Sumru Çelikcan

Sumru Çelikcan

Sıra Geldi Hamilelere...

A+A-

TRT de yayınlanan iftar programına konuk olarak katılan tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer in hamile kadınlar hakkında yaptığı yorumlar tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Hamilelerin sosyal hayatlarını kısıtlaması gerektiğini öne süren İnançer, da ha da ileri giderek açıklamalarını sürdürmeye devam etti.”hamileliği davul çalarak ilan etmek terbiyemize aykırıdır. Hamile kadının televizyona çıkması terbiyesizliktir. Anne adayı kocasıyla ancak arabayla çıkar dışarı, hava alır döner. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm eğil, terbiyesizliktir” dedi.

Bu açıklama bir çok insanda şok etkisi yarattı. Açıklamanın ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

Diyanet in Alo Fetva hattından hemen bir açıklama geldi.”hamile kadının dışarı çıkmaması söz konusu değildir. Zaten dinde de kadına tecrit diye bir şey yoktur. Hamile kadına da tecrit yok. Aksine hamilelik kadına bir ödüldür. Ancak hamile kadın giyimine kuşamına dikkat etmelidir. Biz dini Kuran-ı kerim den ve Hz. peygamberimizin (S.A.V) hayatından öğreniriz”

Hemen akabinde TRT den bir açıklama geldi “TRT yetkilileri ise “ takdir edersiniz ki canlı yayın konuğunun ne konuşacağını bilemeyiz, bu kurumu bağlayan bir görüş değildir. Bu tür kazalar olabilir” dedi.

Ben İnançer in şaka yaptığını düşündüm bir an için. Ama beyefendi o kadar ciddi o kadar ciddi anlatıyor ki; televizyon programlarına çıkan hamileleri ayıplarken kendi ayıbının, rezilliğinin farkında değil. Tam bir rezalet. Hele de TRT de yaşanması fiyasko. Son dönemlerde TRT artık tek yanlı propaganda kanalına dönüştü.

Bir ülkenin başbakanı kalkarda insanların özeline girme hakkını kendinde görürse; gelinlerle, damatlarla çocuk pazarlığı yaparsa bu tip insanlarda çıkıp bu terbiyesizliği yapma hakkını kendilerinde çok rahat bir şekilde görürler aslında. Bu ve benzeri cinsten kadına saygıyı bilmeyen, erkek egemen mantıklı beyinler her zaman vardı. İlla ki olacaktır da. Ancak TRT ekranlarında, bu tip bir muhabbeti yapmayı hak görmesi, tamamen başbakanın bunlara tuttuğu çanak sebebiyledir.

Esasen, bu beyefendinin kadınlara saygı duymasını bırakın kenara, erkeklere hemcinslerine de saygısı yok. Evli bir kadın kocasına karşı sorumludur. Hamile kadın sokağa çıkıyorsa, kocası da normal karşılıyorsa, o erkekte terbiyesizlik yapmış oluyor o zaman. Bu muhabbetin sonucu bana göre buraya çıkar.

Bu ve bunun gibiler bırakın tasavvuf düşünürü olmayı, insan değiller. Bu ülkede bu kadar eğitimsiz insan var ken, TRT gibi bir kanalda çıkıp bu cümleleri sarf etmek cahilleri gaza getireceği gibi, yapılabilecek en büyük cehalettir. Resmen kışkırtıcıdır.

İnançer e söyleyebileceğim tek şey şu ki, var ise eğer karınız, kızınız onlara bir kafes yaptırıp hamileyken buyurun besleyin. Ama milletin karısının, kızının ne yapıp yapmayacağıyla ilgilenmeyi bırakın. Gözünüz kaldırmıyorsa da eğer siz kendinizi eve kapatın. Çünkü sokağa her çıktığınızda yüzlerce hamile görmeye devam edeceksiniz. Siz ve sizin gibiler bu ülkede sadece konuşur, konuştuğuyla da kalır…

Önceki ve Sonraki Yazılar