• BIST 104.918
  • Altın 147,092
  • Dolar 3,4930
  • Euro 4,1820
  • Malatya : 18 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 17 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • Elazığ : 17 °C
  • Adıyaman : 24 °C
  • Trabzon : 23 °C

Yeter! Tören bitti!

12.09.2009 00:31
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Merhaba, saygıdeğer okurlarım... Rahmet ve mahfiret ayı Ramazan"ın son günlerine yaklaşırken, kısa bir dinlenme egoizmine kapılarak sizleri ihmal ettiğim için bağışlayın.

Evet, “Bin aydan hayırlı” ve “Şeytanların bağlandığı” bu mübarek ayda yine acılıyız, yine feryatlar yüksek… Yine şehit anaları feryat ediyor.

Türkiye"nin kaderinde söz sahibi olanlar açılım üzerine açılım yaparken, gündem ise değişmiyor:

Terör… İhmal… Acı… Gözyaşı…

Yoksulluk ise adeta kaderimiz oldu.

Çukurca"dan, Eruh"tan, Başkale"de bebek katili hain bölücü örgütün kahpece pusuya düşürdüğü şehit olan vatan evlatlarını yine son yolculuklarına uğurladık.

Ankara"da Kocatepe Camii"nde ülküdaşım, Onbaşı Orhan Kılıç için düzenlenen cenaze törenine ben de katıldım.

Malum daha önce kaleme aldığım bir şehit cenaze törenindeki abartılı güvenlik tedbirlerinden söz etmiş; vatandaşın şehitlerini rahat uğurlayamadığından söz etmiştim. Yine değişen bir şey yoktu… Yine aynı yoğun tedbir… Şehidi uğurlamaya gelenlerden yine aynı şikayet...

Ama bir fark vardı; ben bu kez vatandaş olarak değil, gazeteci kimliğimle ön plana çıkınca namaz sonrası kendimi şehit ailesinin yanında buldum. Ülkücü şehidime karşı son görevimi yaparken Jandarma Komando Onbaşı Orhan Kılıçn annesi Ayfer Kılıç, babası İdris Dede Kılıç ve yakınların vakarlı duruşlarından çok etkilendim. Gözyaşlarıma dizgin vuramazken bir yandan da şehit yakınlarına başsağlığı dileyen devlet erkanını buğulu gözlerle seyre daldım.

Tören bitti, şehidim son yolculuğuna çıktı. Çıktı çıkmasına da devlet erkanının başsağlığı dileklerinin ardından kameraların ilgi odağı olan Şehit Anası Ayfer Kılıç ve yakınlarının feryadı anlamlıydı; kulaklarımda hala yankılanıyor.

Kameralardan ve fotoğraf makinalarından sıkılan Ayfer Ana, 5 ay önce yaşanan kriz sonucu işsizliğe kurban verdiği oğlunun ardından bu kez Orhan"ını sonsuzluğa uğurlarken son defa feryat ediyordu:

Yeteeer!

Tören bitti!

Evet, bitmişti bir şehit cenazesi merasimi daha… Hatta cenaze namazı için saflar sıklaşırken yan yana geldiğim kıdemli bir subayıma neredeyse “Bu kaçıncı şehit uğurlayışın” dememe ramak kalmıştı...

Şehidimi nurlu yolculuğunda vatan toprağına emanet ederken, beynimde “Aybüke"nin isyanı” yankılandı!

l 2020 idi...

Aybüke, 50"li yaşlara merdiven dayayan babasından hesap soruyordu:

Şimdi, “Çok geç olmadan…” diyor ve Aybüke"nin isyanını takdirlerinize sunuyorum:

“…Baba bizim bayrağımızda sizin zamanınızda Ay-Yıldız varmış neden şimdi haç işareti ve anlamını bilmediğim renkler var?

2 arkadaş okulda tavan arasında eski bir atlas bulmuştuk, o atlasta gördük daha önce Edirne'den Kars'a kadar Türkiye toprağı imiş, şimdi neden o haritanın 1/5"ine Türkiye diyoruz?

Eskiden her mahallede 1-2 cami varken, şimdi neden her ilde bir cami var. Dedem bahsetmişti daha önce ezan denen bir şey varmış, günde 5 defa camilerden okunurmuş şimdi bu çan sesleri ne baba?

Filistinlilerin zamanında topraklarını parça parça satarak İsrail"in kurulmasına sebep olduklarını hiç mi bir yerde okumadınız da, topraklarımızı sattırıp şimdi bu ufacık alana bizi hapsettiniz. Siz atalarınızdan böyle mi aldınız bu toprakları, emaneti böyle mi korudunuz. Günden güne topraklarımız satılırken siz uyuyor muydunuz baba?

Baba küçükken herkesin beni Aybüke diye çağırdığını hatırlar gibiyim şimdi neden bana Angel diyorlar, beni kulağıma Angel ismini ezanla sen mi söyledin?

Bizim evin önünden tanklarla geçen Amerikan askerleri kim baba? Hergün bize hakaret ederek ve sizi her gördükleri yerde coplayarak demokrasi mi getirdiler baba? Bize okulda demokrasinin tanımını daha farklı öğretiler sanki. Elime geçen gün bir kitap geçti baba, senin gençliğinden kalan.

Biz Ankara'ya taşınmazdan önce memleketimizin ismi Gaziantep'miş ve 6317 şehit vererek "Gazi"lik ünvanını kazanmış. Neden şimdi oraya Kürdistan diyorlar baba.

Baba hani sizlere Kürtlerle Türkler kardeştir demişler, peki kardeşlerim neden bizi öldürüp ülkemizde ayrı devlet kurdular.

Baba o kitapta Atatürk diye birinden de bahsetmişti. O her kimse 1933'te Bursa'da bir nutuk vermiş, ben şimdi bile ne kastettiğini anlayabiliyorken, sizin gençliğiniz bu kadar mı cahildi de o uyarıları dikkate almadınız.

Şimdiki Kürdistan toprağında yer alan Süleymaniye"de askerimizin başına çuval geçirmişler ve sen o dönemde gençtin, hiç mi kanın donmadı baba. Neden hesap sormadınız bunları görmezden gelen yöneticilerinize?

O az önce bahsettiğim Atatürk size bir hitabe yazmış ve sizi hain yöneticilere ve uşaklara karşı uyarmış ve hitabenin sonunda da "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."demiş. Baba kanınız o kadar bozuk mu ki ülkemizi bu hale getirenlerin yakasına yapışmadınız.

Baba Türkiyeli ne demek, biz Türk çocuğu değil miyiz, soyumuz belli değil mi bizim, o kitapta okumuştum "Ne mutlu Türküm diyene" yazıyordu. Peki baba ben neden mutlu değilim. Türküm demek suçsa ve kötü bir şeyse siz eskiden neden söylerdiniz.

Baba biz Kurtuluş Savaşı denen bir şey yaşamışız, kitaba göre dünyanın gördüğü en şanlı savaşmış ve o savaşta 4 milyon şehit vermişiz. Madem bu vatandan bu kadar kolay vazgeçecektiniz de neden o kadar şehit verdiniz.

Hiç mi kitap okumadınız, hiç mi sizi uyaran olmadı, hiç mi göremediniz ülkemizin peşkeş çekildiğini, eğer farkında olduysanız ve duygusuzca evinizde oturduysanız sizin o hainlerden ne farkınız kaldı. Allah'ın huzuruna hangi yüzle çıkacaksınız baba.

“Vatan sevgisi imandandır” diye Peygamberimizin bir hadisi varken hadi diyelim ki Türklüğünüzden vazgeçtiniz bari İslam"ın emrine uysaydınız baba.

Senin eski cd'lerden dinledim baba, bizim de bir İstiklal Marşı'mız varmış, o marşı yalnızca körü körüne mi ezberlediniz?

Atalarımız sizi her fırsatta uyarmış, demiş ki "Ey Türk titre ve kendine dön." Baba ne zaman titreyeceksiniz, Ankara'yı da kaybettikten sonra mı? Bundan 13 yıl önce titremediyseniz eğer, artık hiç birşey titretemez sizi.

Baba sen son bağımsız olan Türkiye Cumhuriyetini gördün. “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” diyebilecek bir Hasan Tahsin, bir Şehit Şahin, bir Sütçü İmam yok muydu aranızda?

Yazıklar olsun baba sizin gençliğinize! Bu günleri göreceğime hiç doğmasaydım baba.

Türklüğünüzden utanmadınız hiç olmazsa insanlığınızdan utansaydınız baba. Bu vatan göz göre göre altınızdan kayarken hiç olmazsa ŞEREFİNİZLE ÖLEMEDİNİZ Mİ?"

* * *

Şerefinizle ölmek isteyenlere son haykırış: Unutmayın, bu vatan 30 kuponla alınmadı!

Ve, yine unutmayın! UYURSANIZ ÖLÜRSÜNÜZ!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İZZET ÇELEBİ
12 Eylül 2009 Cumartesi 21:44
BU HALE NASIL GELDİK ?
SAYIN ARKADAŞIM !Biz bu hale kayıtsızlığımızdan ,ihmalkarlığımızdan geldik .Dışardan TÜERK'E kefen biçenleri içimizdeki o kefenleri fason olarak dikenleri fark edemedik . onları bizden zanettik .bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetini doğru bildik ,ülkemizin sorunlarına sahip çıkmadık ,bu ülkede olanı biteni başka ülkede oluyurmuş gibi televizyoda seyrettik .Oysa ülkemizin sorunlarına ne kadar sahip çıkarsak o kadar sahip olma hakımız olacağı gerçeğini göz ardı ettik .Körü körüne partizanlık yaptık partimizin yanlışlarını görmazden geldik .Hukukun ihlal edilmesine seyirci kaldık . Örneğin! sık sık doyarız falanca şahıslar falanca örgüt mensuplarına yardım ve yataklık yaptıkları için tutuklandı diye değilmi ? . Peki bir sözde partinin sözde vekillerini seçimden önceki konuşmalarından dolayı yüce mahkeme karar çıkarmış gelin ifade verin diye ,sayın eski ve yeni meclis başkanlarımız ve iktidar kendi ifadeleriyle mecliste yoklar işlerinin çokluğundan gelemiyorlar demiyormu? ve halende o söde vekiller her türlü bölücü ve yıkıcı söylemde bulunmuyormu ? o halde bunların ifadeleri için mahkemeye gitmemelerine yardım etmek suç değilmi? ,AKP'NİN BAŞ HARFİ ADALET DEĞİLMİ ?başta eski ve yeni meclis başkanları olmak özere iktidar terör yandaşlarına yardım ve yataklık yapmış olmuyormu ? Bakın sevgili hemşerim partililerdende ses yok ALLÂH aşkına sıradan vatandaşa suç olan bir fiil, iktidara ,arkasında terör örgütü olanlara gelince niye cezai işlem yapılmaz .Hani o savcılarım ? ,nerde? hakimlerim ! iktidara oy veren çok değerli hukukçularımız bilim adamlarımız .Dini bütün kul hakkı deyip çırpınan hacı hocalarımız ! vatan ,millet bayrak ,şehitlik diye çok güzel konuşmalarla bir ömür tüketen vaizlerimiz hepsi suskun .SUÇLUYA YARDIM VE YATAKLIK SUÇ OLMAKTAN ÇIKTIDA HABERİMİZMİ OLMADI . YOKSA BİRİLERİNİN DİYET BORCUMU ÖDENİYOR? .ADALET ÖNÜNDE HER KES EŞİT DEĞİLMİ ? YOKSA HİNDİSTANDAKİ GİBİ KAST SİSTEMİMİ VAR ? İŞTE SAYGI DEĞER HEMŞERİM BANA GÖRE BAZI NEDENLERİ BUNLAR ,BAKINIZ EN İYİ ÖRNEĞİ SAYIN YAZARLARIMIZIN MİLLİ KONULARDAKİ YAZILARINA GELEN YORUMLARIN AZLIĞINA VE İÇERİKLERİNE BAKIN HER ŞEY AÇIK VE NET OLARAK GÖRÜLECEKTİR SADECE BAŞKALARINDA SUÇ ARAMAMALIYIZ BİZDE NE YAPTIK? VEYA YAPMALIYIZ ? ÖZ ELEŞTİRİSİNİDE YAPMALIYIZ BENCE ! SAYGILARIMLA
44
12 Eylül 2009 Cumartesi 09:56
bu hale nasıl geldik
İnanın okurken tüylerim diken diken oldu,ve biz bu hale nasıl geldik diye düşünmeden edemiyorum,kaleminize sağlık..
İZZET ÇELEBİ
12 Eylül 2009 Cumartesi 05:58
MAKBER !
EVET SAYIN RAMAZAN BEY ! Ben ne MEMET AKİF ERSOY GİBİ ŞAİRİM NEDE HAFIZ BURHAN VE HAMİYET YÜCESES GİBİ YETNEĞİM VAR. Fakat makberi birde ben yazmak zorunda kaldım .makalenizde belirttiğiniz şeyler olmasın diye bir ömür harcadık kendimizce çabalarla .
CANLARINI VATANA SİPER ETTİLER.
ŞEHİTLİĞE TERFİ ETTİLER.
ŞEHİTLİK BERÂTINI ALIP GİTTİLER.
SANMAYINKİ ONLAR BİTTİLER. Onlardan milyonlarcası var .SAYIN HEMŞERİM ! Ben istanbul'da yaşıyorum bu sitemizde öğrendimki bir bayan vekilimiz malatya'da şehit ailelerini dolaşıyor ve şehitlik her kese nasip olmaz diyormuş tabi kameraları görünce .bıreh! bıreh ! sayın değerli vekilim elbette her kese nasip olmazda şehit olmak için önce kıytırık bahanelerle cürük raporu almamak . 21 günlük askercilik oynamamak lazım yigitler gibi 15 ay karavana yemek eğtim almak .nöbet tutmak operasyonlara katılmak lazım . onutmayalımki korkaklar bin kez ölür , yiğitler bir kez ölür.İslam dini ve hadislerde vatan için bir saat nöbetin ne ifade ettiğini .yine bu görevden kaçmanın ne anlam ifade ettiğini din söz konusu olunca ahkam kesen muhteremler bizden iyi bilir .ama eyleme gelince bıre yiğitler siz gidin ben geliyorum diye yan çizerler . Hata askerlik yan gelip yatma değil türünden laflar ederler .buyrun yiğitler biz şehitlerimizi veriyoruz birde sizi görelim . yiğitliğinizi görelim . sayın başbakanım belediye başkanıyken istanbul,un fetih yıl dönümlerinde işte FATİH İŞTE FETİH DER GÖRKEMLİ MEHTERANLI TÖRENLERLE YİĞİTLİK ŞEHİTLİK GAZİLİK İÇEREN ŞİİRLER GIRLA .şimdi soruyorum bumuydu yiğitliğiniz .YÜCE FATİH BU HALİNİZİ YAPTIKLARINIZI GÖRSEYDİ NE DERDİ? ACABA !
Bende hafta içinde verdiğimiz şehitlere şiir yazdım

BEŞ ÇAVUŞ ÜÇ SUBAYDILAR
YERDE VATAN GÖKTE AYDILAR
NERDE HAİN ORDAYDILAR
SENDE ŞAHİT OL MAKBER.

KARARMIŞKEN VİCDANLAR
UMURSAMAZKEN İNSANLAR
VATANLAŞTI BU FİDANLAR
AÇ KOYNUNU MAKBER

ALBAYRAK İÇİN VURULDULAR
KÖZ OLUP CİGERİME SAVRULDULAR
İSİM DEĞİŞTİRİP ŞEHİT OLDULAR
YER AÇ ALPLERİME MAKBER

KALK AĞLAMA İZZET'TİM
KAÇ YAVRU YİNE YETİM
CANI VATANA FEDA ETTİM
DİYENLERE AÇIL MAKBER

BU OYNANAN KANLI OYUNDUR
SANMAKİ NE İLK NE SONDUR
SIRADA 75 MİLYONDUR
KAPILARINI AÇ MAKBER

UZAK SILAYLA ARALARI
ŞAHİT KAN AKAN YARALARI
VATAN İÇİN GÖZÜ KARALARI
KARŞILA EY MAKBER

KİMİ HASAN KİMİ AHMET'TİLER
VATANA DÖŞEN RÂHMETTİLER
OĞRUNDA ŞEHİTLİĞİ AZMETTİLER
SELAM DUR EY MAKBER

evet RAMAZAN BEY ! Onlar görevlerini yaptı gökte nur ,yüreğimizde kor oldular .ama göğsümüzde gurur oldular .hepsini rahmet ve minetle anıyoruz .bizim evladımızdı onlar şimdi vatanımız oldular .bu vatanın beka duvarına bayrak oldular .bazıları açılım inadına devam etsin gün ola devran döne .ne diyelim saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim