• BIST 1.124
 • Altın 458,727
 • Dolar 7,6460
 • Euro 8,8844
 • Malatya : 17 °C
 • Ankara : 17 °C
 • İzmir : 22 °C
 • İstanbul : 23 °C
 • Elazığ : 17 °C
 • Adıyaman : 21 °C
 • Trabzon : 24 °C

İtibar Plaka ile gelecek ama...

24.08.2009 11:05
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Şahin Kanayan Yaraya Parmak bastı

"TBMM Genel Sekreterliği, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin"in talimatı üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü ile “milletvekili özel plakası”nın nasıl olacağı konusunda çalışma başlattı."

Bu haberi okuduktan sonra "bu hizmet düşüncesini ayakta alkışladım." Bravo (!)

Allah razı olsun ne kadar önemli bir konu.

Milyonlarca seçmenin oyunu alarak Ankara'ya giden vekiller, Koskoca Ankara'da küçücük bir memurun "Yasak" kelimesi ile aracını istediği yere park edemiyor. Asgari ücretlinin giremezsin-yasak kelimesine uymak zorunda kalıyor.

Olacak iş değil ama yıllarca saygıdeğer milletevkillerimiz mağdur oldu.

Hafızalarınızı yoklarsanız muhakkak bir kaç olay hatırlayacaksınız.

Ben gazetelerde ki manşeti dahi hatırladım:

"Vekil Otoparkçı İle Kavga Etti",

"Trafik Kontrolu Yapan Polis ile Milletvekili Karakolluk Oldu",

"Milletvekili Trafik Polisine Sen benim kim olduğumu biliyormusun? dedi" bu ve benzeri bir çok haber okuduk izledik, dinledik.

Yalnızca milletvekillerine has olmasın bu plaka uygulaması.

Milletvekili eşlerine, çocuklarına hatta birinci derece yakın akrabalarına şayet yasalar el verirse iş ortaklarına da verilsin derim.

Şimdi abarttın Murat Çelik diyenleriniz olur aranızda, ama olsun ben iddialıyım bu konuda yukarda saydığım kişilerinde itibarı önemli, yoksa abarttın diyenler milletvekili eşlerini, çocuklarını, birinci derecede akrabalarını hatta iş ortaklarını itibarsız kişiler arasında mı görmek istiyor... Lütfen!

Hadi diyelim yalnızca Milletvekillerine tahsis edildi "özel plaka" ve onlar itibarlarını korudular, ya birlikte ama ayrı otomobillerde seyahat eden milletvekili eşleri, çocukları, birinci derecede yakın akrabalarını hatta iş ortakları itibarsız kişi olarak mı değerlendiriliecek?

TBMM"nin ulaşım biriminden sorumlu İdare Amiri Hüsrev Kutlu, bakın sayın milletvekillerimizin yaşadığı sıkıntıları ne güzel açıklamış:

“Milletvekilleri sık sık karayolu ile seçim bölgelerine gidip geliyor. Görevliler, tanımadığı için milletvekilinin aracının yolunu kesiyor, içeri almıyor, milletvekilini indiriyorlar. Askeri alana girişte de belde belediye başkanına asker selamı ile geç işareti verilirken, bir işareti olmadığı için milletvekili aracına geçit verilmiyor. Milletvekilinin saygınlığına uygun düşmeyen tartışmalar yaşanıyor”

Haksız mı sayın Kutlu?

Bence yerden göre kadar haklı!

Zaten zati muhteremlere milletvekili oldukları sürece itibar edilecek bu plakalarla bence emekli milletvekillerinede tahsis edilsin, onlarında itibar görmesi gerekir bence.

Birden aklıma bir soru takıldı "Tüm vatandaşlar yasalar önünde eşit değil mi?"

Oruç olmazsa idim inanın bunu da araştırırdım ama "oruç olmamam hasabi ile birazda asabi oluyorum, o nedenle bu sorunun cevabını araştırmayayım.

