• BIST 121.475
 • Altın 295,832
 • Dolar 5,8926
 • Euro 6,5369
 • Malatya : 0 °C
 • Ankara : -1 °C
 • İzmir : 7 °C
 • İstanbul : 7 °C
 • Elazığ : -1 °C
 • Adıyaman : 4 °C
 • Trabzon : 9 °C

Yerli ve milli molekülle ameliyat sonrası ölümler azalacak

26.10.2018 16:18
Yerli ve milli molekülle ameliyat sonrası ölümler azalacak
Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, 675 milyon TL yatırım sonucu sıfır hastane enfeksiyonu hedefiyle hizmete geçti.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, 675 milyon TL yatırım sonucu sıfır hastane enfeksiyonu hedefiyle hizmete geçti. Üniversitenin laboratuvarlarında geliştirilen, patenti alınan ve dünyada bir ilk olan özel molekül sayesinde sıfır hastane enfeksiyonu amaçlanıyor. Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan, "Araştırmalar gösteriyor ki, ameliyat sonrasında yaşanan ölümlerin yaklaşık yüzde 50'si hastane mikrobundan kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmeye odaklandık. Tamamen yerli ve milli bir molekül geliştirdik" dedi.

İlk hastanesini 2005 yılında açan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri, Koşuyolu'nda yeni bir hastane yatırımı gerçekleştirdi. Yeditepe Üniversitesi Laboratuvarları'nda geliştirilen, patenti alınan ve dünyada bir ilk olan özel molekül sayesinde sıfır hastane enfeksiyonu hedefleniyor. Hastane, Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan'ın katılımıyla düzenlenen açılış töreni sonrasında hizmet vermeye başladı.

Dünyadaki hijyen ve teknoloji standartlarının üzerinde olan ve 675 milyon TL yatırımla hizmete sunulan Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi; yaklaşık 35 bin metrekare kapalı alanda, 6'sı yoğun bakım olmak üzere 180 yatak kapasitesi, dokuz ameliyathanesi, 100'e yakın uzman ve akademisyen hekim kadrosuyla, Türkiye'nin ilk antimikrobiyal hastanesi olma özelliğini taşıyor.

Nörolojik bilimler ve onkoloji alanında ihtisas merkezi konumunda

Alınan bilgilere göre Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Prof. Dr. Uğur Türe ve ekibinin hizmet verdiği Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, özellikle nörolojik bilimler ve onkoloji alanında ihtisas merkezi konumunda. Beyin cerrahisi, kanser cerrahisi, medikal onkoloji, çocuk kemik iliği nakli, erişkin kemik iliği nakli, ortopedi, göğüs cerrahisi, KBB, genel cerrahi, gastroenteroloji, nükleer tıp, girişimsel radyoloji gibi alanlar, yüksek teknolojiyle donatılmış güçlü branşlar arasında yer alıyor.

Hastanenin beyin cerrahisi ameliyathanesinde bulunan ve Türkiye'nin ilklerinden biri olan, Magic yazılıma sahip 3 Tesla İntraoperatif MR cihazı; ameliyat esnasındaki MR çekimini 24 dakikadan 4 dakikaya indiriyor. Onkoloji hastalarına multidisipliner yaklaşımla tanı, tedavi, psikolojik destek, diyet eğitimi, ağrı tedavisi, tamamlayıcı tıp hizmeti sunuluyor. Yüksek teknolojiye sahip Girişimsel Radyoloji ünitesinde, beyindeki anevrizmadan, diyabetik ayağa kadar pek çok hastalık tedavi edilebiliyor.

"Türkiye ve dünyada ilklerin hastanesi"

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi'nin hem Türkiye'de hem de dünyada birçok ilki gerçekleştirdiğini belirten Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, "1996 yılında Yeditepe Üniversitesi'nin kuruluşu ile sağlık yatırımlarımızı önceliklendirdik. Üniversite hastanelerimiz üzerine çalışmaya başladık. Her zaman son teknolojiyi takip ederek yüksek kalitede sağlık hizmetini halkımıza ulaştırmayı hedefledik. Mevcut yedi şubemizde birçok yeni teknoloji ve uygulamayı hayata geçirdik. Bugün de dünya standartlarının üzerinde bir hastaneyi ülkemize kazandırmanın gururu içerisindeyiz" dedi.

"Tamamen yerli ve milli bir molekül geliştirdik"

Antimikrobiyal hastane kavramı ve Yeditepe Üniversitesi tarafından geliştirilen ilk antimikrobiyal molekül hakkında da bilgi veren Dalan, "Araştırmalar gösteriyor ki, ameliyat sonrasında yaşanan ölümlerin yaklaşık yüzde 50'si hastane mikrobundan kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmeye odaklandık. Tamamen yerli ve milli bir molekül geliştirdik. Bor esaslı bu molekülle mikropları hastanemizde barındırmıyoruz. Hastane enfeksiyonunu sıfıra indiren dünyadaki tek hastaneyiz" ifadelerini kullandı.

Antimikrobiyal dendiği zaman antibakteriyel ile karıştırıldığını belirten Dalan, "Bunu daha net anlatmak gerekirse; bakteriler mikropların sadece yüzde 5'ini oluşturuyor, geriye yüzde 95 mikrop kalıyor. Üniversitemizin laboratuvarlarında, tamamen yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz molekülle mikropların tamamını etkisiz hale getiriyoruz" şeklinde konuştu.

"Hastanemiz devasa bir sterilizasyon cihazı gibi"

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi'nin sağlık sektöründe, uluslararası arenada da kılavuz niteliğinde bir hastane olduğunu belirten Dalan, "Mikropları öldüren ve hiçbir insan hücresine zarar vermeyen bu molekülü kapı kollarından yer döşemesine, elektrik prizlerinden duvar boyalarına kadar demirbaş ekipmanlarımıza uygulattık.

Geliştirdiğimiz molekülün yanı sıra, hastanemizde sıfır enfeksiyon istediğimiz için daha inşaat aşamasında çalışmaya başladık. Örneğin, hastanemizde hiçbir duvar köşeli değil. Çünkü köşeli duvarlar ne kadar temizlenirse temizlensin mikrop barındırır. Buradan hareketle tüm duvarları, iç bükey veya dış bükey, köşesiz olarak tasarladık. Sağlık alanında bu defa çıtayı daha da yükselttik. Bütün dünyadaki hastaneler Koşuyolu hastanemizi örnek almak zorunda, çünkü artık sıfır hastane enfeksiyonuyla hizmet veren bir hastane var. Bu anlamda da kılavuz biz olduk" diye konuştu.

Yeditepe Üniversitesi'nde 200 laboratuvar, 500'ün üzerinde akademisyenin görev aldığını belirten Dalan; laboratuvarların toplam büyüklüğünün iki futbol sahası kadar olduğunu, birçok ciddi hastalıkla ilgili çalışmaların devam ettiğini, biyoteknoloji ve genetik bilimler bölümlerindeki altyapının dünyadaki sayılı üniversitelerden daha güçlü olduğunu söyledi. Bedrettin Dalan, bilimsel çalışmalar için kaynaklarının sınırsız tutulduğunun ve bugüne kadar 100'ün üzerinde ülkeden hasta kabul ettiklerinin altını çizdi.

"Yalnızca yataklar için ekstra 30 milyon TL yatırım"

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri'nin uluslararası sağlık derecelendirme kuruluşu olan JCI (Joint Commission International) tarafından sertifikalı olduğunu belirten Dalan, "Koşuyolu'nda hayata geçirdiğimiz hastanemiz, JCI'ın kriterlerinin çok üzerinde. Her detayında emeğimizin olduğu, mimarisinden teknolojik ekipmanına kadar dünyada birçok ilki gerçekleştiren bir hastane. Türkiye'de bir ilk olarak Yeditepe Üniversitesi'nin her iki hastanesinde de yıkanabilir yataklar bulunuyor. Hasta odadan çıktıktan sonra yatak yüksek sıcaklıkta suyla yıkanıyor, özel bir maddeyle dezenfekte ediliyor ve yeni hasta tertemiz, mikrop barındırmayan yatağına geliyor. Yalnızca bu dezenfeksiyon ve mikrobu kırmak için ekstra 30 Milyon TL yatırım yaptık. Her iki hastanemizde de, havalandırmalarda antimikrobiyal filtreler bulunuyor" şeklinde konuştu.

Yerli ve milli molekülle ameliyat sonrası ölümler azalacak

Yerli ve milli molekülle ameliyat sonrası ölümler azalacak

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Muğla’da meralarda hayvan otlatma ücretleri düşürüldü17 Ocak 2020 Cuma 17:33
 • Ulusal derecelendirme kuruluşunun yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi17 Ocak 2020 Cuma 17:03
 • Harran Üniversitesi sanayicilere teknik destek sağlayacak17 Ocak 2020 Cuma 16:58
 • Ulusal derecelendirme şirketi kurulmasına ilişkin hisse devir süreci tamamlandı.17 Ocak 2020 Cuma 16:33
 • Konut fiyatları Kasım’da yüzde 7,19 arttı17 Ocak 2020 Cuma 16:28
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Sanayiyle ilgili önemli gördüğüm iki hususa daha değinmek istiyorum. 2018’de hatırlarsınız Son Kaynak Tedarik Tarifesini açıkladığımızda piyasaya bunu tedirginlikle karşıl17 Ocak 2020 Cuma 16:23
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "2009’dan bu yana 229 VAP projesine 25 milyon TL’lik destek ödemesi yaptık. Toplam yatırım tutarı 104 milyon TL olan bu projelerden yıllık 89 milyon TL tasarruf sağladık. B17 Ocak 2020 Cuma 16:13
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Yıllık toplam enerji tüketimleri 500 TEP (ton eşdeğeri petrol) ve üzeri olan endüstriyel işletmeler VAP’tan yararlanabilir."17 Ocak 2020 Cuma 16:13
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "2017’de yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Eylem Planı’nda bina ve hizmetler, sanayi ve teknoloji, ulaştırma, enerji, tarım ve tüm sektörleri ilgilendiren yatay konularda 17 Ocak 2020 Cuma 16:08
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "2019 yılı sonunda 91.300 MW’lık toplam kurulu gücümüzün yüzde 62’si yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluştu. Sadece 2019 yılında devreye aldığımız 3.660 MW’lık ilave ku17 Ocak 2020 Cuma 16:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0850 532 69 51 www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim