Prof.Dr. C. Yakıncı

Prof.Dr. C. Yakıncı

Sağlık okuryazarlığı

A+A-

Okuryazar olmak bir dilde okumayı ve yazmayı bilmeyi anlatmaktadır. Okuduğunu anlama, yorumlama ve o konuda karar vermeyi kapsamamaktadır. Diğer bir deyişle okuryazarlık sadece nicel bir kavramı ifade etmektedir. Aslında istenen herhangi bir konuda niteliksel bilginin olmasıdır.

İşte bu düşünceyle hareketle “okuryazar” kelimesinin ön tarafına bilinmesi istenen konu başlığı ilave edilerek yeni terimler türetilmeye başlandı. Bunlardan en bilineni “medya okuryazarlığı”dır. Diğer bazı örnekleri şöyle sıralayabiliriz: Bilgi okuryazarlığı, dijital okuryazarlık, finansal okuryazarlık, siyaset okuryazarlık, görsel okuryazarlık, duygusal okuryazarlık vb.

İşte “sağlık okuryazarlığı” terimi de benzer mantıkla üretilmiştir.

Konuyu dil açısından irdelemenin ötesinde başka bir boyuta geçelim.

Sağlık en değerli varlığımız olduğuna göre sağlığımızın korunması ve geliştirilmesi çok önemlidir. Sağlık kültürü ortamı yaratarak bu amaca ulaşabiliriz. İşte bu kültürün oluşmasında bize yardımcı olacak araçlardan birisi sağlık okuryazarlığıdır. Peki, sağlık okuryazarlığı ne demektir?

Sağlık okuryazarlığı (health literacy); sağlık bilgi ve sağlık hizmetlerini anlama, sağlık hizmetlerini etkili kullanma ve sağlıkla ilgili karar mekanizmasına dâhil olmayı kapsamaktadır. Diğer bir deyişle, sağlık okuryazarlığı, sağlık hizmeti alanlar için anlaşılır olabilmeyi, sağlık hizmetlerini doğru kullanmayı ve karar mekanizmasına dâhil olmayı sağlayan bir öğedir.

Yeterli sağlık okuryazarlığı düzeyi sağlanması; yaşam kalitesinin yükselmesi, sağlık hizmetlerinden etkin yararlanılması, sağlık hizmetleri maliyetinin azaltılması ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi demektir.

Peki, sağlık profesyonelleri için sağlık okuryazarlığının ne faydası vardır? Sağlık profesyonelleri içinse, sağlık hizmeti alanlarla iletişimi kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı günler dilerim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT