• BIST 104.123
  • Altın 145,814
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Malatya : 12 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 15 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Elazığ : 14 °C
  • Adıyaman : 16 °C
  • Trabzon : 21 °C

Aaah Polat!

04.10.2009 11:07
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Sakın, Kurtlar Vadisi"ni anlatacağımı sanmayın!

Ya da dizinin baş kahramanı Polat"ın serüvenlerinden yakınacağımı da!

Bu vadi Polat vadisi, bu vadi bir Türkmen ovasının acıklı hikayesi!

Bu Polat; Malatya"nın Doğanşehir ilçesine bağlı bir Türkmen kasabası...

Polat"ın tarihini, birileri çook yenilere dayasa da çook eskilere dayanıyor! Bakmıyorlar, araştırmıyorlar ve hemen tüm yalan kaynakları bir “Velioğulları” tutturmuş gidiyorlar!

Yazımın başlığını “Aaah Polat” koydum! Umuyorum ve ümit ediyorum ki bu ahım dalga dalga tüm Türkiye"deki Polatlılara yayılır da yavaş yavaş yok olmaya başlayan değerlerimize sahip çıkarız!

Bu umutla saygıdeğer okurlarımı bilgilendirmek istiyorum.

Bir derneğimizin “Polat türküleri sempozyumu” düzenleyeceğini duyunca çok sevindim. Bu önerinin de Saygıdeğer Doğanşehir Kaymakamımız Cevdet Atay"dan geldiğini öğrenince gururlandım. Değerli bir kardeşimden sempozyum düşüncesiyle ilgili bilgi gelince havalara uçtum! Öyle ya Ankara"nın göbeğinde tarihi Devlet Opera binasının önünde Kültür Bakanlığı"nın tam karşısında, yıllar önce Polat Halk Oyunları Ekibinin Türkiye şampiyonluğunu kutlarken bir avuç insandık. Kimsecikleri de yanımızda bulamamıştık!

Neyse böyle bir sempozyum için Saygıdeğer Kaymakamımızın geleceğini söylediklerinde iştahla o buluşma gününü bekledim. Ama o da ne, Türk basın dünyasına 39 yılını vermiş olan bendenizi dışlamışlar, Kaymakamımızı kendileri ağırlamışlar ve uğurlamışlardı. Sağlık olsun dedim ve bir gün bunları sizlerle paylaşmaya söz vermiştim ki işte vakit o vakit.

Birkaç gün içinde inşallah sizlerin de aranızda olacağım ve Saygıdeğer Kaymakamımızla nasipse bu konuda neler yapabileceğimi paylaşacağımı umut ediyorum.

Yani 2 yıl aradan sonra Malatya, Doğanşehir derken Polat"ta hasret kucaklaşmasına geliyorum.

Konuyu dağıtmadan “Aaah Polat!” isyanıma dönmek istiyorum.

Öncelik, bir Polat türküsünün tüm Polat"tan çıkanlara intizarında!

Evet, bir türkünün gözyaşları bunlar… Bu gözyaşları Hüsne ve Eşoğ Bacılaların…

 

Dağlar seni delik delik delerim

Kalbur alır toprağını elerim

Elerim aman aman dumanlı dağlar

 

Sen bir kara koyun ben de bir kuzu

Sen döndükçe ardın sıra melerim

Melerim aman aman dumanlı dağlar

 

Dağlar senin ne karanlık ardın var

Lale sümbül boynun eğmiş derdin var

Derdin var aman aman dumanlı dağlar

 

El alemin vatani var yurdu var yurdu var

Benim yurtsuz kalışıma n"edeyim aman aman

N"edeyim aman aman dumanlı dağlar.

* * *

TRT repertuarları diyor ki, bu türkü Sivas"ın Kangal yöresinin…

Ama külliyen yalan!

Bu türkü, Polat"ın öz malıdır. Muhlis Akarsu gibi bir Türk Halk Müziği profesörü (!) büyük yanlışa düşmüş ve bu türkümüzü Kangal"a mal etmişlerdir. Bu türkümüz, kaynaklara göre Polat"ta 1927"lerden beri çalınıp söylenmektedir ve rahmet olsun Bekir Eğilmez Emmimizin Abdullah Coşkun"dan alındığına ilişkin bilgileri kayıtlardadır. Ve, bu türkümüz, Hüsne ve Eşoğ (Kara Ayşe)nin hikayesinin yansımasıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgileri aktaracağımız günler de gelecektir diyor, başka bir konuya, başka bir yaraya parmak basmak istiyorum.

Lütfen Polat"ın tarihini dillendirenler 1800"lü yıllardan dem vurmayınız. Erzincan"dan gelenlerin yani Velioğulları"nın Yukarı Obayı kuranlardan bir bölümü olduğunu unutmadan Polat"tan gidenlerin kurduğu Mızgı"nın tarihinin bile 1700"lere dayandığını hatırlayınız. Polat"tan doğan bir başka köyümüzün Çavuşlu olduğunu da kimse inkar etmez her halde!

Ama ben size başka bir bilgi daha aktarmak istiyorum.

Malum, lakaplar Polat"ın önemli özelliklerinden biri… Mesela, Ali"nin oğlu demeniz beyhude; beni Papak Ali"nin oğlu demeden kimseye tanıtamazsınız!

Şimdi de size Polat"tan Yazıhan-Hekimhan hattına giden Külpeşler sülalesinden söz edeceğim.

Sözlük anlamı “dağınık, peşmurde” demek olan Külpeşler"den 3 kardeş, babalarını öldürenleri öldürerek Polat"tan Yazıhan"a gelirler. 3 kardeş, ağa baskı yapınca Çavuş Köyü"ne giderler. Sonra yakalanma korkusu yüzünden Hekimhan"ın Köylü Köyüne göç ederler. Aralarında anlaşmazlık çıkar 1 kardeş burada kalır. Ali, perişandır Çavuş"a döner, yerleşir. Diğer kardeş Doydum Köyüne, sonra da Sinekli Köyü"ne yerleşir. Ancak sonrası bilinmez!

16 yaşlarında ailemin Ankara"ya taşındığı yıllarda Polat"a gelerek babamı aradığını söyleyen ve bir zamanlar sülalemizin çok geniş olmasından söz ederken bugün yok olmaya yüz tutan Baddoğlar sülalesinin ve ekonomik imkanlar yüzünden kasabadan ayrılarak her yere savrulan Polatlıların varlığından herkesin haberdar olmasını diliyorum. Umuyorum, Polat"a bir faydam olur mu diye kendisini sorgulayanlar POLAT-FINDIK-ÇAVUŞLU-MIZGI dörtgenindeki Türkmen ellerini daha fazla öksüz bırakmazlar...

Ve diyorum ki, özledim, geliyorum; bekle beni Polat"ım!

Saygıyla…   

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Muhammed
09 Temmuz 2017 Pazar 15:08
15:08
Sayın arkadaş çelikhan abdulharap köyüne türkmen diyor abdulharap köyü rişvan aşireti hıdırsor koluna mensuptur kürt kökenli bir koydur recep köseuşagı bulam köyleri ile akrabadir
AYBÜKE ÖZBEK
02 Kasım 2009 Pazartesi 19:50
polattan sesleniş
Polatlı bir kardeşiniz olarak polatın unutulmadığını görmek çok güzel. Ama polatlılar hem polat ı hem kendilerini unutmuşlar. yozlaşmışlar. Polatta yaşıyorum Polat dışındayken özlediğim Polatı yaşayamıyorum. Yazıda,yorumlarda güzel, inşaallah bundan sonra daha çok kültürel değerlerimize sahip çıkarız. Bakıyorumda ne ölümüz ne dirimiz artık bizim değil. Okul bahçelerini yaz boyunca doldurup vur patlasın çal oynasın eğlenen Polatlılarda kültür nerede.dünü bilmediğimiz için bu güne sahip çıkamıyoruz. Yani şu içli köfte olmasa bayramlarda artık bizim değil .kınalı ekmek olmasa artık köyüm eski köyüm değil .Polatın geçmişini silen velioğlularına gelince,birgün gelir birilerideonları siler sanırım.
kendi özüne, kültürüne,töresine dönülmesinin umudu ve duasıyla.
süleyman turan
08 Ekim 2009 Perşembe 15:28
bizim ele benzemiyor gelele gel
sayın durmuş ben sizin aracılığınızla başka bir türküyü paylaşmak ,istedim saygılarımla.Cebiş fatma olayını hepimiz biliyoruz biraz konuyu acınca farklı bir gercek cıkıyor karşımıza cebiş fafmayla kacıran cobanı emmisinin oğlu ve köylü adatepenin sarmı tarafında sıkıştırıca cebiş cobana sen kac babam bana kıyamaz seni öldürürler der vede kacmasını sağlar emmisinin oğlu cebiş fatmayı vurur vede öldürür halen cebişin düşeği olarak bilinmektedir sarmı yolunda bu mevki cebiş fatmanın anası kızının ölü yada dirisini getirene ödül vereceğini vadeder vede sözünde durur ama cenaze geldiğinde ağıt yakar beddua eder dedduası biryıl içinde tutar öldüren kişi hastalanır yıllarca ceker hatta cenazesi su dökülür yıkanmaz bile çünkü heryanı çürümüş tutulur tarafı kalmamış cenazeyide tahtanın üzerinde taşıyıp tahtayla beraber gömerler gelelim asıla coban 20 30 yıl sonra gelir bakarki evleri yanmış evlerinin önündeki kavak ağacları kurumuş ağa bu olaydan sonra içeri girmiş kapıları kapatmış birdahada kimseyle görüşmeyip ömrünü tamamlamış ve coban etrafa bakıp bir ev burda bir ev karşıda kalmış kırk senelik kavak kurumuş kalmış ben ağayım ben paşayım diyenlerr kapıları kitlemişler gele gel diye feryat etmiş ağlamış yani bu dramı cok güzel anlatmış coban bir coğumuz bu gerceği bilmediği gibi bu türküde sıvasa maledilmekte bu olayın nerden baksan üzerinden en az 200 yıl gecmiş sıvaslılar nasıl oluyorda dün olmuş gibi sahipleniyor kısacası VAH POLADIM VAH ÖLMÜŞSÜNE AĞLAYANIN YOK VAH saygılarımla.
kemal ürkmez
04 Ekim 2009 Pazar 21:46
Polat ve Mızğı köyü tarihi ile ilgili
Vefa örneği bir yazı kaleme alımış.Hasret ve duygu ile gönüllere sevgi telkin eden yazarı tebrik ederek ,Polat ve Mızgı[Yolkoru]köyü tarihçesi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.
Polat,üç aile temelinde kurulmuştur.Bu ailelerden ikisi akraba ,geldileri,Ahlat üzerinden,Barak Ovasına Oradan Osmaniye ve Elbistan üzerinden Polat "ta gelinerek yerleşilmiştir.,Diğer Aile ise Erzuru,Erzincan,Arapkir üzerinden gelerek Polat"a yerleşmişlerdir.Her ikiside Türkmen boyudur.Cumhuriyet döneminde soyadı kanunu ile Ürkmez soyadını alan Ürkmez ailesi Polat"a yerleşen Ahlat girişli Türkmen boyundan olmakla bugünkü araziyi yaylalık olarak kullanmakta iken Aile sorunları nedeni ile 1560 yılı itibariyle Mızğı adını verdikleri köyde ikamete başlamışlardır halende Ürkmez ailesi olarak bu köyde ikamet edilmektedir.Köyün kuruluşu Ürkmez ailesinin adı ile kaimdir.Kaynak Malatya"da yer adları "doktora tezi"
Prf. Rafet yinanç.
Not sonradan bir trakım mülahazalar ile yazılan kaynağı belli olmayan bilgi kirliliğine itibar edilmemeli.Genç nesillerin kafası karıştırılmamalıdır..Tekrar yazarı tebrik ediyorum.Bir vesile bu fırsata vesile olduğu için.
Erkenek,Polat,Sürgü,Kurucaova....
04 Ekim 2009 Pazar 21:23
Tarihi Hakkında Bilgi
Erkenek,Sürgü,Kurucaova ve Polat'ın tarihi Osmanlı kayıtlarına göre 1500'lü yıllara dayanmaktadır.Bu yerlerin tamamı Türkmen aşiretleri tarafından Osmanlı'nın iskan politikası gereği kurulmuştur.Yavuz Sultan Selim Han'ın Mısır seferi sırasında Rum vilayetleri olan bu yerler feth edilmiştir.Osmanlı iskan politikası gereği feth ettiği yaylak ve sulaklara Türkmen aileleri yerleştirmiştir. Bu şekilde bölgedeki ermeni nüfuzu kırılmış,hayvancılığa ve tarıma elverişli aileler Türkmen aileleri sayesinde Osmanlı hakimiyetinde tutulmuştur.Tapu Tahrir Defterleri'nin 1500'lü yıllara ait kayıtlarına bakıldığında yukarıdaki hususlar açıkça anlaşılmaktadır.Örneğin 1547 tarihli kayıtlarda Erkenek,Polat,Kurucaova,Sürgü gibi yerlerdeki hane sayısı bile belirtilmektedir.Bu yerlerin isimleri 1519 tarihli Osmanlı kayıtlarında da geçmektedir.Örneğin 1519 tarihli Osmanlı kayıtlarında Polat'ın Subadra (Doğanşehir-Harapşehir) nahiyesine bağlı 20 haneli bir köy olduğu belirtilmektedir.Aynı tarihlerde Sürgü ve Kurucaova köy olup onlarla ifade edilen hane sayısına sahiptir.Erkenek'in durumu bu tarihlerde daha farklı...Zira 1519 tarihli kayıtlarda Erkenek köy olarak değil,Behisniye bağlı bir nahiye olarak görünmektedir.İsmi geçen bu yerlerle akraba olduğunu tahmin ittiğim iki yerleşim yeri daha var.Bunlardan birisi Çelikhan civarındaki Abdulharap,diğeri Adıyaman Merkeze bağlı Zey köyü...İsmi geçen bu yerlerin ortak bir özelliği var...Bu yerlerin hepsinde Türkçe konuşulmaktadır. Örneğin Abdulharap,Zey,Sürgü,Kurucaova ve Sürgü'nün nerdeyse bütün komuşuları Kürt ve Alevi köylerinden oluşmaktadır. ve bu köylerin dili Kürtçe'dir.Ancak Kurucaova,Sürgü,Abdulharap ve Zey gibi yerleşim yerlerinin dili Türkçe'dir.Osmanlı kayıtlarına bu yerler hemen hemen birbirine yakın tarihlerde girmişlerdir.Kuvvetle muhtemel Erzincan dolaylarından gelen Türkmen aileleri tarafından kurulmuş yerler.Osmanlı Ortaasya'dan Erzincan dolaylarına yerleştirdiği Horasan Türkmenlerini mısır fethinden sonra Polat,sürgü,Kurucaova,Abdulharap,Zey ve kurucaova gibi yerlere yerleştirerek bölgedeki hakimiyetini sağlamlaştırmıştır.Zey'de bir türbe bulunmaktadır.Bu türbede Abdurrahman Erzincani isimli bir Allah dostuna aittir....Örneğin Kurucaova'nın bütün mahalle isimleri Türkmen aşiretlerin oba isimleridir.Yine Erkenek,Polat gibi isimler de Türkmen ailelerin oba isimleridir.Buraların yaşlılarının dilleri halen Türkmen dilinin özelliklerini taşımaktadır.Örneğin tükürüke,küpürük denilmektedir....
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim