Prof.Dr. C. Yakıncı

Prof.Dr. C. Yakıncı

Bilgi güvenliği

A+A-

Çağımızın bilgi çağı olduğu, dünyadaki bilgilerin on bir buçuk saat gibi kısa bir zamanda ikiye katlandığı biliniyor. Bu kadar bilgi çokluğunda hangi bilgiye güvenelim sorusu akla geliyor. Benzer şekilde, hadis ilminde de “sahih hadis” dendiğinde, hadisin güvenilir olduğunu diğer bir deyişle uydurma olmadığını anlıyoruz.
Güvenli olmayan bilgiye iki örnek vermek istiyorum.
Birincisi, son Irak savaşının başlama nedeni olarak, Irak’taki nükleer silahlar var olduğu söylenildi. Savaşta bir milyon Iraklı öldü. Daha sonra açıklandı ki Irak’ta nükleer silah olduğu bilgisi doğru değilmiş.
İkincisi, domuz gribi salgınında binlerce doz aşı üretildi. Herkese aşı yapılması gerektiği söylendi. Ülkeler binlerce dolar ödeyerek aşı temin ettiler. Daha sonra anlaşıldı ki domuz gribi de diğer bilinen gripler kadar etkili “daha fazla” değil!
“Haber aldığınızda doğruluğunu araştırın” düsturu bilgi güvenliği için ne yapmamız gerektiğini özlü olarak anlatmaktadır.
Bu görüşten hareketle “Pediyatri Okulu” olarak güvenilir bilginin yaygınlaşması amacıyla eğitim videoları hazırlamaya başladık. Aşağıdaki bağlantılardan ilk videolara ulaşabilirsiniz.
Uluslararası firmaların çıkarları dışında üretilmiş güvenli bilgilerin yaygınlaşması dileğiyle…


Diş ipi kullanımı


http://www.youtube.com/watch?v=BTLOQc0pZ_o

El yıkama


http://www.youtube.com/watch?v=po85yHFXhNI

El yıkama Kürtçe


http://www.youtube.com/watch?v=Z2jewhs0gDQ&feature=related

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum