İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişiye idam cezası

İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişiye idam cezası

İran'da İsrail istihbarat servisine çalıştıkları belirlenen 4 İranlı hakkında adam kaçırmak, kamu ve özel mülke zarar vermek, baskı ve zorla itiraf...

A+A-

İran'da İsrail istihbarat servisine çalıştıkları belirlenen 4 İranlı hakkında adam kaçırmak, kamu ve özel mülke zarar vermek, baskı ve zorla itiraf almak, ulusal güvenliği tehdit etmek suçlarından idam cezası verildi. Ayrıca 3 kişi ise 5 ile 10 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı.

İran'da Devrim Muhafızları Ordusu tarafından Haziran ayında İsrail istihbarat servisi ile bağlantılı gözaltına alınan 7 İranlı hakkında nihai karar verildi. İsrail istihbarat servisine çalışmaktan suçlanan 7 İranlı'dan 4'ü idam cezası alırken, 3'ü ise 5 ila 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı. İdam cezası alan 4 İranlı'nın "İsrail istihbaratıyla işbirliği yapma" ve "adam kaçırma" suçları işledikleri, kamu ve özel mülke zarar verdikleri ve ayrıca ülkede karışıklık çıkartarak ulusal güvenliği tehdit ettikleri ifade edildi. Diğer üçünün ise "yasa dışı silah bulundurmak", "ülke güvenliğine karşı suç işlemek" ve "adam kaçırmaya yardım etmek" suçlarından hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT