• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Malatya : -2 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C
  • İstanbul : 11 °C
  • Elazığ : -2 °C
  • Adıyaman : 0 °C
  • Trabzon : 7 °C

Seçimler ve Malatya

31.03.2011 10:17
Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Hakkı Yiğit / Malatya Güncel

Küçükken yaramazlık yaptığımızda veyahut büyüklerimizden azar işitecek, onların tepkisini alacak bir yanlışlık yaptığımızda; bir odanın kuytu köşesine, bir sedirin, makatın arkasına saklanıverirdik. Büyüklerimizin öfkeleri dininceye dek gözlerden ırak olurduk.
Şimdilerde ise bilerek veya bilmeyerek bir yanlışlık yapan büyükler(!) “dokunulmazlık zırhına” bürünmek için meclis çatısı altında saklanma gayretindeler.
Bu TBMM’ne yapılacak en büyük saygısızlıktır. Bu yüce meclis nahoş bir mekân gibi algılanamaya açık her türlü şaibeden uzak kalmalıdır.
Bu güne kadar “dokunulamazlık zırhının” kaldırılması gerekirdi. Kim oldursa olsun herkesten hesap sorulmalıdır.
Meclis her yönüyle seçmenine örnek olan nezih insanların yeri olmalıdır. Bu çatı altında bulunan her vekilin milletine veremeyecek hiç bir hesabı olmamalıdır. Her türlü şaibeden uzak olmalıdır.
Bu gün öyle mi?
Heyhât!
Peki, 12 Haziran sonrası?
Maalesef…
Tez elden “dokunulmazlık zırhı” kaldırılmalıdır bence…

* * *
1961’larda…
Adalet Partisi seçim için meydanlarda…
Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala ve arkadaşları miting konuşmaları yapmaktalar…
Ragıp Paşadan sonra söz alan Nuri BEŞER “İki sene sınıfta kalan talebeyi mektepten atarlar. Senelerce seçim kazanamayan partiler, hala nasıl seçim mektebinde imtihana girmeye çalışıyorlar şaşıyorum” der.
Tabi bu gün ne mektepte kalma ne de mecliste atılma söz konusu… Aflar ile hepsi tarihe karıştı…
İyi mi oldu?
Sizi bilmem ama bence iyi olmadı…
Aflar tembelliğe; dokunulmazlık zırhı ise “pişkinliğe” “yüzsüzlüğe” “keyfiliğe” yol açıyor…

* * *

Ve biz Malatyalılar…
Her ne kadar iki Cumhurbaşkanı çıkarmış olmakla övünüp dursak da siyasi yönden talihsiz bir şehiriz…
Dünyanın istifade ettiği ve takdir ettiği Rahmetli Özal’dan gereğince istifade edemeyen bizlerin bu gün kalkıp vekilleri, idarecileri atıp tutmamız hiç doğru değil…
Dünün ve bugünün beğenmediğimiz vekillerini kim seçti?
Tabiî ki biz.
Seçerken iyiydiler de sonradan mı hep kötü oldular…
Basit ve küçük menfaatlerimiz peşinde koşup, sadece kendimizi, aşiretimizi, ilçemizi, partimizi düşündüğümüz müddetçe memnuniyetsizliğimiz devam edecektir.
Suçu hep başkalarında değil, biraz da kendimizde aramamız lazım…
Bu güne kadar hangi vekile, başkana projelerinden dolayı oyumuzu verdik.
Ve bizler hangi projemiz ile vekillerimize, idarecilerimize yardımcı olmaya çalıştık…
Sadece eleştirip durmak, alternatif sunmamak problem gidermez, problem oluşturur sadece…
Seçimden seçime “Malatya Sevdalısı” kesilip; kendimizden başka herkesi yerden yere vurmak doğru da değil, ahlâki de değil…
Bence; iyisiyle kötüsüyle bu güne kadar bir şeyler yapmış olan veya yapmış olmaya çalışanları belden aşağı vurarak, hakaret ederek değil; nazarlarımızı bardağın dolu tarafına çevirip yaptıkları hizmetleri görüp saygı duyup takdir etmek gerekir.
Ve siyaseti düşünenler de kendisinin de yapacak çok hizmetleri olduğunu projeleriyle ortaya koymaları gerekir…
Şahsi çıkarlar ve basit düşüncelerden dolayı, Malatya ile özdeşleşmiş bir siyasetçimiz bu güne kadar çıkmadı.
Yazık… İnsan üzülüyor haliyle…

Özal mı?
Rahmetliyi biz Malatyalıların vekil yaptığını kim söyleyebilir ki?

Yorumlar
Mehmet Emin YAĞMUR
04 Nisan 2011 Pazartesi 11:55
Kaç kişi
Allah aşkına düşünün BEN MALATYA MİLLETVEKİLLİĞİNE ADAY ADYIYIM diyen kaç hemşehrimiz var? Yüzden fazla değil mi? Düşünün ve bir hesap yapın 6 milletvekili olacak değil mi? Evet...Bu işin altıdan kalkacak bir kaç yabancı dili olan, ekonomiden anlayan, akademisyen, bürokrat kişiliği olan Malatyadan da bakan olabilecek vekilleri seçmek isteriz. Kimse alınmasın ama, Ben aday adayım boy boy reklam vermek ne kadar şık bilemiyorum ama 'Gel Kardeşim Sen Vekilim ol' diyeceklerimizi kamoyuna sunmak lazım bunu da yapacak zannımca biraz halk biraz da basın olsa gerek.Acizane düşüncem.Yani koltuğu zengine veya popilertesi olana değil layıkıykla alttan kalkacağa vermek lazım. bunu için de ben buna layıkım diyenlerden değil de bu buna layıktır diyerek olaylara bakmak lazım diye ben düşünüyorum. siz de ne düşünürseniz yazın.Hodri meydan
ali özdağlar
03 Nisan 2011 Pazar 00:28
iyide
iyi hoş söylediniz de sayın hocam.bu sistem malatya ile özdeşleşmiş kişilerin millet vekili olmasına izin veriyormu?Bırakın malatyayı insanlıkla ne kadar özdeşleşmiş kişilerin milletvekili olmasına olanak varmı.acaba kıstas ne kadar donanımlı nekadar ahlaklı yada aday olduğu memleketle nekadar alakalı olduğumu?Yoksa nekadar zengin nekadar filim fırıldak kapasitesi var nekadar taklacı nekadar yağcı....kıstaslar değişmediğ sürece bu işler olmaz.bu şekilde seçilenler atayacaklarınıda en fazla peşinde gezenlerden seçecektir.kişileri suçlamıyorum.nasılki dilenciler kimden dileneceği zaman onun hoşuna giden hareketlerde bulunuyor çünkü insanların bakış açısı böyle.madem kimin seçileceğini parti liderleri belirliyor.o zaman müracata gerek yok.bu ülkenin yada özelde ilin iyi olduğuna inandığı şahsiyetlere teklif götürsün.
Abdulah Aker
02 Nisan 2011 Cumartesi 10:54
Temiz ve Şaibesiz TBMM
Hakkı bey güzel ve çok önemli bir hususa değinmiş. Çözüm olarak milletvekili adaylık şartlarına "Hakkında devam eden örgütsel ve yüz kızartıcı suçlardan dolayı mahakeme olmaması" eklenebilir..
İhsan KALENDER
01 Nisan 2011 Cuma 00:03
VAH VAH !..
Hakkı hocamızı aklı başında bir YAZAR olarak okuyup yorumlarım. Amma velakin; HAKKI HOCAMIZIN *HAKLI* yanları olsa bile, GÖZARDI ettiği çok çok önemli bir hususu ES geçtiği dikkatime takıldı.
ŞAİBELİ VEKİL ADAYLARI sayısı ne kadar ki? Bunları biz bilemeyiz, isim de veremeyiz. Amma ŞAİBELİ YARGI KARARLARI sayılamayacak kadar çoktur. KAMUSAL ALANLARDAN tutun da , * HAKKIKMI HELAL ETMİYORUM * diyen bir yazarın YUVASINI *HALLAÇ PAMUĞU* gibi havaya uçuran YARGI KARARLARI mevcut. ŞİİR okuyan insanları DELİĞE TIKAYAN YARGI KARARLARI var. DOKUNULMAZLIĞIN kaldırılmasını BİR AN EVVEL bekleyen FIRSATÇI YARGICI-LAR var bu ülkede! ADALETE GÜVENELİM amma YARGIÇLARA güvenmeyelim derim. Bir kaşık suda ADAMI boğacak YARGIÇLAR var bu ülkede! ADALETİ bu YARGIÇLARLA temin etmenin mümkün olduğuna inanan kaç kişi var acaba? Adamı olanın YARGITAYDA DANIŞTAYDA işleri tıkır-tıkır yürüyor! Adamı olmayanın dosyası DANIŞTAYDA 25 senede bitmiyor bakılmıyor. Bu ADALET Mİ? Ne yapmalı peki? ADİL YARGIÇLAR YETİŞTİRMELİ. Vekil adylarına gelinceye kadar DAHA KAÇ TANE MENDERESİN KAFASINA İP TAKARLAR ? HAKKI HOCAM düşün bir kere dah bakalım.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Malatya Güncel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : www.malatyaGüncel.com İhlas haber Ajansı | Haber Yazılımı: CM Bilişim