Murat  Çelik

Murat Çelik

Yazıklar olsun tacize, tecavüze sessiz kalanlara

A+A-

Sivil Toplum Örgütleri neden kuruluyor? Gerçekten savunmasını istediği bir toplum olduğu için mi? Yoksa kurulan Sivil Toplum Örgütü ile bir rant mı elde edilmek isteniyor?

Sözü fazla dolaştırmadan, mensubu olduğum basın camiasında ki üyesi olduğum sivil toplum örgütlerine lafı getirmek istiyorum.

Defalarca bu sivil toplum örgütlerin hangi amaçla kuruldukları belli olduğu halde (Tüzük de yazıyor), hiç de o görevi yapmadıklarını aciz kaldıklarını yazdım, hatırladığım kadarı ile en son üyesi olduğum sivil toplum örgütlerine yönelik eleştiri yazımı yaklaşık iki buçuk yıl önce, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, bir vesile ile Malatya Basınını kast ederek, “Goy Goycu Basın” (Dilenci Basın) demiş ve ben bu deyimi kendime yediremediğim için tepki göstermiş vede Basın için kurulu olan Sivil Toplum Örgütlerinden tepki beklediğimi yazmıştım.

Hatırlamayanlar için dipnot olarak, “Basının hakkını savunmak için kurulmuş olan tüm Sivil Toplum Örgütleri susmayı yeğlemişti”, O zaman.

Şimdiye kadar değişen bir şey oldu mu?

Kocaman bir HAYIR!

Ramazan bayramı arifesinde Kameraman arkadaşımız fiili saldırıya uğruyor, hastaneye kaldırılıp tedavisi yapılıyor, muayene eden tarafından “iş görmez raporu veriliyor” bu arkadaşımız o hali ile çalıştırıldığı gibi, çalıştığı kuruluşta yaralandığına dair herhangi bir bilgi verilmiyor, kamuoyuna.

Yazık…

Evet çok yazık, sokaklarda canları pahasına haber peşinde koşan, kameraman, muhabir ve fotografçı çalıştığı kuruluşta dahi yaralanması haber değeri taşımıyor.

Bazen aynı kefeye konulduğum insanlara bakıyor ve acıyorum bu kadar ucuz olunmaz.

Ne olur bu arkadaşımızın fiili tecavüze maruz kaldığı haber yapılsa?

Ne olur bu arkadaşımız için gerekli savunma “üyesi olduğu sivil toplum örgütü” tarafından yapılsa?

Canı pahasına sokaklarda kendilerine haber toplayan arkadaşın darp edilmesi kaşının yarılması, yüzünün morartılmasının hiç mi haber değeri yoktu?

Neden bu vurdumduymazlık?

Her şey para değil, her şey protokolde ön sırada olmak değil!

Bu dünyanın birde altı var, Allah karşısında vebal almak çok kötü, yazık yazıklar olsun.

Her türlü tacizi, tecavüzü sineye çekenlere!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum