Ramazan Durmuş

Ramazan Durmuş

Adaletsizliğin adı istisnai memurluk kadroları

A+A-

Kul hakkı, İslâm’ı layıkıyla yaşayanlar için en büyük korku... Ve, o kul hakkı ki, çok geniş bir kavram... Maddi ve manevi sorumluluğu büyük...

Öyle ya, Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’inde de biz kullarına buyurmuyor mu?

“Kul hakkıyla gelmeyin!”

Genişletelim konumuzu... Helalinden kazanmak... Haramdan uzak durmak... Bunlar da yüce dinimizin önemli emirleri...

Yüce İslâm Peygamberi de, kul hakkı yiyenlerin mutlak helalleşmesi gerektiği uyarısında bulunmaktadır.

Bu kısa girişi AKP iktidarının fütursuzca partizanlık sergilemesiyle ilgili bir feryat için yaptım! Ne yazık ki, AKP iktidarı sayesinde adaletsizliğin adı istisnai kadrolar oldu! Sınavsız memur atamaları milyonlarca işsiz insanımız hakkı gasp edilerek sürdürülüyor AKP iktidarında...

AKP iktidarında partizanlığın, yandaşlığın, kayırmacılığın girmediği bir alan göstersenize! Bunlardan biri de memur sendikaları konfederasyonu... Yandaşların “Sen çok yaşa” sloganları arasında diğerlerini öteki kabul edip es geçen AKP iktidarı, haklı feryatlara da kulak vermemektedir.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlık Türk Büro-Sen’in kıymetli Genel Başkanı Fahrettin Yokuş Bey, işte bu istisnai kadrolar konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Torpilsiz Anadolu evlatlarını bulmada mahir olan kul hakkı yiyenlerin içyüzünü sergileyen Fahrettin Yokuş Bey’in bu uyarılarını yüce Türk milletinin dikkatine sunuyorum. Söz Fahrettin Yokuş Bey’in:

* Devlet memuru olmak isteyen insanların bir çoğunun hakları “İstisnai Memurluk Kadroları” yoluyla iktidar yandaşlarına sınavsız olarak verilmektedir.

*...TOKİ’den sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “TOKİ’ye torpilsiz ve temiz 800 Anadolu evladı aldık” şeklindeki ifadeleri, iktidar pişkinliğinin bir kez daha teyit edilmesine vesile olmuştur.

* TOKİ’ye alınanlarla ilgili Türk Büro-Sen’in 2010 yılında yaptığı bir araştırmada görülmüştür ki, sınavsız istihdam edilenlerin tamamı ya milletvekili, ya siyasi iktidarın il/ilçe örgütleri ya da kendi atadığı bürokratlarının yakınlarıdır.

* Sadece TOKİ’de yandaş kadrolaşması yapılmamış, tüm kamu kurumlarında istisnai kadroların tamamı istismar edilerek, bu kadrolara “doldur-boşalt” anlayışı içinde yüzlerce kişi sınavsız başka kurumlara memur olarak naklen atanmışlardır.

* 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 59. Maddesine göre, istisnai memur ataması yapılabilen kurumlar ve unvanlar şunlardır: Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TOKİ, MİT, Milli Güvenlik Kurulu ve Özelleştirme İdaresi...
Buralarda tüm kadrolarına sınavsız atama yapılabilmektedir. Ayrıca bütün kamu kurumlarında bulunan Özel Kalem Müdürlükleri, Basın Müşavirlikleri, Bakanlık Müşavirlikleri ile bazı kurumların Hukuk Müşavirliği, Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu Üyeliği kadroları da istisnai memur kadroları içinde sayılmaktadır. Bunlara Spor Müşavirliği ve Devlet Sanatçıları da eklenmektedir. Büyükşehir Belediyelerindeki Özel Kalem ve Basın Müşavirlikleri de bu kapsamdadır.

* Kamuda bu kadar çok istisnai kadro olunca da istismar yolu kaçınılmaz olmuştur. Yukarıda sayılan istisnai kadrolar, siyasi iktidarca, “doldur-boşalt” yöntemi kullanılarak başta Başbakan ve Bakanlar olmak üzere, iktidar milletvekillerinin eşi, dostu ve yakınları olan binlerce kişi KPSS sınavına girmeden kamuda memur yapılmışlardır.

* İstisnai memurluk kadrolarına bütün akraba-i taallükatını yerleştiren iktidar sahipleri büyük bir aymazlık içinde ne kamuoyu tepkisinden, ne de kamu vicdanını yaralamaktan çekinmemiştir. Aleni bir şekilde milyonlarca vatandaşımızın hak ve hukukunu yakınlarına iaşe olarak dağıtmıştır. Öyle ki, Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü ve Basın Müşavirliği gibi kadrolara alınanların bazıları Başbakanlık’ta da memurluk yapmamaktadırlar. Sayıları 113’ü bulan bu kişiler arasında Başbakan’ın yeğeni Ali Erdoğan İstanbul, Köksal Toptan’ın yeğeni Gökhan Toptan Zonguldak, Gürsel Dönmez Almanya’da bulunmaktadır. Başbakanlık gibi devletin beyni olan bir kuruma niteliksiz yandaşlar yerleştirilmekte, atanan kişilerin ne eğitimi, ne de birikimi başbakanlıkta görev yapmaya uygun değildir.

* Açıktan atamalarda başka bir kirli yol ise; bilindiği gibi önceden memuriyet yapıp daha sonra bir nedenle istifa edip ayrılanlar, 6 ay sonra “daha önce çalıştığı kurumun hizmetine ihtiyaç duyması halinde ve boş kadro da varsa”, devlet memuriyetine tekrar dönebilirler. Siyasi iktidar, bu istisnai durumu da istismar etmekten yandaşlarına peşkeş çekmekten geri durmamıştır.”

Uyarılar çok önemli... AKP iktidarının ne kadar fütursuzca kul hakkı yediği ayan beyan ortada...

Bu arada malumunuz olduğu üzere işsizlik yoğun ve bu insanlarımızın önemli bir bölümünün güvencesi de memuriyet... KPSS’deki tablo da bunun açık göstergesi... KPSS rekor katılımlarla gerçekleştiriliyor. Örneğin son sınavlara 4 yıllık üniversite mezunu 835 bin kişi, 2 yıllık yüksek okulu mezunu 707 bin kişi, ortaöğretim mezunu 1 milyon 812 kişi girdi. Toplam rakam, 3 milyon 204 bin gibi korkunç bir rakamı buluyor. Bu kadar insanın kul hakkının altında kalmak de biz insanoğlunun Ahirette en büyük kamburu olsa gerek!

İlk Türk yazar, tarihçi ve büyük devlet adamı Tonyukuk’un alev alev yanan günümüze ışık tutan. Türk’e yol gösteren bir sözü ile yazıma nokta koyuyorum:

“- Ey koca ve yüce Türk! Devşirmeler seni devşirmeden, sen aklını başına devşir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar