Görür'den Selahattin Gürkan'a ağır sözler

Görür'den Selahattin Gürkan'a ağır sözler

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın ‘İnsanoğlu ne zaman azmışsa buna benzer felaketler ile karşı karşıya kalmıştır’ şeklindeki deprem yorumuna Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den sert tepki geldi.

A+A-

Gürkan’ı deprem öncesi tedbir almamakla suçlayan Görür: “Bir doğa olayını kutsal inançlarımızı da lekeleyecek şekilde yorumlayan bu bilgisiz zatı tüm Malatyalılara şikâyet ediyorum. Gereğini yapacağınızdan hiç kuşku duymuyorum” dedi

Geçtiğimiz günlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, vatandaşlarla buluşması sırasında depremin neden olduğunu açıklamak için: “Bende bir bilim adamıyım, bende öğretmenim bu Naci Görür hoca var onun açıklamaları tabi deprem fay hatları var bu bilimsel rapor. Ama Cenab-ı Allah’ın Kuran’ı Kerim de ayetleri var, insanlara nasihatleri var. İnsanoğlu ne zaman azmışsa buna benzer felaketler ile karşı karşıya kalmıştır. Onun için biz kendi durumumuzu düzeltmedikçe Allah bizim durumumuzu düzeltmez. Ayeti kerimede var ‘Bir Millet kendini düzeltmedikçe Allah o milletin durumunu düzeltmez. Ben hepinize teşekkür ediyorum. Ama bizim vatandaşlarımız çok kadirşinas vatandaş. Ben vatandaşımızda en ufak böyle bir tepki görmedim. Bu tarz provakatif şeyler bin kişiden, on bin kişiden biri çıkıyor. O da çıkacak ki o binlerce insanın kıymetini bilelim” ifadelerine yer vermişti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, deprem hakkında:

“Ben de bilim adamıyım, ben de öğretmenim. Cenabı Allah İnsanoğlu ne zaman azmışsa buna benzer felaketler yaşatır. Biz kendimizi düzelteceğiz.”
Söze giren dinleyici: “Başkanım o nazarlıktır.” pic.twitter.com/KTU2sNVitv

— chekirge (@son_chekirge) May 22, 2023

“KILINI DAHİ KIPIRDATMAYAN YEREL YÖNETİCİ TEMSİLCİSİ”

Görüntünün sosyal medyada yayınlaması sonucu Gürkan’ın konuşmaları gündem olurken Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür sert tepki geldi.

Gürkan’ı sert sözlerle eleştiren ve tedbir almamakla suçlayan Görür: “Malatya Belediye Başkanı depremde yıkılan evleri ve ölen canlarımızı azdıkları için böyle bir sonuçla karşılaştıklarını ima ediyor ve bir vesile ile benim de adımı kullanıyor. Bilim insanları yıllarca önceden depremin Malatya’ya gelmekte olduğunu söylediler. Ben her vesileyle Malatya’yı, Erkenek’i, Sinciki’i uyardım. Defalarca Malatya’ya depremin gelmekte olduğunu, önlem alınması gerektiğini söyledim. Valilik ve Belediye huzurunda konuşmalar yaptım, İnönü Üniversitesinde konferanslar verdim. Canlarımızı korumak için kılını dahi kıpırdatmayan yerel yönetici temsilcisi şimdi Malatya’nın güzel insanlarını ve ölen canlarımızı azdıkları için öldüler diye suçluyor. Bir doğa olayını kutsal inançlarımızı da lekeleyecek şekilde yorumlayan bu bilgisiz zatı tüm Malatyalılara şikâyet ediyorum. Gereğini yapacağınızdan hiç kuşku duymuyorum. Sevgiyle” ifadelerine yer verdi.

Şimdi haberlerde izledim. Malatya Belediye Başkanı depremde yıkılan evleri ve ölen canlarımızı azdıkları için böyle bir sonuçla karşılaştıklarını ima ediyor ve bir vesile ile benim de adımı kullanıyor. Bilim insanları yıllarca önceden depremin Malatya’ya gelmekte olduğunu…

— Prof. Dr. Naci Görür (@nacigorur)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

4 Yorum