Murat  Çelik

Murat Çelik

Kim küme düştü Hoca?

A+A-

Malatyalı Prof.Dr. Mesut Parlak, İstanbul Üniversitesi Rektörlük görevi sona erince Malatya Eğitim Vakfı Başkanlığına getirildi.

 

MEV Başkanı olarak Malatya"ya geldiğinde bazı durumları yeni fark etmiş olacak ki Malatya"nın küme düştüğü (!) yönünde açıklama yapma gereği duymuş.

 

Malatyaspor Süper Lig"den Bank Asya Ligi"ne düşeli yıllar oluyor, belki hocamız 2. Lige düştüğünü fark etti de o nedenle şimdi düştü deme gereğini duydu.

 

Sümerbank ve TEKEL Sigara Fabrikası'nın kapatıldığını kast ederek Malatya küme düştüğünü söylemesi gerçekten düşündürücü ve bir o kadar da üzücü, Sayın Parlak bu fabrikalar kapatıldığı süre zarfında çok da yaptırımı olan bir konumdaydı.

 

Fakat ne yazık ki, o zaman fark edememiş olsa gerek yoksa en azından Başbakan"a veya ilgili bakanlara telefon açıp neler oluyor, neden niçin gibi sualler (?) yönelte bilir ve yetkililerden cevap alabilirdi, maalesef bu tür bir girişi mi de bizlere yansımadı.

 

Şimdi bulunduğu konumda bu tür açıklamaları Malatya sınırları dışında Malatyalıları bir tek ilgilendirir, okur ve okuyanları düşüncelere iter, başka da bir yerde gündeme gelmez.

 

Yani Türkçe meali ile “suni bir gündem oluşturma girişiminden öteye gitmez.”

 

Etkili ve yetkili konumda Malatya"ya festivallerden festivale gelip şölen alanlarından başka bir yere gitmeden, Malatyalıların içine girmeden, çarşı Pazar esnaf dolaşmadan Malatya"nın sorunlarına el atıyoruz demek popülizmden başka bir şey değildir.

 

Malatya, Malatyalılardan çok şey beklemiyor, kendi yağı ile kavrulacak güce sahip olduğu gibi iş yapıcı, sorun çözecek kişileri istiyor.

 

Sivil Toplum Örgütleri kendi asli görevini yaptığı sürece zaten eksiklikler gündeme gelir ve çözüm aşaması öncesi ürettikleri projeleri yetkililere sunar ve takipçisi olur, siyaseti bırakalım siyasetçiler siyasi Kulvarlarda yapsın.

 

Malatyaspor küme düştü, bu yöneticilerin sorunu tekrar zirveye çıkartma projesi yapsınlar.

 

Malatya"da fabrikalar bir. bir ardına kapanıyor, bu siyasilerin ve İş Adamlarının sorunu proje üretip kapanmaması için yetkililere ulaşsınlar.

 

Sivil Toplum Örgütleri kendi tüzük çerçeveleri dahilinde yapılması gerekeni yapsınlar.

 

Şayet bu denilenler Popülizm dışında yapılırsa, inanıyorum ki Malatya"da Malatyalılarda küme düşmez.

 

Gündemden düşmemek için başkalarını küme düşmüş gibi göstermekle kümde de kalınmaz.

 

Saygılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

6 Yorum