• BIST 102.568
  • Altın 146,418
  • Dolar 3,5251
  • Euro 4,1865
  • Malatya : 30 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İzmir : 29 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • Elazığ : 29 °C
  • Adıyaman : 33 °C
  • Trabzon : 25 °C

Yunan değil Ege!

16.05.2010 12:56
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

ATV"nin “Adanalı” isimli dizisinden bir cümle:

“-Yunan adalarında keyif çatacağım!”

“Türk denizciliğinin sitesi”nden bir haber:

“…Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti öncesi, Yunan adalarına 48 saatliğine vize muafiyeti konusu gündeme oturdu.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi"nin Metro istasyonlarında Türk insanının özelliklerinden başka her şeyi izleyebileceğiniz reklam televizyonunda aynı şey:

“-Yunan adaları…”

Allah aşkına ne zaman akıllanacağız?

Ne dediğimize ne zaman dikkat edeceğiz?

Madem öyle diyorsunuz, öyle uygun görüyorsunuz; sizlerin Ege Denizi demeye de hakkınız yok!

Ege Adaları diyemiyorsanız, Ege Denizine de “Yunan Denizi” deyin tam olsun!

* * *

Biraz da genel duruma bir bakalım da belki bilmeden “Ege”yi “Yunan” gören gözler görür, kulaklar işitir!

Ege Adaları, Türkiye'nin sadece bir kaç tanesine sahip olduğu adalar topluluğu... Bozcaada,Gökçeada, Cunda

Yunanistan"ın sahip olduğu adalar için; Ege denizinde yer alan bir çok adaya verilen genel isim... Oniki Adalar

Ege Adaları, yaklaşık 1000 tane...

Ege Adaları, Türkiye"nin kıta sahanlığı dahilinde olmalarına rağmen, haksız yere pek çoğunun Yunanistan ait olduğu adalar.

İngilizlerin yoğun oyunları ve İtalyanların büyük gayretleri ile Osmanlı"dan koparılıp Yunanistan"a hediye edilen adalar; Ege Adaları.

Osmanlı zamanında garantör ülke İngiltere"ye geri almak şartıyla emanet edilmiş adalar; Ege Adaları...

Ama İngilizler, mızıkçılık yaparak garantörlüklerini Yunanistan"a devredince bir daha yüzünü görememişiz bu adaların...

Ege Adaları; Lozan Antlaşması imzalanırken “Savunması zor olur, fazla masraflı olur” zihniyetiyle pazarlık konusu yapılmayarak Yunanistan"a bırakılan adalar...

Ege Adaları"nın tarihine kısa bakmaya devam edelim:

Birkaç adanın Türkiye"ye bırakılırken diğer Ege adalarının silahsızlandırılmaması konusunda mutabakata varılmıştı. Fakat bu adalar Yunan Hükümeti tarafından değil, NATO tarafından silahlandırıldı ve Türkiye bu üslere ses çıkarmadı.

Daha sonra Yunanistan, göstermelik olarak NATO"dan ayrıldı, bu üsleri boşalttırdı, kendi askerlerini doldurdu. Ardından tekrar NATO"ya üye oldu ve bu üyelikte Ege adalarını hariç tuttu.

Türkiye"nin bu duruma itiraz etmemesi “de facto” durumun “de iure” olmasına yol açtı ve Yunanistan"ın burnumuzun dibine füze konuşlandırmasına zemin oluşturdu.

Ege Ordusu"nun kuruluş sebebi de budur. Tıpkı her zamanki gibi siyasi ve hukuki hatalarımızın cezasını askeri alanda çekmekteyiz.

Bu adalar, şu madde ile Yunanistan"a bırakılmışlardır:

“…Madde 12 - İmroz ve Bozcaadalar ile Tavşan adalarından gayri Sarki Bahrisefit adaları ve bilhassa Limni, Semendirek, Midilli, Sakız, Sisam ve Nikarya adaları üzerinde Yunan hakimiyetine dair 17/30 Mayıs 1913 tarihli Londra muahedenamesinin beşinci ve 1/14 Teşrinisani 1913 tarihli Atina muahedenamesinin 15."nci maddeleri ahkamına tebaan 13 Şubat 1914 tarihli konferansında ittihaz edilip 13 Şubat 1914 tarihinde hükümetine tebliğ edilen karar, iş bu muahedenamenin İtalya"nın hakimiyeti Atina vazedilen ve on beşinci maddede mezkur olan adalara müteallik ahkamını mahfuz kalmak şartile, teyit edilmiştir. Asya sahilinden üç milden dun mesafede kain adalar, işbu muahedede hilafına sarahat bulunmadıkça, Türkiye hakimiyeti altında kalacaklardır.”

* * *

Bu arada size önemli bir bilgi aktaralım... Yunan hayranları, Ege Adalarının son durumunu biliyor mu acaba?

Bakın o adalara artık Yunanlılar değil zengin Arap şeyhleri hakim! Yani adalar birer birer el değiştiriyor. Adaları, zengin Arap işadamları alıyor.

Almanya"da iktidarda bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi ile koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti"nin bazı üyeleri tarafından gündeme getirilen, Yunanistan"ın borçlarını ödeyebilmesi için adalarını satması önerisi, gerçekte uzun yıllardan bu yana uygulandığı ortaya çıktı bile.

Ege"de adaların yabancılara satıldığı anlaşıldı. Yunan basın-yayın organlarında çıkan haberlere göre, Arap zenginler, Kıbrıs, İngiliz ve Alman yatırım şirketleri, Hollywood yıldızları, adaları satın almaya ilgi gösterdi.

Uluslar arası bir emlak şirketinin verilerine göre, son dönemde en az 4 ada el değiştirdi. Bilgilere göre Doko adasının değeri 180 milyon Euro olarak hesaplandı. Kıbrıs Rum şirketlerinin, turistik amaçlı değerlendirmek üzere bazı adaların satın alınmasıyla yakından ilgilendiği belirtiliyor. Yani burnumuzun dibine Rum şirketleri giriyor!

Drimos adacığını ise bir grup İngiliz satın almaya çalışıyor. 800 dönümlük Kithros adacığının ise satıldığı belirtiliyor. Korint Körfezi"ndeki bir adacığın 2 milyon Euro"ya satıldığı, bir ikincisinin ise daha ucuz olduğu kaydediliyor.

Alman ve İngilizler"in Ege"de Velopula ve önemli turistik adalardan Santorini"nin karşısındaki Asproneri"yle değeri 10 milyon Euro üzerinden ilgilendikleri kaydediliyor.

Bu konuda ilk mesajımı ATV"nin Adanalı dizisini çekenlere ilettim.

Mesajım aynen şöyle:

“Severek izlediğim Adanalı dizisi ile ilgili olarak 15 Mayıs 2010 tarihli bölümle ilgili olarak bir ricam var.

Bir sahnede Maraz Ali tiplemesine silah çeken kıza söylettirilen “Yunan Adaları” ifadesini uygun görmediğimi hatırlatmak istiyorum. Ege"de oldu bitti ile elimizden alınan

o adaların ismi “Yunan Adaları” değildir. sevgilerimi sunuyorum.”

Şimdi bir kere daha isyan ediyorum; hala Ege Adalarına “Yunan Adaları” diyecek misiniz?

O zaman Ege"ye de Yunan Denizi deyin olup bitsin!

Eyy gafiller; çıkarın, çıkarın artık o gözlükleri de Türk gözlüğü takın!

* * *

MEKANI CENNET OLSUN…

 

Malatya"da teknik eğitim hayatımızın önemli isimlerinden biri olan Polat Kasabası"ndan değerli Ağabeyim Zeki Benk, Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kıymetli Ağabeyime Allah"tan rahmet, yiğit evlatlarına ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
26 Mayıs 2010 Çarşamba 11:14
ASIL SAYGIYA LAYIK SİZSİNİZ
Yaklaşık bir hafta evvel, yazmış olduğumuz bir yoruma atfen bize iltifat edip memnuniyet belirtmişsiniz. Esasen bu sizin BÜYÜKLÜĞÜNÜZÜN ve ALİCENAPLIĞINIZIN belgesidir. ALİ RUHUNUZUN dışa yansımasıdır. Kaldı ki; bizler acizane olarak, sizin yazdıklarınızdan ve değerli bilgilerinizden istifade ediyoruz. ARAŞTIRMACI kimliğinizden ve yazılarınızdan yararlanıyoruz. Esasen İLTİFATLARI MİSLİYLE HAKEDEN sizsiniz. Bu vesile ile HÖRMETLERİMİN kabulünü istirham ediyorum.
Ramazan DURMUŞ
25 Mayıs 2010 Salı 21:11
SAYGIYLA...
DEĞERLİ AĞABEY
Sn. RAMAZAN DURMUŞ, araştırmacı bir YAZAR'dır. Yazısını araştırmadan yazmaz. Beğenirsiniz-beğenmezsiniz bu başka. Belgeleriyle bilgileriyle bu budur der. Kimseler de çıkıp * SEN ATIYORSUN BU YALAN * diyemez..." şeklindeki düşünceleriniz yolumu aydınlatan bir meşale olacaktır.
Teşekkürlerimi sunuyor, ellerinden öpüyorum.
Saygılarımla...
İhsan KALENDER
19 Mayıs 2010 Çarşamba 09:42
GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ ;...
Evet, geçmiş zaman olur ki ; HAYALİ CİHAN DEĞER. Hani OSMANLI HARİTASINI düşünüp HAYAL KURMAK gibi. Hani AKDENİZİN bir OSMANLI GÖLÜ haline geldiği günler gibi. Şimdi burnumuzun ucundaki adacıklara bile BİZİM ADACIĞIMIZ diyemezken HAYIFLAN-MAMAK elde mi..!..
mahmut koyuncu
17 Mayıs 2010 Pazartesi 11:37
yunan
Yazınız gayet ince bir noktaya temas etmiş,Irakın kuzeyinede bizler kuzey ırak diyerek bir özer bölge yarattık.Ne acı kı tarih tekrrür etmekte
İhsan KALENDER
17 Mayıs 2010 Pazartesi 10:38
İŞİMİZİ GAVURLARA BIRAKMAYALIM ..!..
Şimdiki haritaya baktıkça EGEDE hakkımız yok gibi gözüküyor. Dolayısıyla EGE tam bir YUNAN denizi havasında. KITA SAHANLIĞI mantığı da bu haritanın içeriğinde yatıyor. EGE'nin KUZEY-GÜNEY doğrultusunda TAM bir DİKEY ÇİZGİ ile bölünüp pay edilmesi lazım. Ozaman ne SAHANLIK sorunu kalır nede kargaşa..!.. Ah masa başı ah..!..
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim