür yazısı yazarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

10 Yorum