Hayırlı Ramazanlar...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
MAMOLO
26 Ağustos 2009 Çarşamba 13:46
Murat Bey bu sefer olmadı.
Murat Bey. Malatya trafiğini hal yoluna koydun şimdi sıra Ankaraya mı geldi? Yazmak için konu bulamıyorsanız Usta kalem "Şehriyar" gibi tefekkür alemine dalabilirsiniz. O zaman yazacak çok konu bulursunuz. Yapılan yorumların hepsini okudum ve neticede nedense şapkamı ömüme koyup düşününce yazınızın "la yutlab" bir eleştiri olduğu kanaatine vardım. Hele bir de Anayasanın eşitlik maddesine sözü getirmişsiniz ki bu konu evlere şenlik bir konudur. Eşitlik anayasamızda hukuk için geçerlidir. İdari konularda eşitlik uygularsanız işleri yürütemezsiniz. Kapıcı da tutturur ve ben de seninle eşitim der. Bu konuyu bir zamanlar komunistler ölçüp tartmadan dile getiriyorlardı sonra hepsi işadamı olunca eşitlik ve "devrim" iddialarından vazgeçtiler. Sizin gibi binlerce insan Vekillere yükleniyor ve onlardan hizmet istiyorsa Onlar da park yeri aramakla vakitlerini geçirmeme önceliğine sahip olmalılar gibi geliyor bana. Tıpkı doktorların kıvrımlı yılan işaretini arabalarının ön camlarına yapıştırmaları gibi. O yılanların anlamı hasta beni bekliyor beni bekletme demektir. Sekreter, lüks hayat gibi konulara gelince , bu durum Vekile göre değişmektedir. Gündemi yoğun ve ciddi projeler geliştiren milletin derdine derman olan Vekillerle hiç ziyaretçisi olmayan mesela sadece bir komisyonla ilgili çalışan ve sekreteryalığını bazı devlet kuruluşlarının yaptığı vekillikleri karıştırmamak lazım. En iyisi siz iftar ettikten sonra da bu konuya girmeyin. Yazınızı yorumlayanlar gibi karşı tarafa cevap hakkı doğar. Evde kahvede oturup gazel okuyanların eleştirilerine kulak asmayın, gece gündüz çalışan Vekilleri eleştirmeye gerek yoktur. Çalışmayanları eleştirmek lazım. Onlar oylarla seçilir oylarla indirilir. Hüsrev Kutlu ne güzel özetlemiş. Belediye Başkanı da seçimle geliyor Vekil de. Başkanın arabasının tepesinde glu glu yanar döner heybet saçan bir lamba. Vekil de park görevlisi ile yer kavgası veriyor. Bu durum bugüne kadar gündeme gelmemişse Vekillerimizin tevazuundandır. Hem bu konuyu nasıl milletin diline düşürürsünüz ki. Gelecek seçimde seni vekilimiz olarak seçersek biri de bu makaleyi önüne koyarsa ne cevap vereceksin. O zaman sen de Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gibi hastanedeki tahlil kuyruğuna girersen memleketin acil halledilmesi gereken konuları da nadasa kalmaz mı? Ramazanını kutluyor ve mübarek sakalının seni bir İnsan-ı Kamil (veya Ombustman) hale getirdiğini okuyucularına hatırlatmak istiyorum. Sana sağlık ve afiyetler temennilerimle iki cihanda aziz olmanı diliyorum.
hasan basri
26 Ağustos 2009 Çarşamba 05:57
saygılarımla
nefis bir yazı harkulade anlayan anlasın cinsinden
saygılarımla efendim
mikail
25 Ağustos 2009 Salı 14:21
asla helal etmiyorum
Sayın çelik sadece özel plaka olsa iyi bunun yanısıra şoför, metrekaresi daha geniş oda ve sekreter sayılarının da fazlalaşmasını talep ediyorlar biraz da uatansalar diye düşünüyorum, neden derseniz kendileri bu kadar refah içinde yaşayıp da vatandaş sürünüyorsa bence utanmaları gerekir diyorum, siz ailelerine de araba diyosunuz ya
zaten hepsi özel arabalarla gidip geliyorlar merak etmeyin ama kırmızı plaka olursa elbette havalı olur,vatandaş kemerini sıkar merak etmesinler onlar kaliteli yaşamaya baksın, aman vatandaş için de üzülmesinler sakın ,ama şunu da hepsi bilsin istiyorum.. bir lokmayı helal etmiyorum..
Muhlis ÖZPINAR
25 Ağustos 2009 Salı 13:27
şeytan bağlı değilmi ? ozaman plakayı isteyen NEFİS
Aslında değindiğiniz diğer konu bence daha çok sancılı;hani şu akrabası,ortağı ,yakını olanlar vs...
Şimdi düşününsene 1 vekil sayesinde "sen benim kim olduğumu bilmiyosun" diyen kaç kişi vardir.. .Bence bayağı vardır... benim kim olduğumu bilmiyomusun diyen ve aslında kendini bilmeyen bu insan topluluğuna duyarsız kalmamak lazım... ama onlarıda bu hale getirenler biziler değilmiyiz.? Toplumsal faydayı gözetmeden malesef bireysel faydaların önüne geçilemiyor... Yazılarınızı beğeniyorum orucunuzuda Allah KABUL ETSİN ama hiç bunlara sinirlenipte orucuda fesat etmeyin... Herkesin bir hesabı var ama mutlak olan Allah'ın da bir hasabı olduğunu unutmamak.. Saygılarımla...
realite
24 Ağustos 2009 Pazartesi 17:31
şarkta demos havadır
Dünyada demokrat geçinen hangi ülkede bu uygulama var.Her hususta şaşmaz rehberiniz ab de böyle bir uygulama varmı?.Zaten her türlü ayrıcalıklara sahipsiniz,dünyaya vekilokrasi diye bir yönetim sistemi hediye etmeye az kaldı.ha gayret.
harun
24 Ağustos 2009 Pazartesi 12:38
murat bey haklısın ama...
murat bey gerçekten de haklısınız herkes yasalar önnde eşit olmalı... ama herkes eşit olmalı... millevekili gibi, asker de, savcı da, hakim de... sonuçta bunların hepsi de bu milletin parasıyla maaş alıyorlar... ayrıca siz de bağımsız bir gazeteci olarak bu yazdığınız yazının bir benzerini paşalar için, savcı ve hakimler için de yazabilmelisiniz... milletvekilleri sonuçta halkın arasından çıkan ve geri halkın arasına dönebilen insanlar ama bu saydığım yüksek bürokratlara birşey söyleyebilen harbi delikanlı sayılıyor bu ülkede... milletvekiline vurmak kolay olduğu için vurmayalım, mümkünse haksız itibar elde eden herekese vurabilelim ki, biz de inandırıcı olabilelim... hatırlıyorum da, anasol-me hükümeti döneminde siyasetçinin itibarı iyice yere vurmuştu ve bizim malatya milletvekilimiz namık hakanı bir polis memuru dövmeye kalkmıştı... yine çok eskilere gittim ve bizzat gözüzmüm önünde olan bir hadiseyi hatırladım... eski DGM binasını bilirmisin, akpınar meydanında... işte orada bir polis memuru bilmeden bir savcının aracına ceza yazmıştı da savcı polis memuruna ağza alınmayacak en galiz küfürleri savurarak halkın gözü önünde koskoca adamı ağlatmıştı... ee murat bey siz gazetcisiniz bunları da yazmalısınız dimi ama...
GERÇEKLER
24 Ağustos 2009 Pazartesi 12:12
İTİBARLI PLAKALAR
Sayın Çelik konuyu işlemissiniz,kısa yazacağım sorunuzda diyorsunuzki Tüm vatandaşlar yasalat önünde eşit değilmi diyorsunuz Hayır eşit değil bu eşitlik yazı olarak kalıyor tatbikatta geçerli değil bu konuyu fazla açmıyayım ,görülen köy kılavuz istemez .Tekeli,keçili bir deyiş var unuttum yazamıyorum ,aynen öyle..!!!!!!!.
Erkan
24 Ağustos 2009 Pazartesi 11:33
Kalemine sağlık
Kalemine sağlık Murat Bey...
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı Bahis Siteleri | Royexmarkets | Betwinner | Haber Yazılımı: CM Bilişim