Refah Partisi
Malatya Haber
Yeşilyurt Belediyesi
SON DAKİKA
Sami Er
Siyaset 11 Aralık 2023 - 17:09 Yorum: 0

Bakan Göktaş: “Ülkemizin temel hedefi, güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplumdur”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İsviçre’nin Cenevre şehrinde İsviçre İşletme ve Yönetim Yüksek Okulu’ndaki “Kadınları Güçlendirmek: Zorlukları Aşmak ve Kadın Girişimcileri Kutlamak” başlıklı panelde, “Ülkemizin temel...

Bakan Göktaş: “Ülkemizin temel hedefi, güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplumdur”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İsviçre’nin Cenevre şehrinde İsviçre İşletme ve Yönetim Yüksek Okulu’ndaki “Kadınları Güçlendirmek: Zorlukları Aşmak ve Kadın Girişimcileri Kutlamak” başlıklı panelde, “Ülkemizin temel hedefi, güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplumdur” dedi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, dün geldiği İsviçre’de temaslarını sürdürüyor. Göktaş bugün Cenevre şehrinde İsviçre İşletme ve Yönetim Yüksek Okulu’nda düzenlenen "Kadınları Güçlendirmek: Zorlukları Aşmak ve Kadın Girişimcileri Kutlamak" başlıklı panele katıldı. Panelde yaptığı konuşmada, güçlü toplumun inşasında güçlü kadının rolünün büyük olduğunu belirten Göktaş, kadın girişimcilerin çalışma yaşamında aktif olmalarının toplumdaki konumlarını güçlendireceğini, toplumların gelişmişlik düzeyini etkileyip gelir dağılımındaki adaletsizliği önlemeye katkı sağlayacağını söyledi.
Kadınların güçlü olduğu toplumların eşitlik, adalet, dayanışma dolu geleceğe yol aldığını bildiren Göktaş, “Kadının güçlenmesi de ancak ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımı, şiddet ve istismarın ortadan kaldırılması, her türlü ayrımcılığın önlenmesi ile mümkündür” ifadelerini kulandı.
Türkiye’nin kadına yönelik insan haklarının geliştirilmesi ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için önemli yapısal ve yasal düzenlemelere imza attığını kaydeden Göktaş, “Ülkemizin temel hedefi, güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplumdur” dedi.
Türkiye’de kadına yönelik politikalarda yaşanan değişimde en önemli ve etkili adımların yasal alanda atıldığını vurgulayan Göktaş, Anayasa’daki düzenlemelerle kadın-erkek eşitliği ilkesi benimsenirken, bu ilkenin tüm plan, politika ve mevzuatta uyarlanmasının da yolunun açıldığını kaydetti.
“Alternatif çözümlerle kadınların iş gücündeki varlığını artırabiliriz”
Göktaş, kadınların iş gücü piyasası ve istihdama katılımlarının artırılmasının önemine değinerek, kadınların karar alma süreçlerine aktif ve etkin katılımını sağlamak amacıyla adımlar attıklarını bildirdi. Göktaş, “Kadınların güçlenmesi ve iş gücüne katılımlarının artırılmasında yasal ve politik düzenlemeleri yaparken, birçok önemli proje ve faaliyeti de hayata geçirdik. Yarı zamanlı, esnek çalışma ve hibrit çalışma modelleri gibi alternatif çözümlerle kadınların iş gücündeki varlığını artırabilir, onları iş piyasasında daha güçlü kılabiliriz” şeklinde konuştu.
Her proje ve programın ardından kadınların iş gücüne katılım oranlarında artış görüldüğünü belirten Göktaş, “Kadınların 25-44 yaş grubunda iş gücüne katılım oranı 2004’te yüzde 28,6 iken bugün bu rakam yüzde 46,6 seviyesine ulaşmıştır. Kamuda istihdam oranları, eğitim, sağlık gibi alanlarda kadınlarımıza daha fazla imkan tanınmasıyla büyük bir artış göstermiştir. 2004’te yüzde 21 oranında olan kamudaki kadın istihdamı 2021’de yüzde 36’ya yükselmiştir. Bugün bu oranın yüzde 40 seviyesini geçtiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.
İşgücü piyasası ve çalışma hayatını düzenleyen kanunlarda kadın erkek eşitliğinin sağlanması, kadın istihdamının desteklenmesi, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması amacıyla önemli değişiklikler yapıldığını dile getiren Göktaş, gençlere ve kadınlara yönelik eğitim olanaklarını çeşitlendirdiklerini de bildirdi.
“Kadınların her tür şiddet uzak yaşamalarının sağlanması temel amaç”
12’nci Kalkınma Planı’nın kadınlara ilişkin bölümünde, başta eğitim ve istihdam olmak üzere hayatın tüm alanlarında kadınların fırsat ve imkanlardan eşit biçimde yararlanmalarının hedeflendiğini dile getiren Göktaş, “Kadınların, her tür şiddet ve ayrımcılıktan uzak yaşamalarının sağlanması, her alan ve düzeyde temsil ve katılımlarının artırılması temel amaçlar olarak belirlendi” ifadesini kullandı.
Kadınların iş gücüne katılımlarını artırmak için girişimcilik, finansal okuryazarlık ve kooperatifçilik gibi alanlardaki programların kapsamları genişletilerek yaygınlaştırmayı planladıklarını dile getiren Göktaş, 2018-2023’ü kapsayan Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda belirlenen, kadınların çalışma hayatına daha aktif katılımı ve iş gücü piyasasının değişen dinamikleri doğrultusunda ekonomik hayatta söz sahibi olmalarını sağlama hedefine ulaştıklarını belirtti.
Bakan Göktaş, kadınların sahip olduğu en etkili alanlardan birinin de girişimcilik olduğunu ifade ederek, “Kadın girişimcilerin çalışma yaşamında aktif olmaları toplumdaki konumlarını güçlendirir, toplumların gelişmişlik düzeyini etkiler ve gelir dağılımındaki adaletsizliği önlemeye katkı sağlar” dedi.
“Kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri üretiyoruz”
TÜİK verilerine göre Türkiye’de toplam işveren ve kendi hesabına çalışanlar içinde kadın oranının 2023’ün üçüncü çeyrek rakamlarına göre yüzde 16,6 olduğunu aktaran Göktaş, “Bu oranın yükseltilmesi için çalışıyor, kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri üretiyoruz. Kadın girişimcilerimizin finansal kaynak bulma, sermaye yetersizliği, bürokratik süreçlerin karmaşıklığı gibi sorunlarını da farklı çözüm alternatifleri sunarak bertaraf ediyoruz” şeklinde konuştu.
Kadınların, imkanlara ulaştığı sürece her zorluğun üstesinden geleceğini belirten Göktaş, “Bunun en büyük kanıtı da güçlü iş kadınlarımızdır. Bu konuda atılan her türlü çaba, gayret, özveri benim için önemli. Atılan her adımı yürekten destekliyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı
İHA İhlas Haber Ajansı tarafından geçilen tüm Haberler, bu bölümde Malatya Güncel Haber editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Girilen Haberler alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
HABERE YORUM KAT
UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderilen, yorumlar/yorumcuya aittir.
Hiç bir şekilde Malatyaguncel.com sorumlu değildir.
İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde malatyaguncel.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen İHA ajansıdır.
Malatya Haber
Malatya Haber
Malatya Haber
Malatya Güncel Haber