Erdem Cengiz Fizyoterapist

Erdem Cengiz Fizyoterapist

Sürekli duyduğumuz Akupunktur nedir?

A+A-

SÜREKLİ DUYDUĞUMUZ AKUPUNKTUR NEDİR?

Akupunktur, acus iğne ve punctura batırma sözcüklerinden meydana gelmiş olup, "iğne batırma ile yapılan tedavi" anlamına gelmektedir.Sterilizasyon edilmiş madeni iğnelerin deriye batırılması ile yapılan çok eski bir tedavi tekniğidir.

Uzakdoğu imzalı bir tedavi şeklidir. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar,akupunktur tedavisinin ilmi temelleri olduğunu ve hormon hastalıklarından,immün sistem hastalıklarına kadar çoğu hastalığın tedavisinde başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

 

PEKİ YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

 

Yapılan hastaların yüzde 99.9 unda hiçbir yan etki görülmemiştir.Çok nadir olmakla birlikte metal alerjisine bağlı  olarak sadece iğnelerin batırıldığı  yerlerde bölgesel küçük yaralar oluşabilir. Bu durumda hastaya akupunktur uygulanmaz değişik tedavi şekillerine başvurulur.Akupunktur uzman kişiler  tarafından uygulandığında çok güvenli bir tedavi şeklidir.

 

HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

 

-Nörolojik hastalıklar:Migren,baş ağrıları,yüz felci,bel boyun fıtığı,MS,inme vb. hastalıklar

-Psikolojik rahatsızlıklar:Stres,depresyon,korku,panik atak,uykusuzluk,kilo problemleri vb. rahatsızlıklar.

-Eklem ve kas hastalıkları:Fibromiyalji,Sırt boyun bel ağrıları,omuz ağrıları,diz ağrıları,kireçlenmeler vb.hastalıklar.

-Kulak ve burun hastalıkları:Sinüzit,farenjit vb. hastalıklar.

-Gastro intestinal sistemi hastalıkları:Kabızlık,Safra kesesi iltihabı,ülser vb.hastalıklar

-Tiroid bezi hastalıkları

Bunlar ve bunlara benzer birçok hastalığa faydası olduğu WHO(Dünya Sağlık Örgütü) tarafından listelenmiştir.Araştırıp daha detaylı bakabilirsiniz.

 

ZAYIFLAMADA KULLANILIR MI? NASIL?

 

Bir çok yerde görmüş olduğunuz akupunktur ile zayıflama reklamlarını ister istemez merak ediyoruz.Saçma şeyler diyip inanmayanlarınız da illaki var.Akıllarda genellikle şu soru var.Bu iğneler nasıl yağ yakacak nasıl zayıflatacak. Zaten sorun da tam burada. Akupunktur iğneleri yağ yakıp sizi zayıflatmaz.Akupunktur iğneleri vücudunuzun belirli yerlerine uygulanarak metabolizmanızın normale dönmesine ve uygulayacak olacağınız rejime sizi adapte eder.Tokluk hissini beyine vererek rejime uyum sağlamanızı kolaylaştırır.

 

VERİLEN BU KİLOLAR GERİ ALINIR MI?

 

Akupunkturla verilen kilolar geri alınmaz.Çünkü akupunktur size doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırır. Biz acıktığımız için yemek yemiyoruz.Alışkanlık olduğu için yemek yiyoruz çoğu zaman.Ancak akupunktur bırakıldıktan sonra öğrenmiş olduğumuz düzenli ve dengeli beslenmeye devam edilmediği takdirde kiloları geri almak kaçınılmaz olacaktır.Yemeden kilo alma diye bir şey yoktur.

 

Sağlıklı ve mutlu zamanlar geçirmeniz dileğiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum