Turan Güzel

Turan Güzel

Yazık Malatya'ya ve Malatyalıya

A+A-
Okuyucularım bilirler ki Malatya ve belediyesine dair olumlu bir cümle ve icraat konuşacaksam eğer, listenin en başına ve hem de italik olarak koyacağım kişi A. Münir Erkal’dır.

TURAN GÜZEL - Okuyucularım bilirler ki Malatya ve belediyesine dair olumlu bir cümle ve icraat konuşacaksam eğer, listenin en başına ve hem de italik olarak koyacağım kişi A. Münir Erkal’dır.

Malatya, hem belediyeciliğin ne olduğunu, hem şehirciliğin ne olduğunu, hem eşgüdüm ve senkronize çalışmanın ne olduğunu ve hem de ast ile üst arasında ki çalışma sistematiğinin ne olduğunu A. Münir Erkal’dan öğrenmiştir.

Birçok kez, toplumsal yoğunluğun olduğu esnada bu isim ve yaptıklarına dair beğeni içeren atıflar yaptığım anda, orada bulunanların tamamının derin ve ciğere dokunan iç çekişlerine tanıklığım azımsanır miktarda değildir.

Hem nasıl olmasın ki ? Malatya, yer altı hizmetlerinden tutun da çevrecilik, mimari, peyzaj ve kalıcı eserler anlamın da havsalasında sakladığı ve hatta en nadide yerde konumlandırdığı kişinin ve yönetim şekli ve adamının ismidir A. Münir Erkal.

O gün bugündür Malatya hem yetim hem de öksüz kalmıştır. Ya doğru adamı bulmuş sistemi kaybetmiş ya da sistemi oturtmuş yönetecek vasıf ve kabiliyetten uzak kişilere görevi tevdi etmiştir.

Geldiğimiz noktada ise, işi kotaracağına, başaracağına ve yüz akı ile çıkacağına inandığımız bir kişi ve başkanı göreve getirmiş;  ama sistemsel ve etrafında ki kişiler anlamın da son derece yetersiz, kifayetsiz, ehliyetsiz, eğitimsiz ve hepsinden ötesi kaba saba kişilerin daire başkanlığı, kurum müdürlüğü gibi ciddi ve önemli makamları işgal ettiği bir zamana denk düşmüştür.

Koca belediyede herkesin kendine göre başkanı oynadığı, koca koca salonları makam ve mevki olarak kullandığı ama kimin nereye tekabül ettiğini, ast kim üst kim ? hiç kimselerin kestiremediği; hiç kimsenin kimseyi takmadığı, otoritenin olmadığı, bir kurum ile diğerinin, bir daire başkanı ile diğerinin, bir müdür ile diğerinin arasında son derece uzak mesafelerin var olduğunu üzüntüyle şahit olmuşluğum ‘’ yine mi yanıldın Malatya ‘’ mottosunu seslendirmelerime gerekçe olmuş durumdadır.

Yazık mı ettik!?

Zaman zaman çeşitli gerekçeler ile yan yana geldiğimiz, konuştuğumuz ve çeşitli istişarelerde bulunduğumuz kişilerin falan dairenin başkanı filan dairenin müdürü diye takdim edilmelerinin hemen sonrası, bu makamlara gelmek ve böylesi makamları işgal etmek bu kadar mı kolay? Demekten kendimi alamadığım ilginç tiplemeler ile karşılaşmaktayım.

İlginç tiplemeler diyorum zira bir çoğu gerçekten ilginç kişi, tip ve cehalet örneklikleri sergilemeleri dolayısıyla bambaşka adlandırılmaları hak ediyor olmalarına karşın, yine de kendi etik sınırlarım içerisinde kalmaya azami hassasiyet gösteriyor olmam dolayısıyla da az şanslı da değiller diğer taraftan..!

İki soru sorup geri çekilere neler söyleyecekler, hangi anlamlı ve önemli projelerden dem vuracaklar, nasıl baş ve diş ağrıtacak büyüklükte cümleler kuracaklar diye beklediğim daire başkanları ! müdürler ! amirler ve daha neler nelerin; üç kelimeyi dahi yan yana getirmekten yana fukara kişiler olduklarına şahit olmuşluğum, üzerime ve omuzlarıma yüklediği sızı, hafife alabileceğim bir sancı ve sızı kabilinden değildir.

Kim ve hangi güç böylesi yeteneksiz, kifayetsiz ve gelişmemiş kişileri böylesi makamlara getiriyor? Arkalarında kimler var? Ve Malatya böylesi cahil kişilerin inisiyatifine terk edilecek şehir midir?

Az mı çekti Malatya lise mezunlarının ve uydur kaydır iki yıllık bölümleri bitirmiş kişilerin amir, müdür ve daire başkanlığı yapmış olmalarından ki, hala ve hala inatla ve ısrarla böylesi cahil, eğitimsiz ve kültürsüz kişilerin insafına terk edilmiş durumdadır!!?

Sayın Selahattin Gürkan !

Umuyor ve diliyorum ki belediye üzerinde ki otoritenizi, yönetim erk’inizi ve senkronize çalışmaya dair konumunuzu bir kez daha hatırlar; kurumlar arasında ki soğuk ve uzak mesafelere anında müdahale eder, basit ve tuhaf iki yıllık bölümleri bitirmiş kişileri hangi makamlara getirdiğinizi bir kez daha test eder ve acilen gerekli müdahaleleri yaparsınız.

Aksi halde bahsini yaptığım nice çapsız, yeteneksiz ve eğitimsiz tipolojiler, bana, istemediğim kadar dalga geçeceğim mebzul miktar malzeme sunacaklarına dair hiç ama hiç kuşkunuz olmasın…!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT