Murat  Çelik

Murat Çelik

Kalaşnikof temin etmek zor mu?

A+A-

Tüm dünya geçtiğimiz günlerde Mardin"de yaşanan vahşetle sarsıldı, insan olan herkes üzüldü.

 

Üzüntüler, tepkiler ve kınamalar tabi tüm bunlar katledilenleri getirmeyecek.

 

Bu tür olaylardan prim yapmak isteyen sivil toplum örgütleri (siyasi parti ve dernekler), olaya neden olarak koruyuculuk sistemini gündeme taşıyor, taşıyacakta…

 

Peki, düşünüyorum da, Kalaşnikof temin etmek bu kadar zor mu?

 

Mardin gibi sınır ilinde hiç zor olacağını sanmam, Malatya olarak bile sınır kapılarına olan uzaklığımız göz önüne alındığında temin etmek hiç de zor olmuyor. (Bir çok olay Kalaşnikof  gerçekleşti ve çok kişi Kalaşnikof ile yakalandı)

 

Durum böyle iken işi koruyucularda ki Kalaşnikof"a bağlamak, ne derece sağlıklı bilemiyorum.

 

Türkiye"de yaşanan benzeri vahşetlerde de silah olarak çeşitli marka silahlar kullanıldı, bıçaklar kullanıldı. Bu vahşetleri gerçekleştirenlerin hepsi koruyucu olmadığı gibi silah temininde zorlandıklarını düşünemiyorum.

 

Malatya olarak 2007 yılında meydana vahşice katliamın sanıkları da ne koruyucu idi nede Kalaşnikof kullanmadılar ama 3 kişiyi katlettiler.

 

Bu tür olaylar yalnızca ülkemizde mi meydana geliyor? Tabiî ki hayır.

 

Valimiz Mardin"de yaşan Katliam ile ilgili olarak; "Demek ki bizim bazı gelenek ve törelerimiz dediğimiz şeylerin günümüzün çağdaş toplum anlayışıyla hiçbir alakası olmadığını görüyoruz. Mardin'de yaşanan olay, hepimizin yüzünü kızartacak, üzülmemiz dışında, utanmamız gereken bir olay olduğunu şahsen düşünüyorum. Bu konuda milletimizin hiçbir ferdinin olaya sıcakve anlayışla yaklaşabileceğini düşünmüyoruz. Ama araştırıp incelediğiniz zaman bunun temelinde cehalet, yanlış anlayış ve yanlış gelenekler yatıyor. Her gelenek doğrudur anlamına gelmiyor. Zaman içerisinde eğitimimize, gelişmemize ve kültür düzeyimizin yükselmesine bağlı olarak bunların hepsi tasfiye olacaktır ama inşallah bu tür bedeller ödemeden olur. Bu anlamda toplumumuzun her kesimine görevler düşüyor. Aklın yolu birdir. Daha doğru düşünen ve doğru uygulamalar yapan insanlar yetiştirmek hepimizin sorumluluğudur. Bunların panzehiri olan konular eğitim, kültür, sanat, demokrasi ve spordur hatta. Bütün bunları geliştirip, ileri düzeye çıkardığımızda bu tür şeyler kendiliğinden yok olacaktır. Yani güzellik ağacını yükseltir, büyütürsek, kötülük ağacı kaybolacaktır" dedi.

 

Dediklerinde yerden göğe kadar haklı, “cehalet, yanlış anlayış ve yanlış gelenekler” bunların yegane çözümü de eğitimdir.

Sağlılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum