Murat  Çelik

Murat Çelik

Yazıklar olsun!

A+A-

Malatya Belediyesi, olumlu olumsuz tepkilere karşın, Malatya Belediyesi"nin eski binasını Meclisin almış olduğu karar ve görülen lüzum üzerine yıktı.

 

Ve bizler de haber yaptık.

 

Olaya duygusallık katmadan; haber niteliği taşıyan yıkım öncesi, yıkım anı ve yıkım sonrasına ilişkin hemen her konuyu okurlarımızla paylaştık.

 

Haberciliği sonradan öğrendiğimden ve habercilik ilkeleri hafızamda taze olduğundan NEYE ????? özen gösteriyorum.

 

Haber yorumlarımı  köşemde okurlarımla paylaşıyorum. Hatta köşemde bazen duygularıma yenik düştüğümün, bazı okurlarım gibi, bende farkındayım.

 

Köşe yazılarımda olsa bile hiçbir zaman “Basın Yayın İlkeleri” dışına çıkmadım.

 

“www.malatyaguncel.com” haber portalı olarak,  hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık, yapmak gibi bir faşist duygu beslemedik.

 

Malatya"nın en çok haber portalı olarak, okurlarımıza her zaman doğru ve sıcak haberi ulaştırmayı hedef seçtik kendimize! Bu uygulama yaklaşık 6 yıldır devam ettirilmektedir ve sürdürülecektir.

 

Yine duygusallaştım… Konu Malatya Belediyesi Eski Hizmet Binasının yıkımı ile başlayarak mahiyetinde uzadı gitti!

 

Ayrımcılıktan konu açılmışken; Malatya Güncel Haber Portalı olarak tüm dünyada izleniyoruz. Malatyalılar başta olmak üzere Malatya ile uzak yakın ilgisi olan, her siyasi görüşten, her dinden, her mezhepten ve  Türkçe okuma yazma bilen herkes tarafından okunduğumuz için, ayrım yapmamız söz konusu olamaz.

 

Malatya"da yaşayan, Malatya"da oturan her kim olursa olsun, Malatya"da yaşananlara tepkisini gösterebilir ve bu Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir devlet olduğu için en doğal hakkıdır.

 

Olumlu ya da olumsuz yönde tepki verenleri bizim buradan fişlememiz, bizim buna ön ayak olmamız Basın Yayın İlkelerinin, 1. maddesinde yer alan “Yayınlarda hiç kimse; ırkı, cinsiyeti, yaşı, sağlığı, bedensel özrü, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz”,  3. Maddesinde yer alan “Kamusal bir görev olan gazetecilik, ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez.”, 6. maddesinde  Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.”, 12. maddesinde “Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır”, ve son olarak da 13. maddesinde yer alan, “Şiddet ve zorbalığı özendirici, insani değerleri incitici yayın yapmaktan kaçınılır.” ifadelerinden hareketle, “www.malatyaguncel.com” Basın Yayın İlkelerine uymak zorundadır.

Malatya"nın geleceği, Malatya"nın çıkarları şahsi menfaat ve çıkarlarımızdan önde gelir.

Malatya"da yaşayan, seyyar satıcı, ayakkabı boyacısı, işsizi, akli dengesi bozuk olanı, banka da kabarık hesabı olanı, hacizde dosyası olanı, mal varlığı ile dünya sıralamasına girmiş zengini, sokakta mendil satan çocuğu, garajda simsarlık yapan garibanı, iş adamlarını temsil eden sivil toplum örgütleri, siyasi partileri, alevisi, sünnisi, ataisti vb arasında ve www.malatyaguncel.com haber portalını takip eden tüm okurları arasında hiçbir ayrım yapmadı ve yapmazda.

Anlaması gerekenler anlamıştır umarım.

Malatya bir bütündür, hiç kimse bir diğerinden aşağı olmadığı gibi Malatyalı"ya yakışan bu bütünlüğü korumak ve kollamaktır.

Yazıklar olsun bu ayrımı yapanlara!!!!!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

12 Yorum