Önder Er

Önder Er

Yıkılmadık daha güçlü ayaktayız

A+A-

24 Ocak 2020 Cuma günü saat: 20.55 de meydana gelen ve merkez üssü Elazığ İli Sivrice İlçesi olan 6.8 büyüklüğünde ki Deprem ile bir anda tüm Türkiye olarak Elazığ ve Malatya İllerine kilitlendik. Benim gibi Malatyalı olarak gurbette yaşayanlar hemen telefonlarına sarılarak sevdiklerini aramaya başladılar. Sevdiklerimizin her birinin ayrı ayrı seslerini duyunca içimiz rahatladı derin bir nefes aldık ve Allah’ a binlerce kez şükür eyledik. Ben ve benim gibi kişiler ailelerinden, sevdiklerinden sevindirici haber aldıkları esnada Deprem esnasında yıkılan evlerin altında kalan afetzede haberlerini aldıkça korkumuz ve endişemiz giderek artmaya başladı. Bizler sevdiklerimize bir şey olmadığı hayatta oldukları mutluluğunu bir kenara bırakarak enkaz altında olan ve ölüm ile hayat arasında bir yerde kurtarılmayı bekleyen vatandaşlarımız için dua ederek endişeli beşleyişlere girdik. Bir yandan enkaz altından canlı olarak kurtarılan kişileri görünce mutlu olduk bir yandan da hayata tutunamayarak cansız bedenlerin çıktığını gördükçe de kahrolduk.

Depremin üzerinden iki gün geçmesine rağmen ilk saatlerdeki gibi olmasa da artçı sarsıntılar devam ediyor. Artçı sarsıntılar yaşandıkça da endişeler ve korkular sürekliliğini koruyor. Kolay bir durum değildi o yaşanan sallantının unutulması. O kadar çok şey yazmak ve anlatmak istiyorum ki duygularımı ve düşüncelerimi yazıya dökmek bu defa kolay olmuyor. Bu tarihten önceki olan ve büyük yıkımlara sebep olan depremleri bizzat yaşayıp gördüğüm için şimdi Malatya ve Elazığ ilinde yaşayanların nasıl bir psikoloji içerisinde oldukları çok iyi biliyorum. Allah’ım senden hayatta tutunamayarak bizlerden ayrılan vatandaşlarımıza Rahmet ailelerine Sabır yaralı Hemşerilerime acil şifa diliyorum.

Son iki günde yapılan yayınlardan, yorumlardan, desteklerden gözlemlerimi de sizler ile paylaşmadan yapamayacağım. Öncelik ile şunu belirtmek istiyorum ki bu deprem bizi yıkmadı sadece sarstı çünkü Ülkemiz olarak öyle bir birlik beraberlik duygusu içerisine girdik ki her bir İlimizden Hayati ve Yaşamı idame ettirici malzemeler Tırlara yüklenerek Elazığ ve Malatya’ya gönderildi. Yine kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla ekipler illerden gönderilerek yaralar sarılmaya çalışıldı. Ülke olarak tek yumruk tek yürek olduk birbirimize kenetlendikçe daha fazla manevi duygularımız yoğunlaştı. Bu olayların karşısında şunu gözlemledim ki Türkiye’de yaşayan Türk olsun, Kürt olsun, Laz olsun, Çerkez olsun, Alevi olsun Sünni olsun ne olursa hangi etnik kökene ve inanca bağlı olursa olsun BİR olduk BİRLİK olduk BİZ olduk.

Belirttiğim üzere anlatmak ve yazmak istediği içimde o kadar çok şey var ki inşallah ilerleyen zamanlarda konu başlığı açarak burada detaylandırmaya çalışacağım. İşte bu sebepten dolayı yazıma gurur duyduğum kişi ve kurumlara teşekkürleri bir borç bilerek sonlandırmak istiyorum.     

Başta Devletimizin bütün imkân ve olanaklarını Deprem bölgesi olan Elazığ ve Malatya İli ve İlçelerine zaman kaybetmeden ulaştırarak takibini yapan, bizzat bu iki İlimize giderek afetzedelere moral veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞANA,

Deprem sonrası hemen Elazığ ve Malatya İllerine giderek buralarda yapılan kurtarma ve yaşatma çalışmalarını yerinde inceleyip denetleyen, hatta eksi oniki derecelere kadar düşen soğuğa aldırmadan gece gündüz ayakta sokakta yıkık binaların enkazları etrafında bulunan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’ ya,

Kendi Bakanlıkları ile ilgili olarak Deprem Bölgesine giderek yerinde çalışma ve inceleme yapan halen Elazığ İlinde bulunan Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA’ ya, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM’ a, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’ a,

Yapmış olduğu Yardım Kampanyası ile Rekor düzeyde Depremzedelere yardım toplanmasına büyük katkıda bulunan, Birlik ve Beraberliğimizi Dünya Ülkelerine  Canlı yayında gösteren Acun Medya Gurubuna ve Sahibi olan Ülkemizin sayılan , çok sevilen ve güvenilir siması olan Sayın Acun ILICALI’ ya ,

Deprem anından itibaren soğuk demeden açlık nedir bilmeden evdeki ailelerini geride bırakarak göçük altında kalan insanları kurtarmak için canı gönülden yılmadan çalışan Türk Silahlı Kurumu ve Personeline, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Personeline, Arama Kurtarma Derneği ve AKUT’ a, birçok ilden gelen İtfaiye Teşkilatı ve Personellerine, Kızılay’a, Elazığ ve Malatya Belediyesi ve Çalışanlarına sizlerin huzurunda sizlerin namına ve adına canı gönülden teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Rabbimizin Ülkemize bir daha böyle bir afet yaşatmaması duası ile birkez daha Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Rahmet, Ailelerine Sabır, yaralı olan hastalarımıza acil şifa dilerim. Gün Birlik ve Beraberlik zamanıdır.

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum