• BIST 106.474
  • Altın 151,840
  • Dolar 3,6440
  • Euro 4,3033
  • Malatya : 11 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 17 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Elazığ : 9 °C
  • Adıyaman : 12 °C
  • Trabzon : 13 °C

Aile içi iletişim

09.02.2010 16:16
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Sevgililer Gününü kutlayacağız ya aklıma düşen bir konuyu hemen sizlerle paylaşmak istiyorum.
İsterseniz; önce birkaç soru sorayım, izninizle:
• Bugün eşinizle kaç dakika konuştunuz?
• Eşinizi ve çocuklarınız ne diyor, hiç dinlediniz mi?
• Eşinize gül vermeye ne dersiniz?
“Evlikte Cenneti yaşamak mümkündür” diyor sosyologlar! Yani evde Cenneti yaşamak mümkünse elbette güzelim Türkiye"mizde de bu Cenneti yaşamak hiç de zor olmasa gerek!
Birileri her yıl hatırlanması dileğiyle “Sevgililer Günü” ilan etmiş 14 Şubat"ı. Neden 14 Şubat, detaya girmeden geçtiğimiz günlerde isminden söz ettiğim Malatya"nın Ankara"daki iftihar ettiği isimlerden biri olan Dr. Vahap Şahin"in koordinatörlüğünde Ankara"da Yenimahalle Kaymakamlığı"nın yürüttüğü bir projeye dikkat çekeceğim.
Proje; SEVGİ, SAYGI ve SADAKAT sloganı ile aile içi iletişime vurgu yapıyor. Projenin Başkanlığını Kaymakam Kenan Çiftçi yapıyor. Koordinatör ise Yenimahalle Sağlık Grup Başkanlığı görevinde yıllardır Malatyalı hemşehrilerini gururlandıran Dr. Vahap Şahin...
Proje bilgilerinde iletişimde 3 önemli unsura dikkat çekiliyor. Bu unsurlar şöyle:
• Saygı duymak,
• Empati kurmak, (Karşımızdaki insanın yerine kendimizi koyarak onun duygu ve düşüncelerini doğru anlamak)
• Etkin dinleme. Karşımızdakiyle aynı seviyede göz teması kurarak; yargısız, yansız, tarafsız tüm duyu organlarımızla dinlemektir. Bunun sonucunda birbirimizi doğru anlar ve problem çözümünde başarılı oluruz. İletişimde ben dilinin kullanılması çok önemlidir.
SEVGİ, SAYGI ve SADAKAT"i yakalama uğrunda mücadele ettiğimiz çatışmaları engellemek için yapılması gerekenler de projede şöyle sıralanıyor:
• Karşılıklı iyi niyet ve saygılı olmak,
• Kendi dediğimizi kabul ettirmeye çalışmamak,
• Anlayış ve sorumluluk içinde ortak kararlar alabilmek,
• Öfkemizi kontrol ederek işbirliği içinde olmak,
• Birbirimizin düşüncelerini önemsemek.
Peki SEVGİ, SAYGI ve SADAKAT"i koruyabilen mutlu ailelerde hangi unsurlar çok iyi korunmak zorunda; bu duruma da projede şöyle önerilerde bulunuluyor:
• Bağlılık ancak bağımlılık değil,
• Güç paylaşımı ( Evin geçimini sağlamak için para kazanan bir erkeğe karşı evde bu paraları yemeğe, temizliğe, bakıma dönüştüren bir kadın vardır ki her iki bireyin de önemli olduğu unutulmamalıdır)
• Ben sen biz olabilmek evlilik içinde kişilerin haklarına, kişiliklerine, ailelerine saygı duymak ve ortak karar alabilmek.
“Mutlu Aile, Mutlu Yaşam” hedefleyen “3 S” yani SEVGİ, SAYGI ve SADAKAT Projesinin başarıya ulaşması dileğiyle…
Umarım bu 14 Şubat"ta, yani Sevgililer Günü"nde “3 S” en büyük parolamız olur!
Projenin başarısı için çaba harcayanları bir kere daha tebrik ediyorum, başarılar diliyorum.
Sevgiden söz edenler, saygılı olmakla övünenler; sadakatten ayrılmayanlar söyleyin bakalım; bugün eşinizle kaç dakika konuştunuz?
“Ne demek kaç dakika konuştunuz” diyorsanız, o zaman dinleyin! Eşiniz ve çocuklarınız ne diyor?
Her şeyden çok önemlisi bir konuyu ve bunun için başlatılan bir projenin başarısını dilerken, Türkiye"nin sahte gündemlerine aldırmadan yazmayı gerçekten özlemişim!
Çünkü asıl gündemimiz bu...
Boşanmaların tırmandığı, gençliğin uyuşturucu ile zehirlendiği bir dönemde başka gerçek gündem olur mu?
Mutlu bir Türkiye dileğiyle...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İhsan KALENDER
16 Şubat 2010 Salı 05:27
Bu hamur çok su götürür
Kendi kendimizi kandırmanın başka bir çok yolları vardır. Sigarayı bırakma günü gibi..!..Aynı gün içinde yirmi defa sigarayı bıraktığım gibi..!..İHDAS edilmiş günlere bir göz atarsak çoğunun YAHİDİLER tarafından TİCARİ amaçla ihdas edildiği ortaya çıkar.Ana günü , Baba günü GİBİ..!.. En çok saygı sevgi ilgi ve şefkate ihtiyacı olan DEDELER ve NİNELER günü henüz İHDAS edilemedi..!.. Niye..?.. İşin CILKI çıkmasın diye mi..?.. Amca günü, dayı günü , BİBİ günü , yeğen günü vs vs...Şimdi düşünüyorum da; bi-çiçekle günü kurtardık. On gün sonra nolacak..!..Bi-ay sonra nolacak..!..Bi-çiçekle seneyi kurtarmak kolay olmasa gerek. AŞK erozyona maruz kalınca SAYGI devreye giriyormuş. Olabilir. Saygı yıpranınca nolacak..?..* Aha sana Bİ-GAMYON çiçek * demekle İŞİ GURTARABİLECEKMİYİZ..?.. Hem sonra bu SEGÜLÜLER GÜNÜ niye BAHAR yada YAZ aylarına DENK GETİRİLMEMİŞ..?..ZEMHERİ ortasında GÜL aramak da ne oluyor..?..Hem * çiçekçiler * gazık marka..!.. CİNGENLER biraZ daha EKONOMİK..!.. Tabi işin şaka boyutu da var..!.. Mesela ben, GONUŞAN ÇİÇEK bulup almıştım. Kaç sene oldu saymadım. Bu çiçek * SENİ SEVİYORUM * diyebiliyordu.Her sene bu çiçeği bulup eşime verip gözünü boyardım. Bu sene o çiçeği bulamadım. Anlaşılan o ki çiçek çöpe getmiş..!.. Yeniden masrafa ne gerek var..?.. Dedim ya hocam bu hamur çok su götürür..!..Eh yani.. Genede GÖZ BOYAMANIN Bİ YOLU VARDIR ELBET..!..
İhsan KALENDER
15 Şubat 2010 Pazartesi 22:03
Teknik bir arıza
Teknik bir arıza nedeniyle yorum hakkımı kullanamadım. Herkeslerden özür diliyor kaldığım yerden başlayacağımı ifade ediyorum.Herkese selam.
süleyman turan
10 Şubat 2010 Çarşamba 12:54
akşam olunca
sayın durmuş bu yazınız yıllar öncesine götürdü. rahmetli amcam malatyas merkezde oturuyordu oğlu turgut fırsat buldukca kacıp polata gelirdi birgün sordum köyün nesini seviyorsun neden geliyorsun dediğimde AKŞAM OLUNCA HEPBERABER BAĞDAŞ KURUP YEMEK YEMESİNİ dediğnde nevar bunda sizde yerde yeyin dedim oda bizimkiler televizyon seyrediyor kimse kimseyle konuşmuyor demişti ozamanlar polatta televizyon henüz yoktu yıllar sonra anladım emioğlunun derdini fakat caresini bende bulmuş değilim saygılarımla.
İbrahim
09 Şubat 2010 Salı 23:46
Teşekkürler Ramazan Gardaş
Hakikaten Türkiye'nin gerçek gündemini kaleme almışsınız. Kaybedilen bir gençlik, hiç uğruna yıkılan yuvalar, ortada kalan evlatlar. Uyuşturucu batağında düşenler, sahipsiz kaldıkları için terör örgütlerinin tuzağına düşenler.Çözüm, eğitim yoluyla bilinçli insan yetiştirmeden geçiyor. İlk öncelik ailedeki eğitimde. Sonra okul... Bir çin atasözü der ki; " Günü kurtarmak istiyorsan balık avla, yılı kurtarmak istiyorsan buğday ek, yüzyılı kurtarmak istiyorsan insan yetiştir." Şeyh Edebaliler gerektir muallim olarak. Osman Gaziler gerektir talebe olarak, Nene Hatunlar gerektir ana olarak,Koca Yusuflar gerektir yiğit olarak. Ufuk insanı olmak, fedakar olmak, diyargam olmak, milletin ve memleketin derdiyle dertlenmek,milletin, memleketin ve insanlığın derdi için gözleri uykuya haram kılıcak kadar ızdırap içinde olmak. Keşke böyle olabilseydim... Fakirlikten, ilgisizlikten, aile içi geçimsizlikten terör örgütlerinin, uyuşturucu satıcılarının ve fuhuş batağının eline düşen bir gencimizi, bir kızımızı gördüğümde yediğim lokma boğazımda düğümlenseydi keşke... Çöplüklerde ekmek toplayanlar karşısında oturduğum kuş-sütü sofralarda kendimden hicap duysaydım keşke... Evini terk edip yaban ellere giden kayıp ve kimsesiz çocukların hepsini evladım gibi görebilseydim keşke... O sızıyı vicdanımda duyabilseydim... Eğer yapabilseydim bunları, yapabilseydik bunları inanıyorum ki; dünyada cenneti yaşardık.Kalemine ve gönlüne sağlık Ramazan Gardaş. Bak, neler getirdin hatıra. Sebeb olan fail gibidir. Allah'a emanet olasın...
bir okurunuz
09 Şubat 2010 Salı 16:50
üzgünüm
Ramazan bey bu memlekette her şey olur zira zihniyet bozulmuş ki ne bozulma,bakın güncelin verdiği bir haber var..malatya da şap hastalığı pazar kapattı diye,bu habere bir vatandaş yorum yapmış o haberin altındaki bir reklam için içler acısı ve buna sayın editör murat çelik onay vermiş şok yaşadım gerçekten,bu nasıl bir zihniyettir,lütfen okuyun sonra sevgiden saygıdan bahsetmemizin çok zor olduğunu göreceksiniz,sevgisizlik ailede başlar ve çığ gibi büyüyerek topluma yayılır,işte bakın okuyacağınız bu yorumda nasıl bir zihniyete sahip olmaya başlamışız anlarsınız,artık bişeyleri okumaktan korkmaya başladım ,saygılar
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim