Sumru Çelikcan

Sumru Çelikcan

Uyuşturulmuş Hayatlar...

A+A-

Bonzai 4 sene içinde yaygınlaşan, son 1 senede ise kullanım oranı bakımından adeta patlama yaşanan bir madde haline gelmiştir.

Son dönemlerde narkotik ekiplerinin yaptığı baskınlarda, maalesef ölümlerle ismini duymaya alıştığımız bir madde haline gelen bonzai, son birkaç yıl içinde aşırı yaygınlaştı. Bunu da maddenin sentetik yani doğal olmayan çizgisinden ötürü, ucuz olması önemli oldu. Yeşilay cemiyeti başkanı Prof.Dr. İhsan Karaman a göre, eroinden 100 kat zararlı olan bonzai, bir defalık kullanımda dahi ölüm riski taşıyor. 

Ülkemizin üstündeki en büyük tehditlerden biri. Malatya dâhil hemen her ilimizde kullanıcıları ve satıcıları mevcut ne yazık ki. Malatya da da var esrar, eroin, bonzai kullanımı; ilköğretimlere düştü diye serzenişte bulununca niyeyse bazıları çok rahatsız oluyor ve rakamları vs. düşürmeye çalışarak halkın bu konuda bilinçlenmesini engelliyorlar. Ama bu yadsınamaz gerçeği kapatmaya çalışmak, bu dünya işlenebilecek en büyük günahlardandır. Bir geleceğin yok olmasına müsaade etmektir.Da ha kaç yıl bonzaiyi dinliyecez ya da üstüne daha neler çıkacak diye düşünmekten kendimi alamıyorum.Çünkü bütün önlemler, yapılanlar yetersiz.Eroin,esrar,bonzai terör suçlusu gibi,cinayet suçlusu gibi kullanıcısı da, satıcısı da yargılanmalı.Yasalar ağırlaştırılmalı.Bir ülkeyi bitirmenin yok etmenin en önemli yollarından biridir gençlerin beynini uyuşturmak.

Hükümet ve muhalefet her gün yerli yersiz her konuyu tartışırken, neden bu konuyla ilgili caydırıcı yasalar çıkartılmıyor merak ediyorum gerçekten. Neden bu konuyla ilgili ne yapabilirizi tartışmıyorlar.  Da ha kaç can gitmeli. Bu uyuşturucu maddeleri gençlerimize satmak, bilinçli bir şekilde ölüme davet etmektir. Yani alenen cinayettir.  

Biz güçlü bir devletiz, güçlü bir emniyetiz. Bu belanın ciddiye alınıp üstüne gidilmesi vatandaş olarak tek temennimiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar