Seyran Park
Doğa Veteriner Kliniği
SON DAKİKA
Sumru Çelikcan

Sokak çocukları...

30 Nisan 2007 - 19:34 Yorum: 0

Tekrardan merhaba yaklaşık iki haftadır sokakta yaşayan daha doğrusu sokakta yaşamaya mecbur kalan çocuklarla ilgili yazı yazıyorum.

Çünkü bunun Türkiye’ nin en önemli sorunu olduğunu düşünüyorum. O çocuklar isteyerek sokakta olmadıkları gibi, gelecek

Türkiye nin çocukları. bizler evimizde rahat, rahat uyurken onlar tek, tek sokak arşınlayıp; belki yemek,belki uyuyacak sıcak bir yer,belki karınlarını doyuracak para bulmaya çalışırken bir de bakıyoruz ki bir çoğu kapkaççı olmuş.acı olan da sayıları o kadar fazdaki bu çocukların.yokluktan,sahipsizlikten,evsizlikten başka ne yapmaları beklenebilir ki?

Yaşamak için yemek yemeleri lazım. Bir dilim ekmek için ya hırsız ya da katil olmaları tabiî ki de kaçınılmaz. Demek istediğim şu ki potansiyel suçlu yaratıyoruz bu soruna çözüm bulmadıkça.

Diyeceksiniz ki nedir bunun çözümü?

Ne yazık ki bunun cevabını devlet bulmak zorunda. Bizlerde birey olarak yardım etmek durumundayız.

 Destek çıkmak zorundayız bu çocuklara.

Onları dışlayarak farklı gözle bakarak onları da ha da bataklığa sürüklemiş oluruz.

Onlarda bu ülkenin çocukları.aynı dini aynı ırkı paylaşıyorsak kenetlenmek zorundayız.potansiyel suçlu dediğimiz şeyi biz yaratıyoruz.kendi yaptığımız silahla dönüp yine kendimizi vurduruyoruz.o çocukların sokaklarda olmasına etken bizlersek eğer ve o çocukları sokaklara atanlar ağabeyimiz,ablamız vs…

Her kimse yine dönüp ayakta kalabilmek için bizim çocuklarımızı vuruyorsa, yaralıyorsa yapılacak tek bir şey var.

Namlunun ucunu kendimize çevirmek.

Yani, bu çocukları atmamak.

Ayrı bir konuda neden insanlar bakamayacakları çocukları dünyaya getiriyorlar.bir can dünyaya getirip o canı sokağa atmak.

Allah’ın verdiği cana kıymak değimlidir. Neticede bunun adıda bana göre katil olmak. Hesabını veremeyeceğimiz şeylerden lütfen kaçınalım.

Bu gün bizler o zavallı çocukları görüp üzülüyorsak, içimiz parçalanıyorsa; anne babaları nasıl bir vicdana sahipler merak ediyorum. Çok doğru bir laf var ki doğurmakla anne baba olunmaz diye çok doğru.madem böyle.bizler yardımcı olalım da o analara babalara kapak olsun.bizler yardım edelim ki bir kere bile o çocukların ne hissettiğini düşünmeyenler utansın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI