Abdullah Demirel

Abdullah Demirel

Gençliğim eyvah?

A+A-

Rahmetli Cem KARACA’nın da dediği gibi “Bindik bir alamete gidiyoz kıyamete.” Cadde sokak gezen gençlerden dikkatinizi çekenler olmuştur. Ağza alınmayacak küfürlü sözleri çevresine aldırmadan ve yüksek sesle söyleyenlerden tutun da, yine kimseye aldırmadan eşek şakası yapanlar, kızlı erkekli kendi aralarında bir acayip sözlerle vakit öldürenler, saçlarına uçuk kaçık şekiller vererek dikkat çekmek isteyenler, dersane çıkışı dışarı salınmış gibi koşarak anne babalarının verdiği harçlıklarla soluğu kafelerde alanlar ve daha neler neler. İnsan görünce üzülüyor, bazen sinirleniyor ve düşünmeden edemiyor. Bu gençlere ne oluyor diye.

Cevap belki de belli. Gençler TV dizilerindeki bir takım karakterlerin hayat tarzlarını kendilerine örnek alıyorlar ve aynısını yaşamak istiyorlar. Hem de sonuçlarını hiç düşünmeden. Heyecan dolular, hareketliler ama zamanlarını ne şekilde geçirdiklerinin farkında değiller. E kimse de kendilerine bir şey demiyor hatta bir takım insanlar bunu teşvik ediyorlarsa artık kim tutar gençleri.

Ben öyle inanıyorum ki bir takım TV kanalları, gençleri geri dönüşü olmayan uçurumlara sürüklemek için kasten bu dizileri bu şekilde hazırlıyorlar. Eğer öyleyse bunun tedbirinin alınması gerekmez mi? Dizilerin bir kısmı gençleri şiddete, bir kısmı heyecanlı gençliği alkol, fuhuş gibi kötü işlere, bir kısmı ise suça itmektedir. Ondan sonra da düşünüyoruz ve anlamıyoruz bu toplumda suç oranları niye sürekli artıyor diye.

Acaba evlerimizde anne, baba ve büyükler gençlere yeterince rehberlik edebiliyorlar mı? Yoksa saldım çayıra Mevlam kayıra mı diyorlar. Bence gençler büyük bir manevi boşluk içerisindeler. Bu boşluğu da yeri geliyor alkol,sigara gibi kötü alışkanlılar dolduruyor, yeri geliyor gençler bu boşlukta kötü niyetli insanların ağına takılıyor, yeri geliyor ne yaptıklarını kendileri de bilmeden günü gün etme gayesiyle öylesine yaşıyorlar. Aslında mutluluk arıyorlar ama gerçek mutluluğu nerede bulacaklarını bilmiyorlar.

Lütfen gençlerimize sahip çıkalım. Fakat bunu yaparken onların gururlarını incitmeyelim. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum