Murat  Çelik

Murat Çelik

Sırası gelmişken…

A+A-

Malatya dün Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı tarafından yapılan açıklama ile çalkalandı.

Neydi bu açıklama, “arazinin sanayi alanından ticaret, sağlık ve konut şeklinde ticaret alanına çevirme' kararını oy birliği ile iptal edilmiş, olmasıydı.

Özelleştirilmesinden bugüne kadar geçer süreyi düşündüğümüzde, başlı başına şaibelerle dolu bir süreç geride kaldı.

Onlar alacaktı Biz aldık, Biz almazsak onlar alacaktı, bu söylemleri de hep duyduk, çoğu kez Onlar alacağına Bizimkiler aldı iyi oldu, dedi(m)k.

Getirisine baktığımız zaman, sayısı net olmamakla birlikte birkaç yüz kişiye ekmek kapısı açıldı. Firmaların çoğunluğunun merkezi Malatya dışından olduğunu varsayarsak, Malatya'dan sıcak paranın çıkışına şahit oluruz.

Sümerbank'ın satışından sonra alanlar (Osman Yurdakul, Ömer Yurdakul, Cemal Kırıcı, Remzi Kırıcı, Mehmet Ali Kavuk, Şahin Kavuk, Abdullah Kavuk, Salim Ilıcak, Tevfik Ilıcak, Bayram Kırıcı, İsmet Sadık Ilıcak, Fatih Ilıcak, Mehmet Faik Ilıcak, Tümer Ilıcak, Sadullah Ilıcak, Hafız Mevlüt Ilıcak, Ali Nuri Ilıcak, Hamit Ilıcak, Ahmet Ilıcak, Yalçın Geyik, Erman Ilıcak, Ali Taner, Bahattin Doğan, Süleyman Doğan, Selim Doğan, Yiğitcan Koçyiğit, Pelin Koçyiğit, Seda Koçyiğit, Ali Koçyiğit, Mustafa Başdemir, Adnan Başdemir ve Azmi Özhan) türlü vaatlerde bulundu kamuoyunda, neydi bunlar bakalım;

Yalan zincirinin ilk halkası, Sümerbank'ın satışından hemen sonra başladı. “Malatya'nın Ufkunu Açıyoruz” başlıklı tam sayfa gazete ilanlarıyla kamuoyunun karşısına çıkan MGG, kısa bir süre sonra da “İşçi alacağız” vaadiyle işsizlere bin tane iş başvuru formu doldurttu. Umutla iş bekleyen hiç kimse işe çağrılmadı, tam tersine fabrikadaki makineler sökülmeye başlandı. İddialara göre, makinelerin satışından elde edilen gelir Malatya Girişim Gurubu (MGG)'nun toplam ödediği 6,4 milyon dolara yakındı. Şehrin en gözde ve çok büyük bir arsası böylece bedavaya getirilmiş oldu.

• Fabrika en kısa zamanda çalıştırılacak olup Malatya'ya yeniden üretim ve istihdam alanı olarak kazandırılacaktır.
• İç ve dış finansman kaynakları sağlanarak en son teknolojik yatırımların yapılması sağlanacak, dolayısıyla ürünlerimizi dünya liginde 1. sıraya çıkarmak hedefimiz olacaktır.
• Mevcut arazisin dokusu bozulmayacak, yeşil alanlar korunacak eski binalara gerekli restorasyon yapılacak ilimize yakışır hale getirilecektir.
• Fabrikanın revizyon çalışmalarını en kısa zamanda tamamladıktan sonra mevcut işçi ve personel öncelikli olmak üzere işçi alımına başlanacaktır.
• Cumhuriyetimizin il sanayi tesislerinden biri olan, her Malatyalının içinde hatırası ve anısının canlandığı Malatya tekstil sektörünün okulu olan bu müesseseyi ve kurucusu M. Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'nun hatırasını yaşatacak bir TEKSTİL SANAYİ MÜZESİ'nin kurulmasını sağlayacağız.
• Grubumuz burayı fabrika olarak almıştır, fabrika olarak çalıştıracaktır.
• Amacımız Malatya'ya hizmet ve yatırım olup bu vesile ile Malatya'nın yıllarca hasretini çektiği MALATYA GÜÇ BİRLİĞİNİ oluşturmaktır.

Aklıma takılan soru, şimdi den sonra “hukukun üstünlüğü”mü? Yoksa, üstünlerin hukuku mu? Üstün olacak.

Yukarıda vaat edilenlerden hangileri gerçekşeltirildi, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
Saygılar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum