• BIST 106.991
  • Altın 151,481
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • Malatya : 11 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 16 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Elazığ : 10 °C
  • Adıyaman : 17 °C
  • Trabzon : 14 °C

İstifa mı emeklilik mi?

31.07.2011 00:27
Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Ramazan Durmuş / Malatya Güncel

Türk tarihinde bir ilk daha yaşandı...
Genelkurmay Başkanı ile birlikte 3 Kuvvet Komutanı önce istifa etti, sonra pardon denilerek emekliliklerini istediler oldu!
Her ne ise buzağı aramanın gereği yok; “veda açıklaması olayın seyrini ortaya koyuyor. İstifa etseler de emekliliklerini isteseler de Sayın Işık Koşaner’in veda mesajındaki ifadeler, geç de olsa taşan bardaktan başka bir şey değil!
Taşan bardaktan geriye kalanlara gelin bir defa da bakalım:
• Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sürekli gündemde tutularak, kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışılmasıdır.
• Bunu fırsat bilen yanlı medyanın her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır.
• Emekli ve muvazzaf çok sayıda Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun, somut delillere dayanmayan iddialar nedeniyle soruşturmalara tabi tutulması, tutuklanması ve yargılanması tüm Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından üzüntü, endişe ve kırgınlıkla izleniyor.
• Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek birçok hukukçunun da ifade ettiği gibi mümkün değildir.
• Haklarında henüz hiçbir kesin yargı kararı olmamasına rağmen, tutuklu bulunan 14 general/amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tahdit edilmesinin yanı sıra, mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yüksek Askeri Şura'da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır.
• Girişimlerimin dikkate alınmaması, Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel oldu.
Evet bu yaşananların adı en üst perdeden devlet krizidir. Son gelişmeler ve “Mahkeme kadıya mülk değildir” tarzlı tepkiler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden dizayn edilmek istendiğini ortaya koyuyor.
Taşan bardaktan geriye kalan geç de olsa, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup amiral ve generallerin Ergenekon, Balyoz, internet andıcı gibi isimlerle anılan darbe iddialarıyla ilişkilendirilmelerine tepkidir.
Ne yazık ki AKP döneminde Türkiye, önlenemez gerilimler ülkesi haline getirilmiş bulunmaktadır.
Bir de Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmayı kendine vazife edinenlerin, yaşanan gelişmeler karşısında zafer kazanmış ordu komutanı misali ekranlarda ahkam kesmesine de okurlarımın dikkatlerini çekiyor.
* * *
Bir ibret levhası öykü ile yazıma nokta koyayım.
Yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızda sorumluluğumuza “Takvim yaprağından” güzel bir örnek...
Osmanlı’nın ilk Şeyhülislam’ı Molla Fenari, Bursa Kadısı iken bir adam bir at satın alır. Evine dönerken atın hasta olduğunu fark eder, geri götürmeye karar verir.
Atı satan kişi belki zorluk çıkarır diye, Kadıya gidip işi sağlama bağlamak ister. Mahkemeye vardığında Kadı Molla Fenari yerinde değildir. İşini ertesi güne bırakır, fakat hasta at o gece ölür.
Adam Kadıya durumu anlatır ve mağdur olduğunu, ne yapması gerektiğini sorar. Molla Fenari cevap verir:
- Senin zararını ben ödeyeceğim!
Adam hayretle; “Niçin siz ödeyeceksiniz?” deyince Molla Fenari’nin cevabı şu olur:
“-Benim ilgim yok görünüyor, ama aslında ben kusurluyum. Eğer dün geldiğinde beni yerimde bulsaydın, olaya müdahale edip atı geri verdirmeni sağlayacaktım. Böylelikle paranı geri almış, at ise sahibinin elinde ölmüş olacaktı.
Senin bu şekilde mağdur olmana sebep, benim yerimde bulunmayışım olmuştur. Şimdi bu imkan ortadan kalkmıştır. Bu yüzden zararı benim tazmin etmem gerekir.”
Ve, Molla Fenari sözü biter bitmez atın bedelini öder.
İbret alacaklara ne mutlu...
* * *
Mübarek Ramazan, İslam Alemine ve Türk Dünyasına kutlu olsun. Mübarek Ramazan ayına girerken Yüce Allah’dan, Türklük Dünyasını felaketlerden ve kötülüklerden esirgemesini niyaz ediyorum.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
süleyman turan
01 Ağustos 2011 Pazartesi 19:57
kim kimdir
yorum yapan lara çağrım gerçek isimleriyle yazsalarda bizlerde kimin ne olduğunu bilsek yoksa isimlerini korkuyorlarmı milliyetçilik türkçülük ülküçülük birinin tekelenindemi demiş sayın yorumcu evet tekelinde duyamdıysan duy türküm demekten kaçınan türküm demekten utanan türk demeyei ırkcılık olarak gören bir zihniyetin oluşturduğu gurubun hadin e değildir miliyetci ülküçü turancı olmak rahmetli muhsin başkanın hesabı soruluyor hesap verecek merci hükümettir
hıdır
01 Ağustos 2011 Pazartesi 11:29
OKU oku
Ramazan bey biraz kitap okusanız iyi olur.Belli ki haberleri tersten izliyorsun.Bu Paşalar ile ordumuzun mümtaz personelini aynı kefeye koyma delaletine düşmene üzüldüm.Ordumuz bizim peygamber ocağımızdır.Amma millete dana muamelesi yapan lar değil.bunlar hükümete kafa tutuyor bunu eğip bükmeye gerek yok.Diyorlar ki hükümet sadece ekonomiyi düzeltsin gerisini!!!biz hallederiz.ordu içindeki hasta ruhlardan arınıyor merak etme
Ramazan Durmuş
01 Ağustos 2011 Pazartesi 01:32
Bilgi notu...
Ben, kimsenin ısmarlama bilgisiyle yazmıyorum. Yazılarım kendi ürünümdür. Saygıyla duyurulur.
Alparslan
31 Temmuz 2011 Pazar 21:23
Dikkat
Dikkatimi çekti. Yorumları okuyorum. Alışkanlık oldu, hemen hemen tüm yorumlara göz atıyorum. Gerçekten de Sayın yazar, o kadar yoruma rağmen heronlar, çoban teröristler, camileri bombalama planları, Genelkurmay tarafından hükümeti kötülemek için ve hükümete hakaretler yağdırmak için kurulan internet siteleri, Muhsin Yazıcıoğlu cinayeti hakkında birşey yazmadı. Acaba yazmıyor mu, yoksa yazamıyor mu? kaf
mahmut k....
31 Temmuz 2011 Pazar 19:40
vayyy vay
Evet Ordu içinde her kurumda oldugu gibi yanlıs ınsanlar var.ama tumden bu kurumu bir teror orgutu illegalmıs gibi yapılanma gibi göstermek ne kadar doğru ? Mahkemelerin verdiği karalarda agzımız acık kalıyor,emnıyetin yapmıs oldugu faaliyetlerde sasa kalıyoruz,akp,chp ve bdp 13 sehit ardından IRA modelını ıncelemek ıcın ıngıltereye gidiyor susuyoruz.cumhurbaskanının esı bize AB aracılıgıyla dava acıyor susuyoruz biz gitmişiz haberimiz yok ha bazı paşalar babasının çiftliği sanmıs orduyu bunu acıda olsa görduk sonra ornegın elıne bomba verilerek öldürülen 4 askerimiz için olayı yapan astsubay 6 yıl ceza tedi bu reva mı.Orduyu tumden suclamak yanlıs ama unutulmaması gerken sudur burada yorum yapanlar ben 26 yasındayım bugun ordu darbe yapmaya kalksa sevmediğim siyasetcide olsa ona karıssa helede basbakan vs ise buna karsı korum.Yaşı 35 ın uzerinde olanlar zamanında evde sessizce oturmak yerine karsı koysaydınız simdi sizin ettiğiniz laf lafıgüzardan öteye gidemez....
Radarlar
31 Temmuz 2011 Pazar 13:41
Muhsin Yazıcıoğlu
Araştırmacı gazeteci Ramazan beye bir öneri. Merhum muhsun yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü anda bölgedeki tüm radarlar nasıl kararmış? Hava kuvvetleri bölgenin 80 km yakınında uçakğımız yok derken, genelkurmay kaza anında bölgeye 28 km yakında uçak var niye demiş.... ülkücü ve milliyetçi kardeş... babayiğit bir ülkücü... hem müslüman hem de Türk olan Muhsin Başkan için birşeyler yazmazmısın?... Bu arada rica etsem de şu Heron ihanetleri, çoban teröristler konusunda da bir iki kelam etsen. böylece gerçekten ülkücüymüş. bak heron ihanetlerine hangi yürek dayanır. diyebileyim
celil
31 Temmuz 2011 Pazar 13:13
ne isyanı süleyman bey
süleyman bey yavaşşş kim isyan ediyor? niye ediyor? orduyu halk denetleyebilmeli, halkın sözcüsüde hükümet değilmi. bu hükümet litvanyalıların oyuyla gelmedi türk halkının oyuyla geldi. kim isyan edecek? niye isyan edecek. hükümet birimini memurunu denetleyemeyecekmi. onbaşının köyün ağasını köy meydanında döğdüğü günler geride kaldı. hemen aklınıza gelen " %50 koyun muhabbeti olacak süleyman bey dengeler değişti aziz nesine aptal dedi diye veryansın eden sizler şimdi millete aptal demeye sizin gibi düşünmeyenlere koyun demeye başladınız. demeyede devam edin bir sonraki dönemde % 75 oranına %50 halkı aşağılar söylemlerinizle katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler. sizin gibi düşünmeyenler türk değilmiş gibi bakarak türklüğede zara veriyorsunuz. çok şükür biz türküde turanıda vatan millet bayrağıda herzaman gönlümüze ferman yaptık. türklük milliyetcilik belli bir kesimin etiketi değil bu haritada yaşayan herkesin şerefidir.
Cem
31 Temmuz 2011 Pazar 13:12
Ramazan Bey
Gün gibi aşikar olan HERON İHANETLERİ konusunda tek kelime yazamayan Ramazan Bey'e diyecek birşey bulamıyorum.Böyle milliyetçilik, böyle ülkücülük olmaz...
celil
31 Temmuz 2011 Pazar 12:43
keser, sap, hesap
sayın yazar madem bukadar milliyetcisin milletin iradesiyle seçilen erbakana ( sevelim sevmeyelim o dönem başbakandı)bir askeri rütbeli p.vek. dediğinde hop kardeşim noluyoruz diye bir yazı yazmadın. madem milliyetcisin bu milletin anneleri yemin törenine gittiklerinde içeri alınmadılar niye ozaman bir yazı yazmadın. madem gastecisin heron muhabbetini araştırıp bir başlıkta onun için atmadın. madem araştırmacısın eşi kapalı veya namaz kılıyor diye irticacı damgası vurulup kapıya konan veya zorla emekli olan assubayların hakkını arayan bir yazı yazmadın. ordunun iç harcamaları denetlenmesi hususunda berkide bir yazı yazma cesareti gösterebilseydin doğuda şehit verilirken batıda o komutanlar golf kortu yaptıramazlardı. son ve tek bir sorum var size hayatında bir karakola girerken veya rütbeliyle selamlaşırken selamaleyküm diyebildinmi ?
İhsan KALENDER
31 Temmuz 2011 Pazar 10:43
EZBERLERİNİZİ BOZSANIZ DİYORUM
Evvela *MEHMET* gardaşımızı tebrik ediyorum.Sanıkların hangi suçlar ile mahkumiyete MÜSTEHAK olduklarını açık-seçik beyan buyurmuş...SUÇLULARI MASUM gibi lanse etmenin MASUMLARIN HAKLARINA İHANET etmekten farkı kalır mı?..MİLLİ İRADENİN başında DEMOKLESİN KILICI gibi durmayı ADET haline getirenlere,ASLİ VAZİFESİNİN *ASKERLİK* olduğunu HATIRLATMAK gerekmez mi?.. SİYASETE çengel atmayı,HÖKÜMETLERİ KORKUTUP kaçırmayı vazife-şinaslık sanan bir ANLAYIŞ, PEYGAMBER OCAĞINI söndürme noktasına getiren bir anlayış O-LUR-MU?.. TÜRK YARGISI bağımsız vede özgür değil mi yoksa..!..Bu ZANLILARI adalet önüne çağıran YARGI değilmidir?..Adamlar boşu-boşunamı TUTUKLANIYOR..?..YARGI TUTUKLUYOR ise SUÇLU RECEP TAYYİB ERDOĞAN mı oluyor..?..Suçlu AKP mi oluyor..?..Siz bu HÖKÜMETİ beğenmiyor sevmiyor olabilirsiniz.AMMA YÜCE MİLLETİMİZİN yarısının TEVECCÜHÜNE MAZHAR oluyor.Nasıl oluyor da bu kadar TAKDİR EDİLİYOR..?..Emekliliğine sadece İKİ GÜN kalan KUVVET KOMUTANLARI ŞOV maksatlı olabilir mi?..Sn KOŞANER de iki senesini beklemeyip EMEKLİ oluyor.BLÖF tutmuyor..!..MİLLİ İRADEYE SAYGI DUYMAYAN HER KİM OLURSA OLSUN YANLIŞ YAPIYOR...DARBE HEVESLERİ KURSAĞINDA KALANLARIN FERYATLARI DA TAMI-TAMINA zat-ı alinizn İFADELERİNİN TIPKISI GİBİDİR..!..Bırakınız da SİSTEM ADİL bir DÜZENE kavuşsun...ANAYASA ADİL YASALARLA TEZYİN EDİLSİN...NAMAZ KILAN SUBAYLAR,ORUÇ TUTAN ASTSUBAYLAR ORDUDAN ATILMASIN...EŞİ BAŞÖRTÜLÜ olan ASKERLER CEZALANDIRILMASIN...DUALARINIZI da EKSİK bulduğumuzu ifade etmeliyim. TÜRK DÜNYASI kadar İSLAM DÜNYASI da hatırlanmalıydı.Hatta GAYRİ-MÜSLÜM dünyasının da duaya dahil edilmesi gerekirdi.İnsanlar ZULME MARUZ kalmamlı.ZALİMLER için YAŞASIN CEHENNEM demek elbette caiz ve gerekli olmalı.Sizin de 20.yüz yıl ezberleriniz bozulmalıdır..Sözümüzü BEDİÜZZAMAN hazretlerinin sözüyle noktalamak istiyorum;**ŞU İSTKBAL İNKILABATI İÇİNDE EN GÜR SEDA İSLAMI SEDASI OLACAKTIR**
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim