Murat  Çelik

Murat Çelik

Sen neymişsin be Naci Şavata…

A+A-

Siyasi partiler, üyelerini siyaset okullarında alaylı ya da mektepli usta siyasiler aracılığı ile eğitir ve sahaya gönderir.

Malatya’da da eski fakat eskimeyen bir siyasetçi vardır:  Naci Şavata. Malatyalı olup ta 1970’li yıllardan beri siyaset arenasında her zaman gündemde olan Naci Şavata ismini duymayan olduğunu sanmıyorum.

Sayın Şavata, son 4,5 yıldır Malatya İl Genel Meclisi Başkanı.  Bu görevi Mart 2014’e kadar da sürdürecek ve Malatya tarihine son “İl Genel Meclis Başkanı” olarak geçecek.

İl Genel Meclis Başkanlığı döneminde, bir öğretmen gibi meclis üyelerini Siyaset Akademisi öğrencisi gibi eğitti dersem umarım kızmaz Sayın Şavata.

40 üyeli İl Genel Meclisi’nde 13 meclis üyesi 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde belediye başkanlığı için aday adayı oldu (olacak).

Sanırım bu siyasetçileri başkan adaylığına hazırlayan da Şavata oldu (!).

Meclis üyelerini parti ayrımı yapmadan bir arada tutmasını bildi. Seçildikleri ilçelerde sahaya sürdü.

Meclis üyelerinin hemen hepsi bağlı bulundukları bölgelerde en ücra köylere dahi gitti, eksikleri gördü,  raporladı ve meclis gündemine taşıdı.

Bu gelişmelerin müsebbibinin Sayın Şavata olduğunu söylersem sanırım meclis üyeleri de bunu onaylar.

Hani bir hisseden kıssa vardır: “Çavuş oldu amele olmaz” denir. Benzeri durum burada da var.

İl genel meclis üyeleri bu saatten sonra siyasi arenada dahi aktif görev üstlenmek için 2014 seçimlerinde ön saflarda olmak için gayret gösterecektir.  Haksız da sayılmazlar.

Ne de olsa bölgelerinde tanımadıkları seçmen, çayını içmedikleri esnaf, taziyesine düğününe gitmedikleri vatandaş yok. Hal böyle iken direksiyona geçmek için fırsat kollamaları doğaldır.

İşte Naci Şavata’nın başkanı olduğu İl Genel Meclisi’nde ilçe belediye başkanlığı için sahaya inenler:

Cafer  Kuşdoğan, Nebi Yiğit, Ömer Altuntaş, Nuri Karadaş, Battal Paşahan, Mahmut Boyun, Kamil İnbaşı, Mehmet Akdeniz, Battal Tuncal, Mustafa Mengüç, Naki Düzova, Rıza Sinanoğlu + Naci Şavata.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum