Sumru Çelikcan

Sumru Çelikcan

7 Haziran seçimlerinin ardından...

A+A-

7 Haziran seçimlerini geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyorum. Aylardır süren yalakalıklar, gösterişler, yalanlar, dedikodular ve sinir bozan seçim arabaları sesleri son buldu.                      

Çıkan seçim sonuçlarından en mutsuz parti AKP oldu. Çok da güzel oldu. Türkiye genelinde ciddi bir oy kaybı yaşayan AKP ye halk kendine gel uyarısını son derece demokratik bir platformda yaptı. Din, iman üstünden siyaset yapan AKP ye atılan bu tokat bir çok kesimi mutlu etti. Sandıklardan koalisyon çıktı.                                                                                                                          

Şu an ki belirsizlik piyasaları alt üst etti; ancak AKP hükümetinin ülkeye verdiği zarardan çok da ha az zarar verecektir ülkeye bu durum geçici bir süreç olması sebebiyle.                                                   

Seçim sürecinde yapılan en büyük saçmalıklardan biride; AKP seçim arabalarının Erdoğan ın sesiyle gezmesidir. Adaletsizliğin dip noktasıdır. Cumhurbaşkanı olan birinin tarafsız olması gerekirken, siyasi bir partinin seçim arabalarında sesinin yankılanması bile AKP yi kurtaramamıştır. Davutoğlu nu zikretmiyorum bile, çünkü sadece Tayyip Erdoğan nın gölgesi olmuştur. Acı bir tablo esasında.                                                                                                                          

Siyaset üstü olması gerekirken, tarafsız olması gerekirken meydanlarda esip gürleyen Cumhurbaşkanımız; ne oluysa seçimlerin ardından sessizliğe büründü.                                                            

Güvenini kaybetti çünkü. Egosu yerle bir oldu. Güvendiği dağlara kar yağdı. Başkanlık sistemi planı suya düştü. Gün gelir devran döner diye boşa dememişler. Kendilerinden olanlar her şey den beraat etti, hatta bazıları hiç yargılanmadı bile. Olmayanlar cezaevlerini boyladılar. Her zaman bir olay attılar ortaya çıktılar kenardan meyvesini topladılar. En son ülke paralel yapıyla çalkalandı. Fettulah Gülen ve paralelciler dediler, gözaltılar vs. derken yine ortalık karıştı. Bir anda ters düştüler Fettullah Gülen ile. Ne odluda ters düştüler. Düne kadar hocandı, aynı çarkta dönüyordunuz. Bu sadece tek bir örnekti. Buna benzer neler yaşanmadı ki. Artık herkes günden güne ayıyor. Hatta da ha da ayacaz millet olarak.                                                                

Seçim sonrasında sergilenen ılımlı tavır, seçimlerden öncede sergilenseydi eğer, da ha farklı olabilirdi sonuçlar. Millet olarak istediğimiz da ha demokrat, özgür, ılımlı bir tavırdı.                                      

Cumhurbaşkanımız ve AKP lilerin elinden ve dilinden düşürmediği kuran-ı kerim e bağlılıklarını milletin gözüne sokmaya çalışmak yerine; kutsal kitabımızın içinde ki adaleti uygulasalardı eğer bu gün yine tek başlarına iktidar olurlardı. Biz millet olarak kuran-ı kerimin içindeki sabrı feyz alıp; sabrettik. Ancak onların adaletsizliği karşısında sandıkta cevabımızı verdik.           

Umarım tüm partiler ülke ve millet menfaatine; adaletli bir şekilde çalışmayı ilke edinirler…

Önceki ve Sonraki Yazılar