Prof.Dr. C. Yakıncı

Prof.Dr. C. Yakıncı

Aile okulu açılmalı

A+A-

Teknolojinin gelişmesi sonucu, geniş aileler yerini ana-baba ve çocuklardan oluşan "çekirdek aile"ye, hatta tek ebeveynli ailelere bırakmaya başlamıştır. Geniş ailede olan otoriter yapı, çekirdek ailede demokratik yapıya dönüşmüştür. Geniş aile yapısından çekirdek aileye geçiş elbette bazı sorunları da getirmiştir. Örneğin geniş aile içinde büyüklerin ekonomik katkıları, hayatla ilgili tecrübe paylaşımları çekirdek ailede yoktur. Geniş aile yapısında aile içinde çözülen bazı sorunlar çekirdek ailede yeni çözümleri beklemektedir. Modern toplum hayatında yalnız kalan çekirdek ailelere yardım ve desteği sağlamak üzere çeşitli hizmetlerin geliştirilmesi gereklidir.
Toplumun temel taşı olan aileye, ülkemizde de giderek artan bir destek verilmeye başlanmıştır. Bu önemin bir göstergesi olarak, kadın ve aileden sorumlu devlet bakanlığı kurulmuştur. Sağlık hizmetleri aile hekimliği temelli olmaya başlamıştır.
Aile kurarken nelere dikkat etmeliyiz? Aile içi ilişkileri nasıl güçlendirebiliriz? Aile içi çatışmaları önleme yolları nelerdir? Aile içi tedirginlikleri nasıl giderebiliriz? İşte buna benzer onlarca sorunun cevabını en kolay ve en doğru elde etmenin yolu nedir?
Bu sorunların en ucuz, en kolay, en doğru ve en etkili çözümü aile okullarıdır. Bu okullarda, evlenmeden önce gençlere, eş seçerken ve evliliğe hazırlanırken dikkat edeceği noktalar konusunda bilgi verilir. Yeni evlenen çiftlere ise aile içi sorunları çözmek için koçluk yapılır.
Ülkemizde bazı yerel yönetimler ve özel sektör kuruluşları sürekli olmayan aile okulları açmışlardır. Bu okulların sürekli ve ülke çapında yaygın olmasına ihtiyaç vardır.
Yerel yönetimlerin ve özel sektörün, aileden sorumlu devlet bakanlığının koordinatörlüğünde, ülke çapında aile okulları açmasının en uygun olacağı düşüncesindeyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum