Malatya-Sivas karayolunu Ziver İnşaat yapacak

Malatya-Sivas karayolunu Ziver İnşaat yapacak

Malatya-Sivas karayolunun Malatya'yı ilgilendiren iki kısım halindeki toplam 108 kilometrelik bölünmüş yol çalışmalarının ilk kısmın yapım ihalesini Ankara’dan Ziver İnşaat firmasının kazandığı öğrenildi.

A+A-

YAKLAŞIK MALİYETİ 138 MİLYON TL OLARAK HESAPLANDI

Malatya-Sivas karayolunun Malatya'yı ilgilendiren iki kısım halindeki toplam 108 kilometrelik bölünmüş yol çalışmalarında yaklaşık maliyeti 138 Milyon 362 Bin TL olan 54 kilometrelik ilk kısmın ihalesinin 5 Nisan 2012 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün İhale toplantı salonunda yapıldığı öğrenildi.

İHALEYE KATILAN İKİ FİRMA BİRBİRİNİ ŞİKAYET ETTİ

Edinilen bilgilere göre, İhaleye 26 firmanın katıldığı ve ihale komisyonu tarafından 20 firmanın teklifin geçerli sayıldığı, fakat geçerli firma teklifleri arasında olan Ziver İnşaat ile Enkaya İnşaat firmalarının Kamu İhale Kurulu’na(KİK) birbirlerini şikayet etmeleri neticesinde yolun yapımının gecikmesine neden olduğu ortaya çıktı.

İHALEYİ 84 MİLYON TL İLE ZİVER İNŞAAT KAZANDI

KİK Kurulu’nun karar sürecinin ardından 84 Milyon TL bedelle ihaleyi kazanan Ziver İnşaat firması(Ankara) ile Karayollarının 27 Aralık 2012 tarihinde sözleşme yaptığı ve sözleşme metninde 1300 gün içerisinde(11.01.2013- 31.12.2018) tamamlanacağı yer alırken, firmanın 2013 yılının Nisan ayında yolun yapımına başlamayı planladığı belirtildi.

YOLUN İKİNCİ KISMIDA ŞİKAYET EDİLDİ

Yolun 54 kilometrelik ikinci kısmın ihalesinin de 28 Haziran 2012 tarihinde yapıldığı(ve işin yüklenici firmaya yer tesliminin ardından 1100 gün içerisinde tamamlanması gerektiği) ve ihale sonrası yine yolun ilk kısmında olduğu gibi ikinci kesiminde de iki firmanın(Kolin ve Açılım inşaat) KİK’e şikayet dosyası sundukları ortaya çıktı. Bu iki firmanın şikayeti sonrasında Kamu İhale Kurulu Başkanı Mahmut Gürses imzalı şu karar ortaya çıktı: ‘‘Açılım İnş. Tic. ve San. Ltd. Şti., Eko İnş. ve Tic. A.Ş. ve Enkaya  İnş. Nak. Turz. Pet. Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti. & Pimtek İnş. Mad. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı’nın teklifinin değerlendirmeye alınması, Nas İnş. San. Tic. A.Ş. & İrem İnş. Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı ve Limak İnş. San.ve Tic. A.Ş.nin teklifinin değerlendirme dışı bırakılması ve bu aşamadan sonraki işlemlerin mevzuata uygun olarak yeniden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.’’denildi.

Öte yandan yolun ikinci kısmının ihalesinin 28 Aralık 2012'de yapıldığı ve ihale komisyonun teklifleri değerlendirdiği ifade edildi.

ÇALIK: İŞİN UZAMASINA NEDEN OLUYOR

31 Aralık 2012 tarihinde ise AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ‘‘Malatya-Sivas karayolu 108 kilometresinin ihalesi yapıldı. Yapılan ihale Kamu İhale Kurumu'nda beklemektedir. Bazen hiç beklemediğimiz böyle durumlarla karşı karşıya kaldığımızda, işin uzamasına neden oluyor.’’demişti.

2012 YILINDA EN AZ BÖLÜNMÜŞ YOL MALATYA’DA YAPILMIŞ

Diğer yandan Karayollarının 2012 yılında bölünmüş yol olarak Malatya’da 7 kilometre(km), Sivas’ta 25 km, Elazığ’da  29 km,Bingöl’de 22 km ve Adıyaman’da 16 km’lik bir çalışma yapmış olması dikkat çekti.(Malatya Sürmanşet)

Önceki ve Sonraki Haberler