Kars’ta kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Kars’ta kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Kars'ta, kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2022 tarihinde başlıyor. Yetkililer sürücülerden kış lastiklerini taktırmalarını istedi.

A+A-

Kars'ta, kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2022 tarihinde başlıyor. Yetkililer sürücülerden kış lastiklerini taktırmalarını istedi.

Kars'ta kar yağışının ardından kış lastiği uygulaması da başlıyor. Trafik ekipleri sürücülerden cezalı duruma düşmemeleri için araçlarında bulunan yazlık lastikleri çıkararak kış lastiklerini takmalarını yönünde uyarıda bulundu.

Konuyla ilgili olarak Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesi azalmakta, aynı zamanda taşıtların fren ve durma mesafesi artmaktadır. Taşıt kullanma ve seyahat konforu bozulmakta ve buna bağlı olarak trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği görülmektedir" denildi.

Açıklamada, "2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun "Kış Lastiği Zorunluluğu" başlıklı, 65/A maddesi uyarınca; vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerine ve sürücülerin trafik kural ihlal davranışlarının en aza indirilmesini sağlamak, trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik 01.12.2022-01.04.2023 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulması gerekmektedir. Hava sıcaklığındaki ani değişiklikler sebebiyle erken ve gizli buzlanma riskine karşı dikkatli ve duyarlı şekilde davranılması, trafik sistemi içerisinde bulunan yük, yolcu ve öğrenci taşıyan ticari araç şoförlerimizin güvenli ve huzurlu bir trafik ortamı sağlanmasına katkı vermek amacıyla kış lastiği uygulama ve denetimlerimize gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Kars İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Tescil Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılacak kontrollerde kış lastiği konusunda kurallara uymayan sürücülerin araçları eksikliklerini giderilinceye kadar trafikten men edilecek ve ilgili kanun maddesi uyarınca trafik idari para cezası karar tutanağı uygulanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT