• BIST 1.565
 • Altın 440,435
 • Dolar 7,4504
 • Euro 9,0336
 • Malatya : -2 °C
 • Ankara : -4 °C
 • İzmir : 6 °C
 • İstanbul : 1 °C
 • Elazığ : -5 °C
 • Adıyaman : 2 °C
 • Trabzon : 5 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Yolda yürümeyi bilmiyoruz büyükşehir neyimize(!)

09.05.2011 11:56
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Yolda yürümeyi bilmiyoruz büyükşehir neyimize(!)

Büyükşehir olduk olacağız avuntuları ve son olarak da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, büyükşehir olacak iller arasında Malatya’yı zikretmemesi ile ilgili köşe yazısı yazmak istedim bir türlü neresinden başlayacağını bilemiyordum.
Ama çok şükür Malatya Emniyet Müdürlüğü yardımcı oldu(!) şehir merkezinde meydana gelen trafik kazalarında suçlu yayalarmış.
İşte bu dedim kendi kendime...
Yolda yürümeyi bilmiyoruz büyükşehir neyimize(!)
Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi hazırladığı yılın ilk 4 ayını kapsayan istatistiklerini açıkladı, buradan bu istatistiği hazırlayanlara ve kamuoyu ile paylaşanlara sonsuz şükranlarımı sunmak istiyorum.
Allah var, yaklaşık bir yıldan beri olmayan yaya kaldırımlarını kullanmayan yayaların trafik kurallarını ihlal ederek yaralanmaları kendi suçları.
Çok şükür ilimizde araç ve yaya trafiğini sağlayan trafik ışıkları faal durumda. Anlamıyorum neden ışıklara riayet edilmiyor.
Karşıdan karşıya geçerken trafik ışıkları olan yerden geçmiş olsalar, 15 günlük eğitimle araç sürücü belgesi alan, deneyimli şoförlerin araçlarına gidip çarpmazlar.

İşin latifesi bir yana da, bu istatistiği yapanlar ve yaptıranlar, yaklaşık 1 yıldır Malatya’da yaya kaldırımı olmadığını, koskoca Büyükşehir olamadık diye feryat edilen bir ilde yalnız ve yalnız eski belediye önünde yayalar için trafik lambası olduğunu görmüyor mu? Bilmiyor mu?
İstatistiği ne amaçla yaptılar ve neden kamuoyu ile paylaştılar akıl erdiremedim.

Var olan kaldırımları kullanmayı bilmiyoruz bu nedenle iyi ki Büyükşehir olamıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
abdıla
11 Mayıs 2011 Çarşamba 13:21
kaldırım serçeleri
onyedili gibi, kamyon tekeri olup mişmiş güzeli gibi cegetin ortasında yürüyorsan ve geri dönüp seni caddenin ortasına mecbur edenlere veryansın etmiyorsan, kıvırarak yürü barime.
Burhan Taşçelik
11 Mayıs 2011 Çarşamba 00:31
Haksızlık
Bir Elazığlı olarak Malatyanın 400bin merkez nüfusuyla büyükşehir olmasını istiyorum. Gerçekten hak ediyor. Özellikle bu dönem belediye başkanı da çalışıyor. Vali de çalışıyor. Keza 340 bin merkez nüfuslu Elazığ ile 400 bin merkez nüfuslu Malatya ya büyük haksızlık yapılıyor. Büyükşehir olmak için ilin merkez nüfusu önemli. Fakat AKP bazı illerde oyunu arttırabilmek için başka bir fomül keşfetti. Nedir? İl genel nüfusu. İl genel nüfusunda da ne Malatya ne Elazığ'ın nüfusu tutmuyor. Yani bir şehirin merkezindeki belediyeyi büyükşehir yapmak isteyen zihniyet şehir merkezinden 70-80 km ve hatta daha uzak köyleri, beldeleri, ilçeleri nüfusa katıyor. Malatya il merkez belediyesinin 130 km uzaktaki Darende belediyesi ile ne alakası var? Tamamen saçmalık. 10 km yay içinde Malatya 450, Elazığ yaklaşık 400 binlerde. 10 km yay içinde Malatya ve Elazığ merkez nüfusları şu anda büyükşehir olan Erzurumdan, aday olan Aydın, Balıkesir, Antakya, Trabzon, Muğla gibi illerden daha fazla. Büyükşehirliğe en yakın Mardin gözüküyOR. Onunda merkez nüfus sadece 60 bin. Yani Malatya il merkezinin neredeyse 7de 1'i, Elazığın 6 da 1i. Elazığ Aydının iki katı.Buna ne denir. Buna büyükşehir kıyağı denir. Haksızlık varsa bunu söylemek gerekir. Neden il genel nüfusu? Bir Allahın kulu bunu AKP ye sorsun. Kayseri büyükşehir olduğunda 100 km uzaktaki Pınarbaşının nüfusuna mı bakıldı. Bu ne saçmalık. Buna il ayrımcılığı denir. Malatya ve Elazığ çantada keklik olarak görülüyor. Elazığ ve Malatya il genelinin nüfusunu sorgulamak için Cumhuriyet dönemine dönmek mi gerekiyor. Neden Malatya ve Elazığ, Konya kadar coğrafi olarak büyük yapılmamış demek mi lazım. Bu işin mantığı yok.
realite
10 Mayıs 2011 Salı 17:47
aşağılık kompleksine girdik
Vah yazık!!demek yolda yürümeyi bilseydik şimdi büyükşehir vatandaşı olacaktık. Oysa veklilerimiz kendilerine bu kadar tevecüh (!) gösteren yürümeyi bilmeyen bu malayalıların oyuna talip olurlarken iki doğru adım atmamız ve her söylenene inanmamamız gerektiğinide söyleseydiler. Böylece hayal-i sukut olmazdık.
Ne olacak şimdi? Gitti bizim büyükşehirli olma rüyamız, galiba bize düşen büyükşehir olmuş illerin vatandaşlarına karşı oluşacak aşağılık kompleksini yenmek için kısa zamanda uzmanlar tarafından terrapiye tabi tutulmak.
Yılmaz karaağaç
10 Mayıs 2011 Salı 09:13
Murat bey böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler
Emre San adı ile yazan arkadaşa; ya sen Malatya'da yaşamıyon yada Devekuşu misalı başın nerde.Malatya'da neler oluyor.Kafanı kaldır bir bak ondan sonra ne yapabiliriz de gündeme gelen bir konuyu değilde Malatya'yı yönetenleri eleştir.
Malatya büyük şehir olamaz.Caddelere yapılan makyaj ile hele hiç olamaz.Toplu taşımacılık sıfır.Allah aşkına otobülere bine vatandaşa sorun gidilecek 15 dakikalık yere varana kadar ne işkence çekiyorlar.Otobüs şöförlerinin frene basısları vatandaşın sıkı istiflenmesi için mi? Birde Malatya halkı olarak toplu taşımaya alışkın değiliz.Otobüse önden binen arı kovanı gibi öntarafa yığılıp kalıyor.Arkalar boş.
Yağmurlu bir havada yaya şeritlerini kullanarak karşıdan karşıya geçmeye çalışan vatandaşların halini bir görün.Sürücülerden hiç saygı yok.Arabaları ıslanacakya.Vatandaş arabaların geçmesinden fırsat bulursa karşıya geçmeye çalışıyor.Buarada vatandaş yağmurda sırıl sıklam.
Malatya'da kaldırımmı var.Yeni yapılan kaldırımlara elektirik lambaları dikmek için yere 5 cm boyunda vidalar monta etmişler etrafında hiçbir koruna uyarı yok.Benim başıma geldi kim bilir kaç kiş benim yaşadığım talihsiz olayı yaşadı.Otobüs duraga girdi bende binmek için biraz acele ile adımlarımı hızlı attım ne oldu dersin, otobüsün önüne ağzı aşagı kapaklandım ayağım o vidalara takılmış.Cezmi kartay başlangıcı olan Büyük otelden başla yürümeye bakalım kaldırımdamı yürüyeceksin yoksa yoldamıgerçi şimdi bir kaldırım yapılıyor fakat onun üzerinide esnaf yine malzeme ile doldurur.Yayalar suçlu derler.bu suçu kim veriyor
MURAT BEY, KALEMİNE SAĞLIK.Var olan şeylerin üstüne gitmek ve vatandaşı aydınlatmak gerek Gazetecilere çok iş düşüyor.MALATYA BÜYÜKŞEHİR OLACAKSA ÖNCE BU BAŞIMIŞDA BULUNAN BÜYÜK OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ KÜÇÜK DÜŞÜNEN VE GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞAN YETKİLİLERİN DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞİP BÜYÜK DÜŞÜNMELERİsağlamak LAĞZIM.
Öznur Çalış vekilimiz Malatya Büyük şehir olacak fakat CHP istemiyor demişti.Bu konuları siyasi malzeme yapıp ümüt tüccarlığı yapmayalım.Ne oldu CHP istemedi diyemi olmadı.......
muharrem
10 Mayıs 2011 Salı 02:22
dadaloğlu haklı
Dadaloğlu rumuzlu okuyucu yerden göğe kadar haklı,neden derseniz bakın görüyorsunuz malatya belediyesi çiçek ekiyor,ağaç buduyor ve kesiyor ve ayrıca yaya kaldırımı yapıyor.soruyorum hem murat çelik beye ve hemde kamu oyuna şu anda şehrin merkezinde yaya kaldırımını yapan şahıs veya kuruluş kimin ve hangi siyasi parti yöneticisi.lütfen murat çelik bey tarafsız bir şekilde bu konuyu araştırın ve eğer bu konuyu köşenize alırsanız sizi tebrik edeceğim.
MALATYALI FEVZİ
10 Mayıs 2011 Salı 00:46
akp
Akp ye yakın kanal yedi 09.05.2010 tarihinde akşam haberlerinde büyük şehir olacak 13 şehiri açıkladı malesef Malatyamız yok
Şeyma Kayalar
09 Mayıs 2011 Pazartesi 23:26
Emre Bey Bravo Size
Yaya kaldırımı olmayan bir şehirde araç yolunda gitmek zorunda kalan yayalara otomobilin çarpması kadar normal ne olabilir? Siz uzaydamı yaşıyorsunuz aksi halde Malatya'da yaşayan bir Vatandaş olarak bu kadar saçmalamazdınız. Size önerim yazıyı tekrar okuyun ve yazılanları anlayarak okuyun lütfen.
murat Beyi tebrik
09 Mayıs 2011 Pazartesi 22:53
murat Beyi tebrik
Kısmen hakaret içeren bir yorumu kendi elinde olduğu halde yayınlama cesareti gösteren Murat Çeliki tebrik ediyorum.Emre san efendi sen kendini eleştirel san. Murat çelik belki de Malatyalıları bir üst düzeye çekmek için özeleştiri yapmış
emre arkadaşa
09 Mayıs 2011 Pazartesi 22:52
güncel okuru
Emre San rumuzlu arkadaş...Murat Çelik in köşe yazısını beğenirsin veya beğenmezsin bu senin problemin ancak mesleğinde başarılı olamamışsın dersen,önemsenmiyorsun dersen burda dur deriz sana,zaten sen de önemsiyorsun aslında zira önemsemesen bu köşeyi takip edip yorum yazmazdın..
EMRE SAN
09 Mayıs 2011 Pazartesi 20:06
MURAT BEY LÜTFEN OKUYUN
Murat bey;
Bu yaptığınız eşine az rastlanan yazmak için yazılan,sonradan olma gazeticiliğin en iyi örneği olan yazınızı büyük bir elemle okudum.İnsan kendi şehrini ve şehrinin insanlarını böyle bir konuda yalnız bırakır mı,yalnız bırakmak şöyle dursun karalamaz en azından hele Türkiye kamoyuna çıkan bir konu hakkında elinden geldiğince desteklemeye çalışır Malatyamıza yapılabilecek olan haksızlığın önüne geçmeye çalışır.Ama nerde yok öyle birşey. Beyimiz gazetecilik yapacak ya ee eleştirecekte tabi çünkü bu onun en doğal hakkı. Bu yaptığınızı çocuklar yapar ya hani eve misafir geldiğinde şımaran çocuk evde olan biten ne varsa anlatır öyle ulu orta.Tabi haliyle misafirler onun çocukluğuna verir bu davranışlarını.
Peki Murat bey sizin neyinize verelim bu davranışınızı. Buldum, galiba önemsenmemenin,mesleğinde başarılı olamamanın vermiş olduğu bir hamlık. Ne dersiniz?
CEVAP: Anlayışınıza ve yorumunuza teşekkür ederim. (Murat Çelik)
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim