Abdullah Demirel

Abdullah Demirel

Tesettür

A+A-

Arapça kökenli ve setr kökünden kelen ve Türkçeye setretmek yani örtmek manasına gelen ve örtülmesi gerekli yerlerin örtünmesi olarak anlaşılan tesettür nedir ne değildir? Malum son zamanlarda İslami moda diye bir şey çıktı. Bir sektör ki mamullerini daha cazip hale getirmek için İslami örtünme tarzı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan giyim tarzları icaddettiler. Biz de bilmiyoruz ya İslami giyim budur diye hemen benimsedik. Oysa islamiyetin emrettiği örtünme bu değil. Gerek kadın gerek erkek olarak bu konuyu pek bilmiyoruz anlaşılan. İslami ölçülere göre kadınlarda el, ayak ve yüz dışındaki yelerin örtünmesi Kur’an-ı Kerim’de ve Rasulullah (S.A.V) Efendimizin sünnetinde gayet açık ve nettir. Buna göre kadınlar için vücut hatlarının belli olmaması da gerekir. Erkeklerde ise göbek hizasından diz kapağı altına kadar olan kısmın örtünmesi ve yine vücut hatlarının belli olmaması esastır. Ne erkek olarak ne de kadın olarak bu ölçülere pek dikkat etmiyoruz.

Eski peygamberlerden biri zamanında oldukça ince ve tül gibi vücudu tamamen gösteren elbiseler giyen kavim Allah tarafından peygamberi aracılığıyla uyarılmış fakat kavmi eski peygamberlerin hemen hemen tamamında olduğu gibi onu da inkar edip karşı gelmişler ve bu yüzden helak edilmişlerdir.

Peki biz niye helak edilmiyoruz. El cevap Rasulullah (S.A.V.)’in duası nedeniyle Allah bu ümmeti helak etmiyor. Belki doğruyu bulur, pişman olup tövbe ederler diye süre veriyor. Öyleyse bu imkandan faydalanalım hep birlikte. Yoksa son pişmanlık fayda etmez. Firavun Kızıldeniz’de açılan yolda Musa peygamber ve inananları öldürmek için peşinden giderken onlar geçti biz de geçeriz deyip denizde Allah tarafından açılan yolda ilerlerken deniz, suyunu bırakınca hepsi boğuldular. O da o anda tam boğulurken içinden ben de Musa’nın rabbine inandım dedi ama kabul edilmedi. Öyleyse boğulmadan önce tövbe edelim.

Tesettüre dikkat edelim. Dünyada bir çok kötülük buna dikkat edilmediği için yayıldı. Şeytan da zaten en çok bunu kullanıyor. Başı kapatmak yetmiyor. Baş kapalı diğer yerler açıksa veya vücut hatlarını belli edecek derecede vücuda yapışıksa İslami ölçüde bu tesettür değildir.

Herkes buna göre nasıl giyindiğine tekrar bir baksın. Acaca giydiğim şey İslami ölçüye göre tesettür mü değil mi diye. Biz erkekler de dikkat edelim. Göbek hizasından dik kapağı altına kadar olan yerlerimiz İslami ölçüye göre yani tesettüre uygun mu? Biz de bu bölgemiz için vücuda tamamen yapışacak giysiler giymekten kaçınmalıyız.

Temizlik, aydınlık ve huzur bundadır. Başka bir şey aramaya gerek yoktur. Dönüp dolaşıp geleceğimiz yer burasıdır. Üç günlük dünya ömrümüz elbette bitecek. Kabir ağzını açmış bizi bekliyor. Orası ya cennet bahçelerinden bir bahçe ya da cehennem çukurlarından bir çukur olacak. Beden ölür ama ruh ölmez. Ruhumuzun acı çekmesini istemiyorsak elbisemizi de temiz tutalım. Rahatsızlık ve mazeret hariç, tuvalette elbisemize bir şey sıçratmamaya dikkat edelim. Zira Allah Rasulü (S.A.V), kabir azabının çoğunun buna dikkat etmemekten kaynaklandığını haber vermektedir.

Ruhlarla bedenler tekrar birleştirildiğinde kıyamet kopmuş demektir. Dirildiğimizde kabir hayatımız bize çok kısa gelecek. Dünya zamanı olarak 1000 yıl veya daha fazla bile kabirde kalmış olsak bize bir gün veya daha az gibi gelecek. Yani öleceğiz ve bize göre bir gün veya daha az kabirde kaldıktan sonra dirileceğiz. Dünya dümdüz olmuş ne bir yükselti ne bir çukur. Sonra sırat köprüsü. Cennet veya cehennem. EBEDİ HAYAT. Biz bunun için çalışalım. Dünya hayatı çok ama çok kısa. Hep beraber ebedi hayattaki mutluluğumuz için çalışalım. Biraz gayret edelim. Allah bizden çok şey istemiyor. La ilahe illallah Muhammedun Rasulullah diyelim. He kalbimizle hem dilimizle diyelim. Günde beş vakit namaz, Ramazan ayında oruç, gücü yetene zekat ve hac. Haramlardan kaçınıp helallere yönelelim.Haramlar çok az. HELALLER İSE O KADAR ÇOK Kİ SAYA SAY BİTMEZ. Adem gibi o kadar cennet nimetleri varken şeytanın ayartması ile tek bir yasaklanmış ağacın meyvesine yönelir gibi yapmayalım. O ceza olarak dünyaya gönderildi. Fakat Allah’tan aldığı ilhamla hemen tövbe etti. Biz de tövbe edelim. Gün içinde bir çok günah işliyoruz. Tövbe ile temizlenelim. Tertemiz olmaya gayret edelim. Aslolan içimizi temizlemektir. Dışımızı temizlemek de onu tamamlar. Hep beraber Allah’ın ipine sımsıkı sarılalım. Allah niyetlerimizi düzeltsin. Niyet her şeyin başı. İlk önce niyetlenelim. Gerisi zaten gelir. Şimdilik hoşçakalın. Görüşmek üzere inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum