• BIST 1.525
 • Altın 443,151
 • Dolar 7,4905
 • Euro 9,0709
 • Malatya : 7 °C
 • Ankara : 0 °C
 • İzmir : 11 °C
 • İstanbul : 4 °C
 • Elazığ : -1 °C
 • Adıyaman : 8 °C
 • Trabzon : 10 °C
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı
 • Otomotivde ÖTV değişikliği
 • Japonya Başbakanı Abe istifa etti
 • İskenderun'da cenazeler karıştı

Sırası gelmişken…

21.09.2010 10:56
Murat Çelik / Malatya Güncel

Murat Çelik / Malatya Güncel

Malatya dün Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı tarafından yapılan açıklama ile çalkalandı.

Neydi bu açıklama, “arazinin sanayi alanından ticaret, sağlık ve konut şeklinde ticaret alanına çevirme' kararını oy birliği ile iptal edilmiş, olmasıydı.

Özelleştirilmesinden bugüne kadar geçer süreyi düşündüğümüzde, başlı başına şaibelerle dolu bir süreç geride kaldı.

Onlar alacaktı Biz aldık, Biz almazsak onlar alacaktı, bu söylemleri de hep duyduk, çoğu kez Onlar alacağına Bizimkiler aldı iyi oldu, dedi(m)k.

Getirisine baktığımız zaman, sayısı net olmamakla birlikte birkaç yüz kişiye ekmek kapısı açıldı. Firmaların çoğunluğunun merkezi Malatya dışından olduğunu varsayarsak, Malatya'dan sıcak paranın çıkışına şahit oluruz.

Sümerbank'ın satışından sonra alanlar (Osman Yurdakul, Ömer Yurdakul, Cemal Kırıcı, Remzi Kırıcı, Mehmet Ali Kavuk, Şahin Kavuk, Abdullah Kavuk, Salim Ilıcak, Tevfik Ilıcak, Bayram Kırıcı, İsmet Sadık Ilıcak, Fatih Ilıcak, Mehmet Faik Ilıcak, Tümer Ilıcak, Sadullah Ilıcak, Hafız Mevlüt Ilıcak, Ali Nuri Ilıcak, Hamit Ilıcak, Ahmet Ilıcak, Yalçın Geyik, Erman Ilıcak, Ali Taner, Bahattin Doğan, Süleyman Doğan, Selim Doğan, Yiğitcan Koçyiğit, Pelin Koçyiğit, Seda Koçyiğit, Ali Koçyiğit, Mustafa Başdemir, Adnan Başdemir ve Azmi Özhan) türlü vaatlerde bulundu kamuoyunda, neydi bunlar bakalım;

Yalan zincirinin ilk halkası, Sümerbank'ın satışından hemen sonra başladı. “Malatya'nın Ufkunu Açıyoruz” başlıklı tam sayfa gazete ilanlarıyla kamuoyunun karşısına çıkan MGG, kısa bir süre sonra da “İşçi alacağız” vaadiyle işsizlere bin tane iş başvuru formu doldurttu. Umutla iş bekleyen hiç kimse işe çağrılmadı, tam tersine fabrikadaki makineler sökülmeye başlandı. İddialara göre, makinelerin satışından elde edilen gelir Malatya Girişim Gurubu (MGG)'nun toplam ödediği 6,4 milyon dolara yakındı. Şehrin en gözde ve çok büyük bir arsası böylece bedavaya getirilmiş oldu.

• Fabrika en kısa zamanda çalıştırılacak olup Malatya'ya yeniden üretim ve istihdam alanı olarak kazandırılacaktır.
• İç ve dış finansman kaynakları sağlanarak en son teknolojik yatırımların yapılması sağlanacak, dolayısıyla ürünlerimizi dünya liginde 1. sıraya çıkarmak hedefimiz olacaktır.
• Mevcut arazisin dokusu bozulmayacak, yeşil alanlar korunacak eski binalara gerekli restorasyon yapılacak ilimize yakışır hale getirilecektir.
• Fabrikanın revizyon çalışmalarını en kısa zamanda tamamladıktan sonra mevcut işçi ve personel öncelikli olmak üzere işçi alımına başlanacaktır.
• Cumhuriyetimizin il sanayi tesislerinden biri olan, her Malatyalının içinde hatırası ve anısının canlandığı Malatya tekstil sektörünün okulu olan bu müesseseyi ve kurucusu M. Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'nun hatırasını yaşatacak bir TEKSTİL SANAYİ MÜZESİ'nin kurulmasını sağlayacağız.
• Grubumuz burayı fabrika olarak almıştır, fabrika olarak çalıştıracaktır.
• Amacımız Malatya'ya hizmet ve yatırım olup bu vesile ile Malatya'nın yıllarca hasretini çektiği MALATYA GÜÇ BİRLİĞİNİ oluşturmaktır.

Aklıma takılan soru, şimdi den sonra “hukukun üstünlüğü”mü? Yoksa, üstünlerin hukuku mu? Üstün olacak.

Yukarıda vaat edilenlerden hangileri gerçekşeltirildi, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
Saygılar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hamit Doğan
24 Eylül 2010 Cuma 10:25
Murat beye ve Vahap beye
Sayın Vahap Battalgil yorumunuzun kelimesi kelimesine imza atıyorum. Bu arada Murat Çelik de konuyu çok net ortaya koymuş. sizi tebrik ediyorum. istanbulda yaşayan malatyalı olarak bu gelişmeleri üzünüyle takip ediyoruz. malatyam bunları hak etmiyor. saygılar
Vahap BATTALGİL
22 Eylül 2010 Çarşamba 13:58
Yerim güzel, kira da vermiyorum
Sevgili Kayacan… Alakanız için teşekkür ederim, kim olduğumun fazla bir önemi yok. Burası Malatya’nın sokağı, vicdanı… Ben sokakta olmayı terci edip vicdanımın sesini yansıtıyorum. Hiç kimseyle bir hesabım, derdim yok. Davam: hakça bölüşüm, hukuka teslimiyet, insanca yaşam ve değerlere saygıdır. Sonra, bu bir gazete ve dünyaya açık. Her dakika güncelleniyor. İnteraktif.. Yazmak isteyen benim gibi biri için fazlasıyla uygun… Sağolsun, Murat Bey çok özveriyle bu işi götürüyor. Öyle kolay değil buraya haberi koymak, gelen yorumları teker teker okumak, yayınlama mesuliyetini almak, canı acıyanlarla muhatap olmak, azarlanmak, tehdit yemek, 24 saat kamu vicdanı olmak vs. Hele hele taşrada bu işe sevdalanmak, akıllı işi değil. Düşünün, hep altı aylık olan bir bebeğiniz var, “hiç büyümüyor” gece gündüz de bakım istiyor. Ağlıyor, altını ıslatıyor falan, zor iş. Bir de, haberler kadar, haberle alakalı kamuoyunun tepkisi daha önemlidir ve çok dikkat çeker. “Haberi yazmışsınız da bakalım, millet ne diyor, yuttu mu yutmadı mı” diye muhatapları da merak eder. Yani beslenmiş haber durumu. Tam tersine, mesela Malatya’da beğendiğiniz kalemler, siyaset, sosyolog veya ekonomistleri köşelerinden biraz sıyrılıp buralarda yazmalarında fayda mülahaza görmekteyim. O bakımdan “okuyucu yorumcu” olarak yazmam küçük bir durum değildir, militanca bir duruştur ve çok etkilidir… Fakat monarşik gelenekten geliyoruz, lafının para etmesini istiyorsan köşen olacak abi diyorsan o çok derin bir mevzu. Boş ver bunları abi, sen de yaz haberlerle ile ilgili görüşlerini, faydalanırız mutlaka. Sağlıcakla…
alican kayacan
22 Eylül 2010 Çarşamba 10:08
vahap battalgil
vahap battalgil isimli yorumcu. her kimsen seni tebrik ediyorum. harika yazmışsın. yazdıklarına bakınca iyi bir kalemin olduğu anlaşılıyor. sana tavsiyem düşünce ve fikirlerini o akıcı kalemin ve dilinle malatya kamuoyu ile paylaşamndır. bunun için günlük bir gazetede veya çok okunan malatyaguncel gibi bir sitede yazı yazmandır. yazdıklarının tümüne imza atıyorum. fazlasını yazmak isterdim ama site yönetimini zorda bırakmak istemedim. teşekkürler...
Ahmet
21 Eylül 2010 Salı 16:41
Kaya
Bu durumu eleştirenleri statikocu ve devletçi diye suçluyordunuz. 2500 işçi çalışyor, ailesi ile 10 bin kişi ekmek yiyordu. Şimdi sadece 40-50 kişi oradan besleniyor..

Biraz mantıklı, biraz da devleti düşünelim..Malatya da Fabrika kalmadı.
Vahap BATTALGİL
21 Eylül 2010 Salı 16:41
Girişim suskun dönüşüm muhteşem
Malatya İdare Mahkemesi oy birliği ile bir karar aldı. Bu kararda utanılası bir durumu da ortaya koydu. Şehir Plancısı üniversite hocaları ve Harita Mühendisi bilir kişi raporlarına dayanarak belediyeye de güzel bir şehircilik dersi vermiş oldu. İlgili mahkeme kararını ve haberini dikkatle okuduğunuzda yüzünüz(müz) kızarmadıysa, üzülmediyseniz vicdanınız yağ yakıyor demektir. Bu işin profesyonelce bir kapkaç olayı olduğunu, bu çok değerli arsa üzerine inşa edilen kaçak alış veriş merkezinin planlı yapıldığını ve bu ticaretten birkaç Malatyalı tüccar-sanayici ailenin ekmeğinin yağlandığını görmekteyiz. Dönemin iktidar patisi belediye başkanı ve meclis üyelerinin bu arsadan helva, helvadan da cenini yarattıklarını ve daha sonra da onu afiyetle yediklerini görüyoruz. Malatya girişim aileleri de kuyruğunu sallayarak, yalan rüzgarları estirmiş ve işi büyük bir katakulliye getirip, şampanya ile final yapmışlardır. Afiyet olmasın, zehir de olmasın, zıkkım da olmasın. Çoğunu tanırız bu aileleri, hayırseverlerdir, hatta saygıdeğerlerdir. Nasılsa bu kadar haram para kursaklarında düğümlenir bir gün. Kainatı yaratan “şaşmaz düzen yaratıcısı” tokadı vuracağı zamanı da şaşırmaz elbet. Partiden, purtiden, girişimden anlamam abi, bu beton çarşıyı buraya diktirip şehri boğan ve bundan da rant elde edilmesini sağlayanların Malatya kamu vicdanında temize çıkmaları çok zordur. Aslında girişimciler bu bilmem 144 bin dönümlük bilmem 300-400 milyonluk arsayı kolay kolay geri vermeyecekler. Direneceklerdir. Zengin dağdan aşırır, fukara düz yolda şaşırır durumu. Ama bu çok utanç verici bir süreç olur. Malatya’nın şeref sahibi girişimci aileleri bu kadar da “Karun” olamaz. Ancak binmelidir ki gün, matem günüdür Mevtanın teneşirde paklanması için Malatyalılar hılaların bir ucundan tutmalı ve kazana da su doldurulmalıdır. Acımız büyük. Cumhuriyetimizin kurucularından, Sanayi
Devi Sümerbank ölmüş arazisi de talan edilmiştir. Çelenk gönderilmemesi, onun yerine MGG’ye nakit bağışta bulunulması rica olunur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 532 69 51 İhlas haber Ajansı | Bahis Siteleri | Haber Yazılımı: CM Bilişim