• BIST 1.566
 • Altın 439,664
 • Dolar 7,4503
 • Euro 9,0331
 • Malatya : -2 °C
 • Ankara : -4 °C
 • İzmir : 6 °C
 • İstanbul : 1 °C
 • Elazığ : -5 °C
 • Adıyaman : 2 °C
 • Trabzon : 5 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

80 Öncesini yaşadım

11.03.2009 15:45
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Yaşım itibari ile 1980 ihtilali öncesi Malatya"da yaşananları dolu, dolu yaşayan biri olarak Allah o günleri tekrar yaşatmasın, tek dileğimdir.

 

Mazi hatırlayınca o zamanın provokasyonları geldi birden aklıma…

 

Malatya"yı manşetlerine “Kürt Şehri” olarak taşıyan gazetelerden tutunda, Malatya"da yaşayan insanları dinlerine mezheplerine göre ayıran manşetleri okuduk.

 

Rahmetli Hamit Fendoğlu" nun katledilmesi sonrası Malatya"da yaşananları yaşayan biri olarak, Malatya ve Türkiye tekrar o günleri yaşasın istemem.

 

Yanmadık işyeri, kırılmadık cam ve en kötüsü de hastanelerde yaralılar için kan yetmiyordu.

Kardeşi kardeşe kırdırdılar, bugün olmuş O günleri yaşatanlara lanet okuyorum.

 

Değil aynı olayları tekrar yaşamak, düşünmek dahi istemiyorum.

 

Şimdi bu konu nerden aklıma geldi sözün aslına döneyim.

 

29 Mart 2009 da yapılacak olan Yerel Seçimler öncesi, siyasi partiler ve adayları henüz meydanlara inmedi ise de ev ve mahalle toplantılarını yapıyor kazanmak için vaatlerini sıralıyor, projelerini anlatıyor.

 

Hepsi bir birinden değerli adaylar kişilik olarak hepsi nefsimden üstün, yalnız propagandanın dozunu kaçırıp antipropaganda yaparken “dini değerlerimizi”, mezheplerimizi kullanmamalarını öneririm.

 

Malatya bir Türkiye mozaiğidir.

 

Türk"ü, Kürd"ü, Ermeni"si, Laz"ı, Çerkez"i Hanefi"si, Şafii"si, Alevi"si ile bir bütündür.

 

Hizmet ederken bu ayrım şuana kadar yapılmadı, yapılamazda!

 

Bu nedenle propaganda yaparken çok dikkat etmeli sayın adaylarımız, hiç birimizin bir diğerinden üstün olduğu söylenemez.

 

Nitekim Malatya Belediye Başkanı seçecek, seçilmek istemesinde ki tek gayenin hizmet olması gerekir, başka bir niyet taşır olması düşünülemez, siyasette rekabet hizmet çıtasını yükseltir, bu çıtayı yükseltirken seviyesini koruyan başkan seçilecektir.

 

Bu unutulmamalıdır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gurbetci
17 Mart 2009 Salı 00:51
tebrik ederim
murat hocam ağzına, eline diline sağlık.yine güzel yazmışsın.tabi 80 li yılları yaşamayanlar bilmezler ama az da olsa kafalarında birşeyler canlandırmışlardır. fakat gelin görünki malatya belediyesinde ne yazıkki ne yazıkki üzülerek dışarda yaşayan bir malatyalı olarak edindiğim izlenimler hiçde hoş değil. çünkü bazı müdürler bu ayrımcılıkları yapıyor, ben bunun canlı şahidiyim.kimi müdür tarikat yolunda kendince bir yol çizmiş, kimisi yazarken bile yazmak istemediğim bu cümlyi yani kürt ve türk ayrımı yaparak kadrolaşmaya çalıştığını özellikle personel içinde bu ayrımcılığa çalıştığını, bizat yaşayarak anladım.tabi bu konuda şahidin varmı deseler isbat etmem zor ama allah biliyor. yani 30 yıl önce yaşanan olaylardan demekki ders alınmamış, tabi üzücü bir durum. bu gibi davranışlar maltyamıza bir şey kazandırmaz kaybettirir, demekki o makamlara gelmişler ama idareci olamamışlar. tek umudumuz seçilecek başkanın inşallah bu gibi düşüncede olan insanları o makamlardan uzak tutması bu yaraya neşter vurması lazım. çünkü kazanan malatya olacaktır, araştırılsın bakılsın her şey ortaya çıkacaktır. ben bütün etnik kimliği ne olursa olsun tüm hemşerilerimi seviyorum. hepsini kendilerine kendilerinide yüce yaratan allah a emanet ediyorum saygı ve sevgilerimle.
Nesibe
14 Mart 2009 Cumartesi 16:16
Çevre yolunun alt tarafı
Başbakan Malatya Belediyesine öyle bir hedef gösterdi ki kim gelirse özellikle Kiltepe, Çarmuzu ve Taştepe'ye hizmet götürmek zorunda. (Başbakan'a Boztepe'yi Başbakanın sehven zikretmediğini öğrendim) Bazıları Başbakan oraları ne bilsin diyor. Başbakan Malatya'nın en gelişmemiş mahallelerini bilmez mi? Kim bunları Başbakana hatırlarmışsa Allah arazı olsun. Ben Belediye nezdinde takipcisi olacağım bu mahallelere gelen hizmetlerin. Elimde Başbakanın konuşma metni var....................... Kardeşi kardeşe düşman kılma gayretlerine gelince biz o konuda doğrusu çağ atladık. Hiç kimse endişelenmesin. İnsan hakları konusunda öyle ilerledik ki emekli askerler bile eski yaptıklarından sorgulanıyor.
OGÜNÜ YAŞADIM BU GÜN 50 YAŞINDAYIM S ASLAN
12 Mart 2009 Perşembe 23:27
O GÜNÜNÜN GENÇLİĞİNİ ÖLDÜRTENLER BUGÜN NERDELER
ÇOK TEŞEKKÜR EDRİM MURAT KARDEŞ BENDE O GÜNLERİ CANLI CANLI GÖRDÜM VE YAŞADIM SENE 77YE KADAR BİZİM MAHALLEDE ALEVİ SÜNNÜ AYRIMI YAPILMADAN HEPİMİZ KARDEŞ GİBİYDİK O SİYASİLERİN SAYESİNDE HERKES BİRBİRİNE DÜŞMAN OLDU HERGÜN EN AZ 20 ÖLÜ SAĞ SEVİNİYO SOL ÖLDÜ SOL SEVİNİYO SAĞ ÖLDÜ İKİ TARAFINDA FAKİRLERİ YA MEZARA YA CEZA EVİNE ZENGİNLER ÇOĞU MAFYA OLDU ÇOĞU TÜRKİYENN TURİSTLİK YERLERİNE YERLEŞTİLER HANİ NERDELER OGÜNÜN SİYASİLERİ SONUÇTA HER İKİ TARAFTA ERGENEKONCU OLMAMIŞLARMI İÇLERİNDE PKK DA YOKMU HALA ÇIKMIŞ NEYİN HESABINI SORUYOLAR GİTSİNLER MEZARDAKİ LİDERLERİNE SORSUNLAR 30 YIL OLDU HAMİDO VE 3 GÜNAHSIZ MASUM İNSAN YANİ GELİNİYLE TORUNLARI HALA BEN O HAMİDONUN OĞLUNUN ASKERDE GETİRDİLER ONUN ÇIĞLKLARI KULAĞMDA GİTMİYOR NE OLDU O PARTİLER SONRA TEKRAR BİR OLUP HÜKÜMET KURMADILARMI ONUN İÇİN BUGÜNÜN GENÇLİYİ AKILLI OLSUN HİÇ BİR SİYASİYE GÜVENİPDE KAVGALARA VA TAHRİKLERE KESİNLİKLE GELMESİNLER ÜNKÜ YAPTIKLARI KAVGADA ALLAH RIZASI VARMI YOK HANG,Sİ VAR DERSE YALAN SÖYLÜYOR EYER ALLAHIN RIZASINI DÜŞÜNSELER BAKAN ŞAHİN DEMEZKİ EMEKLİLER PARALARINI İDDARELİ KULLANSINLAR KENDİ KULANSIN EMKLİNN 500 YTLSİNİ FAZLA DEYİL BİR AY SONRA KONUŞSUN KİM GELİRSE GELSN HERKES KENDİNE YADA AKRABALARINA YARDIMEDECEK YİNE FAKİ DAHA FAKİR EMEKLİ AYNI ZENGİNDE DAHA ZENGİN OLCAK HİÇ BİRİNEDE İNANMIYORUM
Elazığlı
12 Mart 2009 Perşembe 12:10
O GÜNLER..?
Allah o günleri bi daha kimseye göstermeye ne kara günlerdi...
GERÇEKLER
12 Mart 2009 Perşembe 11:14
DERT SOĞMAYASICALAR
Sayın Çelik yazınızı okudum bu yazınız daha genişletilebilirdi burdan insanların bu günki ortam içerisinde bir ders çıkarmaları gerekir .Yazınızı geçmişte bana anlatılan bir anıyla süslemek istiyorum bundanda insanlarımızın bir ders çıkaracakları kanaatindeyim.Birgün Kasap Paşa(Yusuf İzzettin) Bana başlarından geçen bir anıyı anlattı ,Kasap Paşanın evinin bulunduğu yer Arap Osman fabrikasının karşı yan tarafında idi (tabi şimdi yok)Malatyanın eski aileleri birbirlerini tanırlar ,oturdukları yerler cıvarındaki ailelerle daha yakın ilişkileri olurdu çocuklarıda sanki aynı evin çocukları idi bu kısa girişten sonra rahmetli kasapPaşanın bana gülerek anlattığı bir anıyı Malatyalılarla paylaşmak istedim .Bir gün kasap paşa üç arkadaşı ile birlikte alkol alıp yine arkadaşlarının birinin kuyruklu şavrole arabasıyla gezip geç saatlerde kasap paşanın evine gitmişler kasap paşa anasına seslenip ana biz acıktık bize yemek ver demiş,anasıda selenibn altında yemek var alın yiyin demiş (eskiden buzdolabı olmadığı için yemekler su akan bir yerde veya havuza konup üzerine sele ile örtülüp muhafaza edilirdi ) kasap paşa selenin altından yemeği çıkarıp arkadaşları ile birlikte yemeği yemişler ,devrisi gün kasap paşanın anası gördüğü manzara karşısında birden bağırmış UY DERT SOĞMAYASICALAR ineğin yalınıda yemişler.(eskiden dutlar sirkelendikten sonra bir torbaya konup sıkılır dutun şiresi alındıktan sonra geri kalan küsbesi topak haline getirilip damlarda kurutulur buna şiv denilirdi ,şiv ineklerin yalına katılarak ineklere yedirilirdi).Gelelim şimdi işin özüne 29 mart ta bir yerel seçim var ,siyasiler birbirleri aleyhinde çirkin sözler söylemekten başka yaptıkları birşey yok ,derimki sizler yapacaklarınızı anlatınız ,yapacaklarınızıda abartmayınız ,toplumu sınıflara ,bölgelere bölüp hizmeti ona göre götürmeyiniz herkese Allah akıl fikir vermiş elbet onunda bir düşünme özgürlüğü var yalan ve iftiralarla vatandaşı etkilemeyiniz ,çıkmış sahada top oynuyorsunuz seyircileri (halkı) tahrik edici hareketlerde bulun mayınız buna devam ederseniz birgün halk sahaya inerse kaçacak delik ararsınız derim yinede DERT SOĞMAYASICALAR neticede bir araya geleceksiniz ,sakın ola ha çevre yolunun altındaki mahalleleri hizmet götürme bakımından unutmıyasınız ,Tüm Malatyalılara saygılar sunarım.(Kasap Paşanın anası,Emine ananın dediği gibi DERT SOĞMAYASICALAR.)
Gül Dalı
12 Mart 2009 Perşembe 10:08
Elinize Sağlık
Ben pek yaşım itibariyle birebir hatırlamıyorum ama o günleri ama hatırladıklarım pekte iyi şeyler değil. Umarım Ülkemiz ve Malatyamız o günleri bir daha yaşamaz. Gün birlik berberlik günüdür, siyasilerin seçilmek için yaptıkları gereksiz konuşmalara kanmama günüdür. Akıllı davranma günüdür. Bu ülkenin birilerinin ekmeğine yağ sürmeye tahammülü kalmamıştır. Siyasilerde biraz kendilerini toparlasalar iyi olur. Sayın yazar elinize sağlık . Dürüst ve tarafsız yorumunuzla o günlerin ne kadar kötü olduğunu yazmışsınız teşekkür ederim.
HIDIR
11 Mart 2009 Çarşamba 18:38
AĞZINA SAĞLIK
Kaleminden nur damlamış kardeş ağzına sağlık
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim